Гавриш: газові війни як політтехнології

Москва може штучно спровокувати нову “газову кризу,” аби дискредитувати Україну як транзитну державу, територією якої російський газ надходить до Європи, а також аби укласти більш вигідні для себе газові угоди із Києвом – про це йдеться у оприлюднених Радою Національної Безпеки та Оборони аналітичних матеріалах.

Image caption РНБО України підозрює Кремль у політичному використанні важелів Газпрому

У Нафтогазі гостро скритикували публікацію аналітичних матеріалів РНБО, і заявили, що жодних підстав для чергової “газової кризи” не існує. Раніше запевнення у тому, що цього року російський газ стабільно надходитиме у Європу лунали від найвищих посадових осіб України. На те, що нового газового конфлікту з Україною не буде, сподіваються і у Москві.

Крім попереджень власних експертів про “високу ймовірність штучного створення нової газової кризи і покладання відповідальності за неї на Україну”, у аналітичній доповідній РНБО посилаються і на аналогічні висновки американських та європейських експертів, а також цитують слова речника російського Газпрому про те, що у Москві не виключають повторення газової кризи, подібної до тої, що сталася на початку цього року.

Експерти РНБО вважають, що така криза може повторитися, якщо Київ не зможе здійснити черговий платіж за імпортований російський газ. Тоді, як йдеться у аналітичній записці, Росія скоротить чи припинить постачання газу до України, відповідно, скоротяться і поставки газу до Європи.

Після цього Москва знову звинуватить Київ у “крадіжках” газу, і змусить погодитися на нові, більш вигідні для себе умови газових контрактів. Метою таких дій, як вважають в РНБО, є також і бажання Москви монополізувати всі шляхи постачання енергоносіїв із Росії до Європи. Як додаткові важелі тиску на Київ можуть використовуватися несплачені цього року штрафи за зменшення обсягів імпорту газу у порівнянні із контрактними, а також позов структур, пов’язаних із РосУкрЕнерго, до України через право власності на газ, що залишався в українських підземних сховищах після ліквідації посередника у газових стосунках між Києвом та Москвою.

Упередити подібний розвиток подій, на думку РНБО, можна лише у разі, як Україна вчасно розплачуватиметься за газ. Крім того, у РНБО нагадали урядові і про виконання зобов’язань, взятих на себе Україною у Брюсселі, зокрема, і щодо реформування газового ринку, яке має відновити фінансову стабільність Нафтогазу.

Оприлюднення цих аналітичних викладок та прогнозів має зробити процес ухвалення рішень у газовій галузі більш прозорим та зрозумілим, запобігти новій кризі і консолідувати зусилля всіх гілок влади на виході із складної ситуації – заявив в інтерв’ю Бі-Бі-Сі перший заступник секретаря РНБО Степан Гавриш:

“Ми входимо у період, який завжди був кризовим у стосунках із російською Федерацією щодо постачання газу як в Україну, так і до Європейського Союзу. Особливо, якщо зважати на кризу цього року. Ми вважаємо, що заяви як високо посадовців, так і політиків, особливо з боку Російської Федерації, засвідчують, що тема напруження зберігається. Оскільки ця дискусія перетворюється сьогодні на політичні технології у виборчій кампанії, ми намагалися об’єктивно оцінити ситуацію, і подати об’єктивні висновки”.

Степан Гавриш також наголошує, що більша частина дослідження РНБО присвячена аналізу того, що поточні і майбутні проблеми витікають із угод, укладених урядом та Нафтогазом на початку цього року.

Тим часом у Нафтогазі скритикували оприлюднення аналітичної записки РНБО, і назвали її упередженою і такою, що ускладнює налагодження конструктивних стосунків між Україною та Росією у газовій сфері. У компанії також переконують, що наразі не існує жодних фінансових передумов для зриву платежів. Крім того, у Нафтогазі вважають, що автори доповідної РНБО свідомо не звернули увагу на гарантії стабільного транзиту газу до Європи, надані як президентом, так і прем’єром, а також лідером опозиції.

У компанії також звернули увагу на підписану нещодавно угоду, яка зафіксувала відсутність претензій російської сторони до України через цьогорічний недобір газу. Коментуючи ці угоди, голова Нафтогазу Олег Дубина заявив, що цього разу зустрічатиме Новий рік вдома, а не на переговорах у Москві.

“Кожен місяць вся країна у нас розповідає про те, що от саме тепер прийшов той час, коли Нафтогаз нарешті не розрахується з росіянами. Але ми вже впродовж двох років на 100% сплачуємо те, що повинні сплатити Росії. І в цьому році ми зустрічатимемо Новий рік у себе вдома, бо маємо позитивні стосунки, справні розрахунки, і знаємо, яким чином будемо жити у наступному році.”

Тим часом у Москві також готуються до спокійної зустрічі Нового року. Про свої сподівання на безконфліктний початок року заявив російський президент Дмітрій Медвєдєв. Він висловив надію, що перехід на цілком ринкові ціни на газ та тарифи на його транспортування згідно із газовими домовленостями між Києвом та Москвою, відбудеться “безболісно і з найменшими проблемами.”

При цьому російський президент назвав “безвідповідальними” заклики до перегляду десятирічної газової угоди між Нафтогазом та Газпромом, укладеної на початку цього року. Дм ітрій Медвєдєв також наголосив, що до останнього часу, не зважаючи на політичну нестабільність в Україні і постійні суперечки між президентом та прем’єром, Києву вдавалося знаходити кошти на те, аби сплатити за чергову порцію російського газу. Відтак, на думку президента Росії, Європі не варто турбуватися про поставки газу цієї зими:

“Я вважаю абсолютно безвідповідальними пропозиції щодо перегляду цих угод. Ми не проти того, аби щось обговорювати, давайте обговорювати, давайте вдосконалювати договірну базу. Але просто одностороння відмова від виконання угоди є, як відомо, порушенням зобов’язань, і тягне за собою певні санкції. Відтак, подібний підхід є неприйнятним. Що ж стосується найближчого майбутнього, то я вважаю, якщо наші українські партнери виявлять відповідальність, то все буде нормально. Газу, як і інших енергоносіїв, Європі вистачить.”

Раніше про потребу у перегляді цих угод заявляв український президент Віктор Ющенко, який вважає, що Україна платить зависоку ціну за російський газ, а натомість отримує замало за його транзит до Європи.

Минулого тижня під час чергового самміту Україна-ЄС надійність поставок російського газу до Європу через Україну стало головним питанням порядку денного. Тоді як український президент, так і український прем’єр запевняли європейських лідерів у тому, що проблеми із постачанням газу до Європи не повторяться цієї зими.

Новини на цю ж тему