Лосєв: влада дискредитує Голодомор

Повідомлення служби безпеки України про визнання апеляційним судом Києва деяких померлих діячів радянської влади винними у скоєнні геноциду проти українського народу викликало неоднозначну реакцію навіть з боку тих, хто тривалий час лобіював і відстоював ідею подібного суду у справі Великого Голоду.

Image caption Лосєв: Президент Ющенко раптом почав робити те, що треба було робити з першого дня його каденції. П’ять років він був при владі. За цей час як стояли в містах і містечках України тисячі пам’ятників Леніну, так вони і стоять.

Наш кореспондент говорив про судове рішення з Ігорем Лосевим, науковцем і викладачем Києво-Могилянської академії, який нещодавно одержав премію імені Джеймса Мейса за висвітлення теми Голодомору. Саме він започаткував акцію «Свічка у вікні», яка стала вже традиційною в Україні у день вшанування жертв Голодомору. Його передусім стурбувало те, чому судове засідання, якого так довго чекали, не було достатньо публічним.

Ігор Лосєв: Справді, враховуючи все ж таки певну судову процедуру і враховуючи важливість тих проблем, які в даному випадку обговорювалися і розглядалися, звісно, це треба було подати як велику знаменну національну подію, а не іти шляхом, так би мовити, скороченої процедури судочинства.

Бі-Бі-Сі: Вже навіть правозахисні організації скаржаться на те, що не було публічного судового розгляду, що, власне, порушило конституційні права людей, яких слідство, очевидно, вважало потерпілими. Чи от сама процедура швидкого і в закритому режимі ухвалення є дивною?

Ігор Лосєв: Я б сказав більше: то є дискредитація взагалі-то прекрасної ідеї засудити зло за сподіяне українському народові. Але чимало непоганих ідей нинішньою владою через невміння, через некомпетентність, через не фаховість дискредитуються. Стосовно дискредитації всього українського нинішня влада, на превеликий жаль, зробила дуже багато. Тому що патріотична балаканина не є тотожною патріотичній політиці. Це різні речі. І тому справді цього суду українська громадськість чекала дуже довго. Але те, як все це сталося, якось розчаровує.

Бі-Бі-Сі: Чи це не може стати власне контр продуктивним?

Ігор Лосєв: В тому ж і біда, що це справді буде контр продуктивним. Розумієте, не можна так швиденько, ніби йдеться про засудження якогось кишенькового злодія. Так не можна! Я вже не кажу про те, як все це буде виглядати на міжнародній арені. І як це даватиметься взнаки кожен раз для України в міжнародних інстанціях.

Бі-Бі-Сі: От власне жодна міжнародна інстанція, чи організація, чи інституція досі не визнала фактом геноциду саме українського етносу, українського народу Голодомор 32-33 років. Хоча президент Ющенко вже сказав, що рішення Українського суду переводить цю трагедію в правову площину, і це стане підставою для правових міжнародних інституцій, для подальших розглядів і можливого визнання. Ви би погодились з таким висновком президента?

Ігор Лосєв: Я погодився б лише тоді, коли б ця подія стала б дуже важливим чинником української національної самосвідомості. І коли ви справедливо зазначаєте, що міжнародні організації ще не визнали, то я думаю, що тут не можна не побачити той факт, що всередині самого українського народу, українського суспільства існують дуже різні думки, немає одностайності у ставленні до Голодомору. А для того, щоб була досягнута така одностайність, звісно, не можна так здійснювати ці речі.

Бі-Бі-Сі: А повертаючись тоді до самої України, чи матиме рішення суду якісь правові наслідки, скажімо, якщо засуджено керівників більшовицького режиму комуністичної влади сталінських часів? Чи, наприклад, Комуністична партія України як своєрідна правонаступниця Комуністичної партії ще радянської України може нести якусь подальшу юридичну відповідальність, бо президент Ющенко тепер вимагає суду над комунізмом, над комуністичною ідеєю як такою?

Ігор Лосєв: Президент Ющенко раптом почав робити те, що треба було робити з першого дня його каденції. П’ять років він був при владі. За цей час як стояли в містах і містечках України тисячі пам’ятників Леніну, так вони і стоять. В тому числі й в столиці. І звичайно не буде ніякої відповідальності Компартії, ніхто там не буде відповідати. Ви зрозумійте, що наше політичне життя є настільки корумпованим, що завтра Верховній Раді знадобляться голоси цієї ж таки комуністичної фракції, і негайно знімуть всі ці питання.

Новини на цю ж тему