Старт дебатів 'без головних претендентів'

4 січня розпочинаються теледебати кандидатів у президенти на Першому національному телеканалі, які триватимуть до 15 січня. Із 18 кандидатів на участь у теледебатах погодилося лише 12.

Решта учасників виборів відмовилися, оскільки дебати в Україні не є обов’язкові.

Першими на дебати підуть Юрій Костенко та Сергій Тігіпко. Решта кандидатів зустрінуться 5, 11, 12, 13, 14 та 15 січня в прямому ефірі Першого національного у проміжку між сьомою та десятою годинами вечора. На сьогодні не мають мають пари Сергій Ратушняк та Олег Рябоконь.

Голова Центральної виборчої комісії Володимир Шаповал пояснює, якщо один із кандидатів відмовляється від дебатів, інший виступатиме сам половину відведеного часу – 30 хвилин.

Image caption Юлія Тимошенко і Віктор Янукович

Провідні кандидати у президенти відмовилися від участі в теледебатах. Юлія Тимошенко, Віктор Янукович та Віктор Ющенко пояснили, що вони не бажають дискутувати із “технічними кандидатами” і підуть на дебати тільки перед другим туром виборів.

Відмовилися також Володимир Литвин, Арсеній Яценюк, а згодом і лідер комуністів Петро Симоненко. Останній мав зустрітися із Олегом Рябоконем. Але соратники пана Симоненка по партії сказали, що їхній лідер не має наміру брати участь у “цирку”.

«Оскільки ті кандидати відмовилися, то і наш кандидат не братиме участі в дебатах з якимись там Противсіхами, Лупанами або з кимось там ще. Все має бути гідно», - сказав депутат КПУ Олексій Бабурін.

Політолог Віктор Небоженко припускає, що таким чином провідні кандидати або не хочуть псувати один одному рейтинг, або, як він каже, підсилювати увагу до дрібних кандидатів. На думку експерта, оскільки інтерес українців до тих кандидатів, що погодилися виступити, є незначним, резонансу дебати, радше за все, не викличуть.

Усі погоджуються, що вирішальними будуть дебати перед другим туром виборів. Але вже зараз деякі телеканали здійснюють спроби звести у своєму ефірі провідних політиків. Нещодавно Тимошенко, Ющенка та Януковича разом запросили у програму «Шустер лайв», але прийшла тільки Тимошенко. Ось як Віктор Янукович пояснив згодом ведучому Савіку Шустеру, чому його не було тоді не ефірі.

«Ну, по-перше, у нас демократія. По-друге, у мене була запланована поїздка в регіон, і моя служба про це мені навіть не сказала, тому що знала, що я поїду до виборців, яким я обіцяв. Ну а по-третє у нас з вами є прямі телефони один одного – я думаю ви могли б мені особисто подзвонити і запросити», - сказав він.

Досі Юлія Тимошенко та Віктор Янукович критикують один одного поза очі.

Після того, як прем’єр-міністр порівняла лідера опозиції із героєм анекдоту “собакою щасливчиком”, у штабі Віктора Януковича пояснюють, що пан Янукович не хоче зустрічатися із Тимошенко на телебаченні, бо не хоче опускатися до її “базарного рівня”. Натомість Юлія Тимошенко заявляє, що її головний суперник на виборах просто боїться дискутувати із нею.

Перші справжні теледебати між кандидатами у президенти в Україні відбулися у 2004-му. Тодішній провладний кандидат Віктор Янукович спочатку відмовлявся дебатувати із опозиціонером Віктором Ющенком, за що Ющенко звинуватив Януковича у неповазі до виборців. Врешті Янукович та Ющенко в прямому ефірі зустрілися – тоді їхні дебати подивилося близько десяти мільйонів українців.