Скільки дружин пасує президенту

Мабуть, усі чули такий вираз - «Перша леді». Це англійське словосполучення давно міцно увійшло в обіг української мови.

А як щодо до другої, третьої і навіть п’ятої леді? «Як ставитися до такого явища?» – це питання зараз ставлять перед собою громадяни Південної Африканської республіки, бо президент ПАР Джакоб Зума одружився вже вп’яте. Як виглядало це чергове весілля пана Зуми, розповідає журналістка з Південної Африки Марія Клецко.

Image caption Зума у ритуальному танці з нареченою

Марія Клецко: Весілля було за традиціями. Наречена та чоловік були у леопардових шкурах, а навколо на траві сиділи багато людей та дивились на традиційний танок.

Бі-Бі-Сі: У вас там, звичайно ж, літо, зелена трава і пече сонце? І насамперед це все відбувалося під яскравим палючим африканським сонцем, чи не так?

Марія Клецко: Так це й було. Церемонія проходила в провінції КваЗулу Наталь, у королівстві Зулу, її, до речі, ще поетично називають Містом Квітів…

Бі-Бі-Сі: Чи це королівство Зулу дуже відрізняється від решти Південної Африки?

Марія Клецко: Воно не відрізняється, але я можу сказати, що зулуські традиції – найсильніші та найвпливовіші, може тому що вони багатші і найдавніші.

Бі-Бі-Сі: І як тоді тут вкладається ця традиція багатоженства, наскільки вона сприймається південноафриканцями, як люди дивляться на те, що це у президента вже п’яте одруження?

Марія Клецко: Сприймається громадськістю так: хлопці дуже задоволені таким рішенням президента, тому що це дає їм можливість теж одружуватися декілька разів офіційно, але дівчата заперечують цю нагоду бути третьою та четвертою офіційною дружиною.

Image caption Дружини президента

Бі-Бі-Сі: Оце багатоженство також узаконене офіційно у всій ПАР чи це лише традиція зулусів?

Марія Клецко: Це традиція зулусів, але якщо президент буде наполягати, то це буде вже прийнято законом.

Бі-Бі-Сі: Тобто, ви вважаєте, що це може стати законом для усієї країни, є такі плани?

Марія Клецко: Я не знаю про ці плани, офіційно цього не було надруковано в газетах, але люди кажуть, що це є так би мовити початком у новому законодавстві.

Бі-Бі-Сі: Джакоб Зума є представником народності зулу, яка, як ви вже сказали, дуже впливова у ПАР. Чи можемо ми говорити, що республіка до певної міри розділена на народності та на королівства і т.д.? Чи є це проблемою для чинного президента та чи він є президентом для усіх південноафриканців?

Марія Клецко: Так, він є президентом для усіх південноафриканців, просто так випало, що він виходець із зулу, а зулу – найвпливовіша народність племені.

Бі-Бі-Сі: Тоді виникають технічні проблеми чи запитання. Ось, наприклад, якщо президент країни, в даному випадку – Джакоб Зума, їде з державним візитом в іншу країну, і там передбачається зустріч президентів і так званих «перших леді», кого він повинен взяти з собою?

Марія Клецко: Він має брати усіх своїх дружин.

Бі-Бі-Сі: Чи були вже прецеденти? Чи він вже кудись їздив з офіційним державним візитом з усіма своїми дружинами?

Марія Клецко: Ну, наприклад, перша дружина взагалі не хоче появлятися з Зумою у світі, вона хоче бути вдома і підтримувати його морально. Друга дружина є впливовою особою (міністром закордонних справ) і їй не потрібно супроводжувати свого чоловіка, до того ж вони зараз офіційно не одружені. Третя жінка покінчила життя самогубством. А от дружина, з якою Зума одружився в минулому році, є так званою світською левицею, і вона – та сама «леді», яка згодна з’являтись на світських раутах.

Бі-Бі-Сі: Тобто, фактично, ніяких проблем не може бути. Виник такий собі розподіл обов’язків у сім’ї, так?

Марія Клецко: Дійсно, проблем нема. Супроводжувати свого чоловіка зможе наймолодша з дружин – 34-річна, а також нова, п’ята дружина. Це дуже красива, енергійна, шикарна дама. Але ж президент вже заручений з шостою дівчиною і планує теж з нею одружитися, так що й вона, мабуть, теж буде завжди поряд під час усіх офіційних візитів.

Бі-Бі-Сі: Ось бачите, як президенти ПАР дають підставу для своїх громадян поговорити про них!

Марія Клецко: Але ж ви розумієте, що це, може, більше ніж пил в обличчя, так?

Довідка Бі-Бі-Сі: Президент Зума завжди був суперечливою постаттю. Коли він працював в уряді попереднього президента Табо Мбекі, на його адресу та адресу його близьких партнерів лунали звинувачення в корупції, внаслідок яких він врешті і був звільнений. У 2006 році його судили і виправдали за звинуваченнями у зґвалтуванні ВІЛ-позитивної доньки друзів. Під час процесу він казав, що вона сама його хотіла, бо вдягла короткий одяг, що зулуська культура забороняє відмовляти жінці, і що замість презерватива, аби не заразитися ВІЛ-інфекцією, він прийняв душ. Звинувачення пана Зуми в корупції було відкинуто з технічних причин – на весні минулого року він став президентом ПАР.