Харків: нарікання на списки виборців

Харків
Image caption Поширений стереотип: у Харкові комфортно кандидатам з проросійськими гаслами?

За дві доби до припинення агітації виборча кампанія у Харкові у розпалі. Щодня у місті - кандидати у президенти, інколи навіть декілька візитів за день.

Політичні сили, які підтримують претендентів на посаду Президента, їхні представники роблять гучні заяви про можливі фальсифікації та зловживання, про недосконалість законодавства, про провокації з боку опонентів.

У Харкові найпомітніше готуються до виборів не штаби кандидатів та їхні довірені особи, а комунальні служби. У них багато клопоту через погоду.

Дорога до дільниці...

Місто заметене снігом та вкрите кригою. Зазвичай, якщо і чистять, то лише основні магістралі. Усередині житлових масивів - суцільна ковзанка.

Спостерігачі кажуть, що це може суттєво вплинути на явку на дільницях. Мовляв, виборці замисляться, чи варто взагалі зайвий раз виходити з дому.

Мер Михайло Добкін звинувачення упереджує і обіцяє зробити все для комфортного голосування. Михайло Добкін: "І люди, які займаються дорогами, і вся техніка, що є, і вся техніка, яка сьогодні залучена від будівельних компаній міста Харкова, буде працювати для забезпечення комфортного, безпечного й зручного підходу і відходу до виборчих дільниць і від них."

Микола Селезньов тридцять років працює у виборчих комісіях на Харківщині, а останні роки очолює обласний тервиборчком. У президентських перегонах ця комісія участі не бере, відтак Селезньов спостерігає за процесом та консультує колег. Він із сумом констатує: день голосування буде непростим для людей, які працюють на дільницях. І в першу чергу, через їхню власну некомпетентність.

Image caption Мер Добкін обіцяє гарні дороги до виборчих дільниць

Микола Селезньов: "Якість фахівців, яких рекомендували до складу дільничних виборчих комісій політичні сили і кандидати, що беруть участь у виборах, відверто скажемо, низька. Фахівці не підготовані".

Проблеми зі списками

Найбільше нарікають у Харкові на списки виборців. Ті, хто з ними працює, розповідають, що там дуже багато помилок. Мер Харкова заявив, що й сам знайшов неточність у прізвищі власного брата. А відеооператор інформагентства Антон Авіжас каже, що вже треті вибори поспіль отримує запрошення на голосування.

"Я отримував запрошення конкретно прийти проголосувати", - каже Антон, показуючи паспорт громадянина Росії. Уродженець Петербурга, цей чоловік вже п'ять років мешкає у Харкові, має постійне свідоцтво на проживання, реєстрацію. Жартує: приємно, що Україна довіряє йому обирати президента. І водночас дивується, як він потрапив до списків виборців.

Антон Авіжас: "Звісно, була ідея заради жарту - прийти і показати паспорт й запитати: хлопці, навіщо ви це робите щоразу?"

Чиновники заочно відповідають: з початку кампанії вже виправили 100 000 помилок. І до другого туру, якщо він буде, списки виборців будуть досконалішими.

Харків - досить складний регіон для учасників президентських виборів. Поширений стереотип: харків'яни "історично прихильні" до російськомовних та російськоорієнтованих кандидатів.

Упродовж цієї кампанії штаби основних кандидатів демонструють показову впевненість у тому, що саме їхній претендент набере тут найбільше голосів. Втім "не під запис" розповідають про сумніви у перемозі своїх кандидатів.