Вибори в місцевому ракурсі: Харків

метро
Image caption Метробуд - довгобуд

Одне з найбільших українських міст, Харків, має три гілки підземки - 28 станцій. Для півторамільйонного мегаполісу - це мало. З цим погоджуються і мешканці міста, і гості, і влада - як місцева, так і центральна.

Тільки будівництво метро останні роки фактично зупинилося - через нестачу грошей.

Хронічна проблема

Суди розглядають справи про банкрутство "Харківметробуду", спеціалісти спочатку страйкували - вимагали борги за кілька місяців, згодом - поїхали до Росії шукати роботу за фахом. Нині метро Харків будує переважно власним коштом.

Харківський метробуд - одне з найболючіших питань для місцевої влади. Через нього свого часу покійний нині Євген Кушнарьов потрапив за ґрати. У 2005-му його звинуватили, що за часів губернаторства він позичав гроші у банків - брав кредити на будівництво метро у Харкові. Кримінальна справа тоді розпалася, Кушнарьова, який належав до Партії регіонів, звільнили, а метробуд з того часу для місцевих можновладців - справа героїчна.

Нинішній міський голова Михайло Добкін, також представник Партії регіонів, ішов у мери під гаслом "кожні два роки - станція". Минає четверий рік "головування", але жодної нової станції не відкрито. Востаннє це було у 2004-му.

Обіцянки- цяцянки?

"Роботи тривають за графіком, відставань немає," - з такими словами керівник метробуду Олександр Сухорада доповідає чиновникам про хід будівництва. У перші дні січня на будівельному майданчику - затишшя.

Image caption У січні будівництво стихло

Гаряче було наприкінці минулого року, коли будівельники мали "засвоїти" величезні суми. Аби гроші не повернулися назад до бюджету - пояснювали у мерії.

"Те, що було намічено за ці гроші, за 75 мільйонів, ми все виконали у повному обсязі, навіть зробили певний запас на січень," - говорить Олександр Сухорада.

Нині зусилля метробудівників зосереджені на станції "Олексіївська", названій на честь великого житлового масиву, куди тягнеться гілка. Мешканці чекають підземку десятки років.

Пустити метро туди обіцяли у 2006-му, згодом - у 2007-му. Остання дата - серпень цього року, день міста.

Пріоритети: в кожного - свої

Але неочікувані корективи у плани мерії вніс страйк транспортників. Ті зупинили трамваї і тролейбуси - вимагали зарплатню за півроку. Меру довелося забрати гроші з бюджету будівництва метро і роздати водіям та кондукторам.

Як сказав мер Добкін: "Враховуючи, що січень має велику кількість неробочих днів, потрібна сума не така значна. Вона в нас є, ми її зберегли і передамо метробудівцям. А лютий-березень будемо коригувати у залежності від того, яка ситуація буде с державним бюджетом."

Image caption Хто добудує в Харкові метро?

Уряд Юлії Тимошенко "Харківметробуд" держфінансуванням не балує - скаржиться мер. Міська влада навіть забрала метрополітен у комунальну власність. Мовляв, зможемо самі регулювати тарифи, закладемо у вартість проїзду так звану інвестиційну складову і з кожного жетону відраховуватимемо гроші на будівництво.

Але й від державної допомоги харків'яни не відмовляються. Передаючи підземку місту, Юлія Тимошенко запропонувала схему "50 на 50". Якщо половину необхідної суми дає місцевий бюджет, другу - дасть уряд, заявила прем'єр-міністр.

Натомість, її суперник у боротьбі за президентське крісло Віктор Янукович будівництво харківського метро називає справою честі, а тому обіцяє державне фінансування. Під час останнього візиту до Харкова лідер Партії регіонів заявив, що у березні в України буде новий бюджет - із окремими статтями видатків на метробуд.