Пабат: зруйнувати олігархічну систему

Пабат

До дня президентських виборів в Україні залишається менше двох тижнів. Українська служба Бі-Бі-Сі подає інтерв'ю з кандидатами у президенти.

Олександр Пабат - один із наймолодших кандидатів. Він пишається своїм незвичайним прізвищем і розповідає, що воно давнє козацьке і походить від слова побратим.

Пан Пабат також сказав, що два з половиною мільйони гривень застави вніс із власних, як він сказав, заощаджень. Богдан Цюпин запитав кандидата, як би він прокоментував поширене твердження, що чесним шляхом заробити в Україні багато грошей неможливо?

Олександр Пабат: Я відповів би словами свого п'ятирічного сина, якого я виховую як громадянина. Він задав мені просте запитання - на свою думку, але дуже важке - на мою. Він спитав: "А невже гроші в нашій державі можна заробити тільки обдурюючи людей?" Ви зрозумійте, що якраз влада (і поєднання її з олігархією) намагається нам пояснити, що головним мірилом життя в Україні є гроші. "Хто з грошима, той і правий", "бабло перемагає зло", "якщо ти такий розумний, що ж ти тоді такий бідний?" - так нам говорять. І тільки людина з грошима цікава нашій державі. Тому, звичайно, більшість капіталів, не тільки в нашій країні (а в нашій країні - особисто) нажиті не зовсім, або зовсім нечесним шляхом.

Бі-Бі-Сі: І ви до тієї категорії себе не відносите?

Олександр Пабат: По-перше, я не відношу себе і до категорії багатих. Я хочу бути середнім класом. По-друге, я вже сьогодні точно не мільйонер, тому що всі мої мільйони залишилися в 2007 році. І по-третє, я ні в якому разі не хочу обслуговувати інтереси оцих олігархічних кланів. Хоча з моєю освітою, з моїми можливостями я був би із захопленням прийнятим до будь-якої олігархічної структури.

Бі-Бі-Сі: Ви себе відокремлюєте від цієї структури, але з іншого боку, ви походите з досить впливової сім'ї, ваш батько, колишній урядовець, займав дуже серйозну посаду, ви депутат Київради, якщо я не помиляюся, ви є частиною цієї системи, цієї структури, тобто, ви - людина при владі і при грошах.

Олександр Пабат: Давайте зробимо декілька пояснень, і вам усе стане зрозуміле. Почнемо з автомобілів. Я не захоплююсь спортивними автомобілями, я захоплююсь реставруванням та колекціонуванням автомобілів як таких. І справді, в мене є їх декілька, і для мене вони найцінніші, але їх ринкова вартість не перевищує сумарно вартості одного Мерседеса з класу "Ферматик 5.5". Тепер щодо мого батька. Я похожу не з впливової, а з професійної сім'ї, тому що мій батько двічі був заступником міністра в різних галузях сільського господарства, бо він усе життя займається саме сільським господарством. Він є професором, академіком, має багато наукових праць, які стосуються саме розведення великої рогатої худоби.

Бі-Бі-Сі: Але сьогодні нас найбільш цікавите власне ви…

Олександр Пабат: Якщо говорити про мене, я є тричі депутатом Київської міської ради, перший раз - по мажоритарному округу (тому округу, де я живу), другий - через створену мною громадську організацію, і третій раз також - не через партію, не через олігархічний клан, не через політичну структуру. І я переконаний, що якраз у місцевих, міських або селищних радах повинні працювати не політики, а професіонали-господарники. І вся моя фракція складається з безпартійних людей, але вони є фахівцями досить високого рангу, кожен у своїй галузі, і саме це й дратує політиків і олігархів. Вони бачать, що це начебто як у Сковороди: "Світ ловив мене, але не впіймав". Вони і хотіли б мене залучити до своїх "оборотів", але, на жаль для них і на щастя для мене, їм це не вдається.

Бі-Бі-Сі: Тобто, ви в системі, але не вважаєте себе її частиною. Ви вважаєте, що хочете її зруйнувати, і зокрема зламати, як сказано у вашій програмі, олігархічну систему, так?

Олександр Пабат: Знаючи її повний устрій, я знаю, як її руйнувати. І я якраз цим займаюся.

Бі-Бі-Сі: І як її руйнувати?

Олександр Пабат: Я не виступаю проти інститутів влади. Повинна бути Верховна Рада, але з іншими людьми, повинна бути судова гілка влади, але з іншими людьми, повинний бути Кабінет Міністрів, але теж з іншими людьми.

Бі-Бі-Сі: Так як саме зламати олігархічну систему - про що у вас ідеться у програмі?

Олександр Пабат: Зламати її можна виключно за рахунок висування в будь-які ешелони, гілки, коридори влади людей не з політичного бомонду або з олігархічних кланів, а людей, які справді представляють інтереси громадян.

Бі-Бі-Сі: Чому досі цього не сталося?

Олександр Пабат: А тому що це невигідно отій владі. Це, знаєте, як горобці на дереві. Сидять, цвіріньчать, своїм займаються й раптом - постріл! Це вибори. Розлетілися. Але після цього знову сіли ці ж горобці тільки вже на інші гілочки.

Бі-Бі-Сі: А як змінити цю систему?

Олександр Пабат: Змінити дуже важко. Тут і ми, народ України, винні, тому що ми безальтернативно і без будь-яких заперечень віддали формування всієї системи влади 178 партіям, до яких входять усього 2,5% громадян. Тому обов'язково треба повернутися до мажоритарної системи. Депутат повинен обиратися від конкретної території конкретними людьми, повинен бути позбавлений не лише недоторканності, але й усіх привілеїв - кабінетів, субсидій, охоронців, секретарок і т ін., повинен працювати тиждень на місяць у сесійній залі, а три тижні проводити особистий прийом громадян. Ось тоді він буде розуміти, від кого він залежить.

Бі-Бі-Сі: Які рішення повинен буде схвалити той же парламент, ті ж депутати? Як ви можете ґарантувати, що самі депутати скоротять собі пільги?

Олександр Пабат: Тут є дві складові. Перша складова - це висвітлення публічно, тому що усі сьогодні говорять, що ми позбудемося недоторканості, але жоден заяви не написав. То я хотів би, щоб громадяни зрозуміли, що ніхто цього робить не хоче. Друга складова - це згідно Конституції, за якою народ є джерелом влади в країні. Це 5 стаття Конституції, у якій прописані такі речі, як акції непокори, пікетування, мирні маніфестації, мирні мітинги. Я як майбутній президент внесу 8 законів - це й про громадські слухання і всеукраїнський референдум, й про імпічмент президента, й про відкликання не лише депутата, а і будь-якого чиновника, й про формування Кабінету Міністрів не за політичними квотами, а за фаховим принципом згідно конкурсу.

Бі-Бі-Сі: І якщо Верховна Рада не проголосує за ці закони, ви будете закликати до громадської непокори?

Олександр Пабат: Ми беремо цю Верховну Раду в облогу, як, до речі, було в декількох європейських країнах в різні часи, і вимагаємо публічного прийняття або неприйняття.

Бі-Бі-Сі: А це буде конституційний спосіб?

Олександр Пабат: Це повністю конституційний спосіб, це передбачено нашою діючою Конституцією.

Бі-Бі-Сі: Тобто, брати парламент в облогу - це такий інструмент в українській Конституції?

Олександр Пабат: Цей інструмент прописаний як акція громадянської непокори або мирна маніфестація народу.

Бі-Бі-Сі: Фактично, ви кажете, що якщо ви будете президентом, то ви закличете народ змусити депутатів схвалити необхідні закони? Чому для цього треба бути президентом?

Олександр Пабат: Тому що повинен бути майданчик, з якого можна було б звертатися до людей. Сьогодні в мене є майданчик громадського діяча, і я таки досить багато зробив для того, щоб люди усвідомили, що від них залежить майбутнє. Навіть та програма, яку я підготував, - це не передвиборча програма, це вимога народу України до будь-якої влади, яка, до речі, має конкретний шлях реалізації до кожного пункту. Таким чином, я, по-перше, зможу внести ці закони як президент, по-друге, зможу опиратися на підтримку громадян, і по-третє, зможу публічно пояснювати всі нюанси і всю доцільність прийняття будь-якого закону, чого я зараз, на жаль, позбавлений.

Бі-Бі-Сі: Отже, вам потрібен майданчик президента як можливість законодавчої ініціативи і можливість звернення до широких мас народу. Чи погодились би ви зі ствердженням деяких оглядачів, що ви використовуєте участь у цій передвиборчій кампанії саме як майданчик для проштовхування своїх політичних амбіцій, тому що, власне, надій на перемогу вам поки що не передбачають? Що ви скажете на це?

Олександр Пабат: "Лишь тот достоин жизни и свободы, кто каждый день идет за них на бой" - це перше, а друге - я справді не ставлю перед собою мету сісти в президентське крісло. Моя мета набагато більша і ширша: я хочу змінити свідомість громадян і з політичного утриманства або політичного інфантилізму перевести їх в зовсім іншу позицію, в позицію політичної вимоги до будь-якої влади.