Черненко: підкуп виборців - популярний метод

Опитування, проведені в Україні Інститутом соціальної і політичної психології, показали, що 15 відсотків населення готове активно протестувати проти можливих фальсифікацій на виборах президента.

Серед прихильників Віктора Януковича готовність протестувати висловили 12 відсотків, в таборі Юлії Тимошенко таких нарахувалося більше 20 відсотків.

Ще раніше представники БЮТ заявляли, що саме відмова регіоналів голосувати за поправки до Закону про вибори президента призведе до фальсифікацій. ПР, свою чергу, твердить про підкуп бютівцями телеканалів і працівників виборчих дільниць.

І БЮТ, і Партія регіонів закидають Віктору Ющенку щодо використання адмінресурсу, зокрема, завдяки впливу на губернаторів.

Наш кореспондент Олесь Коношевич запитав голову Комітету виборців України Олександра Черненка, які найбільш поширеними передбачаються методи фальсифікацій на виборах 17 січня.

Олександр Черненко: По-перше, це підкуп виборців. Не в день голосування, а напередодні, коли відбувається роздача грошей. По-друге, це можливе незаконне включення виборців у список в день голосування. І по-третє, це вже традиційне голосування за місцем перебування виборця, так зване голосування на дому. Дуже часто ці заяви за виборців можуть писати інші люди. На практиці це проконтролювати дуже важко. Тобто якщо в нас на деяких дільницях близько 5% проголосують дома, то тут вже треба шукати якесь зловживання.

Бі-Бі-Сі: Раніше популярним засобом фальсифікації був підкуп людей прямо на дільницях, коли потрібно було сфотографувати свій підпис і показати тому, хто платить. Чи нині цей метод поширений?

Олександр Черненко: Виборці теж виявилися хитрими. Хтось один фотографує, пересилає іншим по смс це зображення. Але, як правило, український менталітет так влаштований, що виборці дуже часто без будь-якого контролю голосують за того, за кого їм заплатили гроші. Тим більше, як правило, спершу дають аванс, а потім кажуть, що якщо на дільниці кандидат виграє, ви отримуєте ще частину грошей. Тут навіть контролю ніякого не треба, виборець сам зацікавлений. Тому, можливо, в деяких місцях і будуть вимагати сфотографувати свою позначку, але це вже анахронізм.

Бі-Бі-Сі: Відомо, що досить ефективно використовувалися фальсифікації у в’язницях, армії, тобто там, де можна контролювати хід голосування.

Олександр Черненко: Я б не перебільшував роль тих, хто голосує в армії і у в’язницях, які голосують контрольовано. У загальній кількості виборців це не так багато. Дуже важливим було голосування в армії і в’язницях у мажоритарних округах, де кілька сотень або тисяч голосів вирішувало, хто стане депутатом. А в масштабах цілої країни певний вплив на результати це може мати. Водночас, якщо до 2004 року у в’язницях голосування повністю контролювала адміністрація, то нині дуже часто контролюють волевиявлення так звані злодії в законі або кримінальні авторитети, які можуть співпрацювати з різними штабами. Тому в деяких штабах навіть є спецпроекти забезпечення в’язнів цигарками, чаєм. Адміністрація в’язниць уже не має такого впливу на затриманих, як це було колись.

Новини на цю ж тему