Перші постпомаранчеві вибори президента

скринька для голосування
Image caption На виборах - 18 кандидатів

У неділю виборці в Україні братимуть участь у перших президентських виборах після Помаранчевої революції, на яких змагаються 18 кандидатів. Право голосувати, за даними ЦВК, мають понад 35,5 мільйонів громадян України.

Сотні міжнародних спостерігачів прибули на місця в різні регіони України для спостереження за перебігом голосування. Загалом на цих виборах ЦВК зареєструвала майже 2900 іноземних спостерігачів.

Європейська організації безпеки й співробітництва у Європі повідомила у суботу, що її 600 спостерігачів прибули на місця.

Передбачають, що жоден з кандидатів не переможе в першому турі виборів.

Докладно про вибори читати тут

Порушення у переддень виборів

Image caption Провідні кандидати застерігають про фальсифікації

У суботу міліція повідомила, що порушила 27 кримінальних справ за фактами порушень виборчого законодавства. Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко заявив у суботу, що до міліції подано понад 600 заяв про такі порушення.

Найбільше таких скарг стосуються порядку підготовки до голосування. Також до міліції зверталися із заявами про спроби підкупу, незаконної агітації, втрати печатки та підпалів. Міністр Луценко заявив, що найчастіше заяви про спроби підкупу виборців надходили із Тернопільської, Харківської області та міста Києва.

Зокрема, на Харківщині членів дільничної комісії, за словами міліції, намагалися підкупити фальшивими грішми.

Напередодні виборів серед найбільш імовірних порушень виборчого законодавства називали голосування по кілька разів на різних дільницях.

Прокуратура заборонила перевіряти бажаючих голосувати вдома

Тим часом, Генеральна прокуратура винесла протест на адресу керівництва міністерства внутрішніх справ у зв’язку із заявами міністра Юрія Луценка про те, що міліція здійснюватиме тотальну перевірку правомірності написання виборцями заяв про бажання голосувати вдома. Окрім того, заступник міністра внутрішніх справ Петро Коляда дав доручення начальникам головних управлінь у регіонах проводити дослідчі перевірки таких заяв.

Як повідомила прес-служба Генеральної прокуратури, такі вимоги МВС порушують конституційні права громадян і є перевищенням повноважень міліції. Як твердять у прокуратурі, будь-які скарги, пов’язані із організацією і проведенням голосування, зобов’язані розглядати виборчі комісії, і тільки вони визначають доцільність залучення до перевірок правоохоронних органів.

Тим часом, кореспонденти Бі-Бі-Сі у Києві повідомляють про випадки, коли прихильники Віктора Януковича приходять до житлових будинків, з’ясовують, чи мешкають у них виборці, що не мають фізичної змоги прийти на вибори, і пропонують транспорт для доставки на виборчу дільницю.

Умовою такої допомоги є готовність виборця проголосувати за кандидата у президенти від Партії регіонів.

Гриценка "викреслили" із бюлетенів

Прізвище кандидата у президенти Анатолія Гриценка виявилося викресленим у понад шести тисячах виборчих бюлетенів у Сумській області.

Навпроти його прізвища у цих бюлетенях поставлено позначку „вибув”.

Сам Анатолій Гриценко заявляє, що своєї кандидатури не знімав і не збирається цього робити за жодних обставин. Прес-служба кандидата повідомила, що зіпсовані бюлетені виявлені на виборчих дільницях у різних районах області.

Міліція порушила кримінальну справу і розслідує обставини цього інциденту, а Центральна виборча комісія пообіцяла доставити на Сумщину нові бюлетені.

Штаб Анатолія Гриценка також повідомив, що у Києві на одній з дільниць були виявлені бюлетені, в яких навпроти прізвища кандидата стояла позначна "вибув".