Л.Супрун: 67% не хочуть голосувати за лідерів перегонів

Людмила Супрун у студії Бі-Бі-Сі

У низці інтерв’ю з кандидатами у президенти пропонуємо розмову з головою Державного агентства з інвестицій та інновацій, представницею Народно-демократичної партії Людмилою Супрун.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі вона заявила, що теперішня президентська виборча кампанія нагадує їй кампанію 2004 року, коли, за її словами, йшлося про боротьбу особистостей, а не програм та ідей.

Богдан Цюпин запитав пані Супрун, що, на її думку, хвилює українських виборців насправді?

Л.Супрун: Насправді, людей хвилює і освіта, і медицина, і доступне житло. Але політикам, які зараз зайняли позиції лідерів у виборчих перегонах, на президентських виборах в принципі немає що сказати, кожен із них має право законодавчої ініціативи, і кожному сьогодні, щоб здійснити реформи, повірте, посада президента не потрібна, тому що у нас парламент вирішує питання, які стосуються законів. Позиція президента важлива лише з тієї точки зору, що він не заблокував чи не «заветував» ці закони. А ось лідер опозиційної партії, знаходячись в парламенті, на жаль, не дав ніяких реальних пропозицій щодо зміни системи охорони здоров’я, зміни системи освіти, хоча має на це всі повноваження. Це ж саме стосується усіх представників, які сьогодні знаходяться в парламенті. Я мала парламентський досвід, була автором 25 ключових законів і, в тому числі, бюджетного кодексу України. І я повторюю, що цим кандидатам, на превеликій жаль, просто немає, що сказати. І вони починають переходити на персоналії: ти не так сидів, ти не так стояв, ти не так відповідав…

Бі-Бі-Сі: Але виходить, пані Супрун, що це працює, тому що коли ми говоримо про лідерів (звичайно, соціальні опитування та рейтинги ми не будемо навіть згадувати, тому що їм не можна вірити), то є лідери великих політичних сил, є очевидні провідні кандидати, і виходить, що вони все одно на верхівці. Чому?

Л.Супрун: Я думаю, що буде цікаво послухати і в Лондоні, і в усій Великій Британії, адже ця інформація є абсолютно достовірною. 67% виборців сьогодні не хочуть голосувати за лідерів виборчих перегонів. Вони їм не довіряють. І тільки 33% визначилися, і саме із цього кола людей сьогодні намагаються отримувати інформацію, статистичні дані, аналітику і т.д. Але підкреслюю – 67% громадян України не хочуть голосувати за лідерів цих перегонів.

Бі-Бі-Сі: Тобто, ви вважаєте, що це ваш потенційний виборець, так?

Л.Супрун: Це мій потенційний виборець, який якраз сьогодні може бути задіяний, і ми для цього застосували нову сучасну, ефективну і дуже правильну програму, тому що ми бачимо, що люди хочуть іншого спілкування. Вони не можуть в односторонньому порядку слухати дурниці від держави, коли, наприклад, приймаються рішення за одну ніч підняти в п’ять разів податки, особливо для тих громадян, які взагалі і так нічого не мають. Або, приміром, збільшення транспортного збору за те, що хтось володіє машиною, в 10 разів. Ви розумієте, що це просто нонсенс, безглуздя! І тому ми застосували нову програму, яка має назву «Пряма народна демократія». Ми включаємо в коло наших друзів однодумців та у режим прямого онлайн зв’язку всіх людей, хто хоче таких змін, як і ми, і я думаю, що президентські вибори 2010 року можуть дати багато несподіванок.

Бі-Бі-Сі: Ви сказали, що ця виборча кампанія значною мірою повторює виборчу кампанію 2004 року через боротьбу насамперед особистостей. Часто попередню кампанію ще називали протистоянням регіонів і, буцімто, говорять про те, що і цього разу голосування в Україні залежатиме від настрою в окремих регіонах. Чи ви вважаєте, що дійсно Україна і далі поділена політично за регіональною ознакою?

Л.Супрун: Є проблема в тому, що на виборах 2004 року такий поділ відбувся, і для України це є небезпечним, тому що вона складена з двох частин в свій час, коли в 39-му році до нас приєдналась Західна Україна. Оцей поділ в певній мірі ще зберігався, він був прихований, а під час виборів став уже більш видимий. Щодо сьогодення, можу сказати, що й ліва, й права частини України, які мають поділ через Дніпро, розчаровані в своїх лідерах, тому що за 10 років, коли вони зміняють один одного, на жаль, українці не стали жити краще, і це є підставою для мене, для нашої політичної команди, Народно-демократичної партії сьогодні приймати участь у виборах президента як кандидат на пост президента України.

Бі-Бі-Сі: А з іншого боку, ми маємо конкретні питання, які конкретно ділять у поглядах населення України, зокрема, наприклад, погляди на те, чи має бути російська мова підвищена до статусу державної? Чи має бути орієнтиром для України європейська спільнота, Європейський союз чи повернення до ближчих зв’язків з Росією і відновлення чогось на зразок колишнього Радянського Союзу, можливо, в іншій формі? Тобто, оці конкретні питання ділять, хіба не так?

Л.Супрун: Частково це так. І Партія регіонів, яка сьогодні є в опозиції, абсолютно повністю своїми діями довела, що вона не збиралася використовувати проблему мови і вирішувати її, тому що жодного закону, жодних змін до Конституції, маючи 180 людей в парламенті, вони так і не подали за ці роки. Тобто, зараз всі люди зрозуміли, що це просто використовувалося як інструмент, і партія не була захисником абсолютно ніяких їхніх інтересів.

Бі-Бі-Сі: Як на ваш погляд, можна вирішити зокрема цю проблему?

Л.Супрун: Ця проблема для України непроста, тому що практично 40% населення України говорять російською мовою, вважають її своєю рідною і, крім того, є за національністю росіянами. Для України оця багатоманітність є і нашою перспективою, і нашою перевагою, але й має певну складність. Ми повинні йти чітко так, як сьогодні нам допомагає це робити Європейська хартія мов, у котрій визначено, що якщо частина населення території будь-якої країни говорить цією мовою, то треба не душити цю мову ні в якому разі, не знищувати її, а підтримувати і допомагати людям нею спілкуватися. У нас сьогодні російська мова має статус офіційної в Україні, у нас навіть паспорти і сьогодні друкуються двома мовами – російською і українською. І інструкції до ліків теж надруковані двома мовами. Це в законі прописано, і так повинно бути, щоб створити легкі умови для спілкування людей. І тому, на мій погляд, зараз треба чітко виконувати рекомендації хартії, тоді не буде спекуляцій, за рахунок яких намагаються роз’єднати населення України.