Степан Бандера - Герой України

Віктор Ющенко вручив внуку Степана Бандери нагороду ''Герой України''
Image caption Рішення про нагородження Степана Бандери Героєм України - одне з останніх на посаді

Президент Ющенко в останні дні на посаді присвоїв Степану Бандері найвищу державну нагороду України - звання Героя України.

Відповідний указ підписано з нагоди Дня соборності, що відзначається 22 січня.

В указі президента Ющенка сказано: "За незламність духу у відстоюванні національної ідеї, виявлені героїзм і самопожертву у боротьбі за незалежну Українську державу постановляю: присвоїти звання Герой України з удостоєнням ордена Держави Бандері Степану Андрійовичу - провідникові Організації українських націоналістів (посмертно)".

Як сказав Віктор Ющенко, такого указу чекали мільйони українців і багато років.

Степана Бандеру, керівника Організації українських націоналістів, вважають ідеологом українського національного руху 20-го століття.

Суперечливий герой

Image caption 2007 року президент Ющенко присвоїв звання Героя України Роману Шухевичу - близькому соратнику Бандери

Указ президента Ющенка, за прогнозами оглядачів, викличе гостру критику Кремля, який звинувачує нинішнього керівника української держави у спробах переписати історію. Постать Степана Бандери, як і інших представників національно-визвольного руху України, у нинішній Росії розглядають крізь призму радянської історичної науки.

Програма Бі-Бі-Сі до 100-ліття С.Бандери

Партія регіонів оприлюднила після появи указу заяву, в якій критикує присудження Степану Бандері звання Героя України як таке, що здатне ще більше розколоти країну.

Партія регіонів зазначає, що Віктор Ющенко мав би бути президентом усієї України, а не її окремої частини

Комуністична партія у своїй заяві назвала указ президента Ющенка «плювком в обличчя всьому народу» і закликала наступного президента скасувати указ, як і інше рішення - про нагородження званням Героя України Романа Шухевича.

Дописи на Форумі Бі-Бі-Сі

Соборність

22 січня 1918 року у Києві було підписано Четвертий універсал, яким Українську Народну Республіку було проголошено суверенною і незалежною державою.

1919 року, у той самий день на Софіївській площі у Києві було проголошено Акт Соборності українських земель - акт возз'єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки.

Однак це об'єднання тривало недовго, незалежність не вдалося втримати, а землі знову були окуповані та поділені. Але історики наголошують, що возз'єднання відбулося передусім у свідомості українців.

У наступні роки 22 січня увійшло в історію іншими знаменними подіями.

22 січня 1978 року на знак протесту проти політики СРСР біля могили Тараса Шевченка у Каневі на Черкащині вчинив акт самоспалення Олекса Гірник із Калуша.

22 січня 1990 року сотні тисяч українців, взявшись за руки, утворили "живий ланцюг" від Києва до Львова на підтримку Акту Собороності.