Останнє поновлення: П'ятниця, 18 грудень, 2009 p., 14:06 GMT 16:06 за Києвом

Інна Богословська: у мене чиста репутація

Інна Богословська

У низці інтерв’ю Бі-Бі-Сі з президентськими кандидатами ми пропонуємо розмову з Інною Богословською.

Пані Богословська, яка походить з Харкова, зокрема сказала, що пишається своїм багатоетнічним корінням, вона перерахувала німецьких, польських, російських і звичайно ж українських предків. Але найголовніше, на чому наполягала кандидат у президенти, – це те, що вона назвала своєю чистою репутацією: вона наголосила на тому, що має юридичну та економічну освіту і не була членом комуністичної партії. Тому, за її словами, вона не пов’язана з теперішньою владою. Проте, пані Богословська визнала, що, як депутат Верховної Ради за списком Партії регіонів, вона поділяє низку основних програмних засад партії, очолюваної її суперником на виборах – Віктором Януковичем.

З Клацнути програмою пані Богословської можна ознайомитися на вебсайті Центральної виборчої комісії, але які гарантії того що гарні обіцянки кандидату дійсно були би втілені? З пані Богословською розмовляв Богдан Цюпин.

Ви можете подивитися все моє життя, і ви ніколи там не побачите ані корупції, ані зловживань...

Інна Богословська

І.Богословська: Я - єдиний кандидат в президенті, який ще 5 років тому, в 2005 році написав і опублікував накладом в мільйон екземплярів книгу «План розвитку країни». Щоб підготувати цю книгу, я, мої партнери і наша команда залучили свого часу 30 тисяч фахівців, які протягом 3-х років вивчали всі проблеми України і те, як нам виходити з тих чи інших викликів і завдань. Ви можете подивитися все моє життя, і ви ніколи там не побачите ані корупції, ані зловживань, ані будь-яких кримінальних справ, але побачите завжди державницьку позицію. Ви знаєте, було таке прислів’я, яке, до речі, полюбляв Черчілль. Він казав, що дійсно аморально бажати влади, але ще більш аморально прийти до влади і не знати, що з нею робити. Це фактично моє політичне гасло: якщо ти йдеш до влади, то треба точно знати, що ти будеш робити. І твоя репутація, і твій життєвий шлях підкаже людям, чи ти будеш їх обманювати, чи будеш послідовним, як і раніше.

Бі-Бі-Сі: Ваші критики вам закидають певну «проросійськість», тобто ваші гасла, які ви проголошуєте необов’язково у виборчий програмі, але, скажімо, в інтерв’ю, у виступах, лунають так, що вони часто збігаються з вимаганнями Росії від України. Наприклад, підвищити статус російської мови, припинити розмови про виведення російського флоту з Криму. Що би ви сказали на це?

І.Богословська: Це дуже просто. Сьогодні у нашій країні не виконується Європейська хартія регіональних мов і мов національних меншин, чим Україна порушує виконання міжнародних зобов’язань і Конституцію, згідно з якою ратифіковані міжнародні договори і акти є обов’язковими для виконання на території держави. Сьогодні в Україні порушуються права не тільки російськомовних громадян, але й угорців, румунів, молдован, кримсько-татарського населення, і ви це знаєте, а якщо не знаєте, то я вам можу сказати, що величезна кількість протестів як російськомовних громадян, так і угорців, румунів, гагаузів та інших знаходяться навіть в Європейському суді, і в Європарламенті, і в Раді безпеки ООН і т.п.

Бі-Бі-Сі: Я ніде не бачу, щоб ви захищали україномовних громадян, а саме україномовність і відродження української мови.

Сьогодні в Україні існує фактично примусова українізація як державна програма, і права російськомовних громадян порушуються всюди – починаючи з неможливості прочитати вкладиші до ліків.

Інна Богословська

І.Богословська: Я вже 8 років наполягаю на тому, що в Україні повинна бути затверджена державна програма розвитку української мови. Я також наполегливо підкреслюю те, що в нас останній словар технічної української мови - це словар Вернадського 20-х років ХХ століття, тому чи ви не дочитали, чи ви зараз ведете себе не коректно.

Бі-Бі-Сі: Але я не бачу таких рядків про захист і розвиток української мови у вашій виборчій програмі.

І.Богословська: У програмі, можливо, ви й не бачите, але ви сказали, що не бачите такого в моїх виступах!

Бі-Бі-Сі: Тобто ви виступаєте за відродження української мови, її розвиток і поширення після століть русифікації, так?

І.Богословська: Безумовно! В програмі ви побачите, що єдиною державною мовою України повинна бути українська. Але Україна повинна виконувати Європейську хартію з регіональних мов і мов меншин – це по-перше, і по-друге, щодо російської мови – нам треба вводити її як офіційну. Не державну, але офіційну. Якщо люди хочуть нею користуватися, вони мають на це право!

Бі-Бі-Сі: Зараз вони не мають такого права?

Якщо ви хочете з українців зробити «шароварників», які будуть розмовляти тільки українською, то я вам в цьому не помічник. Моя мрія, щоб українська була державною, а російська і англійська – офіційними.

І. Богословська

І.Богословська: Безумовно, ні. Сьогодні в Україні існує фактично примусова українізація як державна програма, і права російськомовних громадян порушуються всюди – починаючи з неможливості прочитати вкладиші до ліків, тому що вони написані українською мовою. До речі, ті бабусі, які ніколи її не вивчали, взагалі не знають, що таке слово «пігулка». І це порушує їх права.

Бі-Бі-Сі: Як розрізнити примусову українізацію від відродження української мови і поширення її там, де вона була витіснена?

І.Богословська: Так, як це робиться всюди в Європі, якщо ми кажемо про європейські стандарти. Будь-який європеєць завжди буде вивчати мову своєї держави, але йому ніхто і ніколи не буде заважати використовувати його власну рідну мову в будь-яких галузях його життя. Якщо ви хочете з українців зробити «шароварників», які будуть розмовляти тільки українською, то я вам в цьому не помічник. Моя мрія, щоб українська була державною, а російська і англійська – офіційними. Щоб у нас люди користувалися трьома цими мовами як мовами, якими вони спокійно володіють і на яких будуть розмовляти в будь-якому місті світу. А сьогодні ми робимо фактично таку, знаєте, примусову середньовічну українізацію, яка вириває нас з контексту конкурентоспроможності в сучасному світі.

Бі-Бі-Сі: У вашій виборчій програмі написано таке: «Ми здобудемо міжнародне визнання нейтралітету України і надання гарантій безпеки від зовнішніх загроз» і далі: «Україна стане Швейцарією ХХІ століття». Тобто, Україна стане меншою і оточеною миролюбними державами?

І.Богословська: Що значить меншою?!

Бі-Бі-Сі: Якщо ми говоримо про Швейцарію, країну, яка значно менша територіально за Україну, має іншу історію…

І.Богословська: Богдане, що з вами? Ви що, захворіли у Лондоні?! Якщо ми кажемо про Швейцарію ХХІ століття, то ми, безумовно, в контексті нейтральності кажемо про те, що це буде держава з гарантіями безпеки території, з абсолютним виконанням конституції, з тим, що це держава, в якій панує закон і право, держава, в якій транспорт підходить з точністю до секунди до зупинки, держава, в якій низькі податки і дуже гарний інвестиційний клімат. Для мене це – Швейцарія ХХІ століття!

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS