Кому вигідний мораторій на землю?

українське село
Image caption Селяни хочуть землю, але дістануть вони її у повну власність?

Рішення ВР продовжити мораторій на продаж землі викликало серйозні дебати на тему того, кому мораторій вигідний.

Дехто вважає, що він передовсім вигідний ділкам, які будуть заробляти через сумнівні схеми додаткові прибутки, іноземним компаніям чи, власне, селянам.

Проти

Експерт із земельних питань Віктор Кобилянський сказав Бі-Бі-Сі, що до 18 січня 2001 року, коли не існувало мораторію, було продано не більше 1 відсотка паїв. Тобто, на його думку, це не привело до якоїсь соціальної напруженості, обману селян, появу великих латифундистів, яких і без мораторію багато.

Як каже юрист, можливість придбанння за безцінь земель іноземними компаніями фактично неможлива, адже статті Земельного кодексу прямо забороняють їм, а також зарубіжним юридичним особам і особам без громадянства, мати у власності землі сільськогосподарського виробництва. Але, якщо йдеться про оренду, то пан Кобилянський нагадує, що вона і так нині діє.

Разом з тим представник НУНС Олесь Доній переконаний, що саме продовження мораторію є продовженням грабіжницької, за його словами, політики створення великих латифундій шляхом довгострокової оренди землі. На думку пана Донія, сьогодні земельні олігархи беруть землю за безцінь у довгострокову оренду, а потім, коли мораторій закінчиться, привласнять її.

За

Регіонал Микола Присяжнюк називає кілька причин, чому мораторій необхідний. На його думку, в тому хаосі, який нині існує в українській політиці, робити вільним ринок землі неможливо. До того ж, продаж може бути запроваджений, коли будуть ухвалені закони про земельний кадастр і ринок землі. А їх у ВР поки немає.

Мораторій на продаж землі діє з 2002 року. Він неодноразово продовжувався. Але деякі експерти побоюються, що у 2012 році, коли мораторій вирішать таки зняти, може виявитися, що продавати вже буде нічого, оскільки тіньовий ринок ніхто не скасовував.