За кого голосуватиме ЧФ Росії

Керівництво Управління військової контррозвідки Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі стурбовано імовірністю, що люди, які є громадянами Росії і беруть участь у виборах президента РФ, маючи другий – український -- паспорт, водночас можуть використати можливість проголосувати і на виборах президента України.

У листі звернуто увагу на факт внесення до опису меж семи окремих дільниць Територіального виборчого округу №224 одинадцяти військових частин та установ ЧФ РФ. Також у листі наголошується на тому, що на згаданому Територіальному виборчому окрузі створено передумови до порушень власниками двох паспортів низки законів України, зокрема, «Про вибори Президента України».

У листі на ім’я голови Окружної виборчої комісії ТВО №224 Військова контррозвідка СБУ пропонує «у разі виявлення під час голосування осіб, які мають подвійне громадянство, акцентувати на це увагу представників органів МВС, які будуть нести чергування на виборчих дільницях».

Заборона є, нема механізму виявлення

Натомість перший заступник голови Севастопольскої міської державної адміністрації Володимир Казарін заявив в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що «питання виявлення громадян з двома паспортами, з подвійним громадянством є досить важким процесом, оскільки, хоча українське законодавство і вимагає, щоб у людини було одне громадянство, але при цьому не прописано жодного механізму щодо примушення до виходу людини з одного громадянства і збереження ним другого громадянства за бажанням».

Image caption Лист СБУ у територіальний виборчий округ міста Севастополя

За словами першого заступника міського голови Севастополя, «ні держадміністрація, ні працівники виборчих дільниць не мають ні інструментів, ні інформації, ні механізмів для того, щоб проводити на виборчій дільниці будь-яку перевірку». На думку Володимира Казаріна, проблематика із виявлення осіб з подвійним громадянством та вживання мір щодо недопущення їхнього голосування – це компетенція саме спецслужб.

Подвійні виборці виповзли через “шпарини” в паспортних столах?

На думку члена Окружної виборчої комісії ТВО №224 Івана Шульги, оприлюднення у ЗМІ занепокоєння СБУ мало б застерегти власників двох паспортів, щоб ті не йшли на вибори Президента України, а також дало б можливість місцевому управлінню СБУ відзвітувати Києва, що у Севастополі вжито попередніх заходів з недопущення порушень закону «Про вибори Президента України».

За даними Івана Шульги, загальна кількість військових частин, що включені до складу двох територіальних виборчих округів Севастополя №224 та №225 складає близько 20 одиниць.

Військові частини ЧФ РФ юридично не можуть бути репрезентовані у так званих межах окремих дільниць Територіального виборчого округу держави Україна, бо ці військові частини, хоча і знаходяться на території нашої держави, але є орендованими іншою державою – Російською Федерацією. Там – російський державний прапор і туди не можна зайти. Натомість командири цих російських військових частин, користуючись наданим їхнім частинам статусу «виборчої адреси», теж подають списки виборців до Державного реєстру виборців України. Так не має бути. Якщо у цих частинах працюють громадяни України, нехай перевіряють себе за місцем реєстрації, тобто прописки, -- сказав Бі-Бі-Сі член Окружної виборчої комісії ТВО №224 Іван Шульга.

На думку Івана Шульги, «шпарини» з отриманням двох паспортів приховані у паспортних столах МВС, що видають документи на підставі факту проживання людини у Севастополі до 1991 року. Тобто, до проголошення незалежності України, а не на підставі прискіпливого дізнавання, на якому з двох флотів служить та чи інша військова людина, що мала б визначитись із громадянством у 1997 році, а саме під час завершення розподілу Чорноморського флоту Радянського союзу.

А скільки їх, з російського флоту з двома паспортами?

За оцінками спеціалістів, два паспорти має приблизно дві тисячі військовослужбовців Чорноморського флоту Росії. Якщо ж до цього додати велику кількість військових пенсіонерів ЧФ, що вирішили залишитись у Севастополі, то мова може йти про кілька тисяч голосів на виборах у Севастополі. Попри це, за деякими прогнозами, голосування осіб з подвійним громадянством суттєво не впливатиме на загальну картинну вибору Севастополя, який завжди тяжів до ідеологічно лівих партій та до політичних лідерів проросійської спрямованості.

А одесити втомились без сонця і від виборів

В Одесі, як повідомила кореспондент Бі-Бі-Сі Олена Свінцицька, командам кандидатів у президенти довелось мати справу із загальною втомою виборців вів виборів, а також проблемами, які ускладнювали агітацію – спочатку розпалом епідемії грипу, потім поганими погодними умовами, зокрема, потужними снігопадами напередодні новорічних свят. Нарешті, самі свята теж наклали відбиток на передвиборчу кампанію, змусивши її перетікати доволі мляво.

Але все ж в Одесі в останні дні перед виборами кампанія дещо пожвавилась, що співпадало з численними візитами кандидатів у цей регіон на півдні країни.

Місцеві засоби масової інформації віддають немало ефірного часу та газетної площі матеріалам на виборчу тематику. Рекламні щити на вулицях вже впродовж багатьох місяців зайняті агітаційними матеріалами. Не обійшлося в регіоні і без несподіванок. Зокрема, кандидат в президенти Сергій Тигипко додав на свій рахунок позитивних відгуків по тому, як він на практиці долучився до справи надання допомоги морякам-одеситам балкера «Аріана», які перебували в піратському полоні у Сомалі.

Новини на цю ж тему