Чи потрібні Україні моряки?

Судно Делвіна
Image caption Судно Делвіна

Морська галузь в Україні забута державою. Місто, яке ще називають “перлиною біля моря”, і досі залишається основним центром з підготовки морських кадрів в Україні. Але майже всі вони вимушені працювати під прапорами інших країн, ризикуючи власним життям.

Центр підготовки моряків

Як і раніше, в Одесі досі проводять підготовку фахівців для морегосподарського комплексу та торгівельного флоту. У регіоні розташовано найбільші українські торгові порти, транзитні шляхи і європейські транспортні коридори. Та роботою в Україні їх забезпечити не можуть. Особливо складно за таких умов новачкам, які лише збираються у перший рейс.

Працюючи ж на іноземного власника, українські моряки часто стикаються не лише з економічними утисками, а й необхідністю ризикувати власним здоров’ям та життям через проблему сомалійського піратства. Ця проблема особливо гостро постала останнім часом.

Моряки і пірати

Image caption "Фаїна"

За кількістю захоплених у полон сомалійськими піратами моряків Україна - на другому місці в світі. Таку статистику наводить омбудсмен Ніна Карпачова. Більше, ніж українських моряків, минулого року захоплювали в полон лише філліпінців.

Сумної слави набули такі прикрі випадки, як історія із «Фаїною», із вантажником «Марафон», на якому було вбито моряка із Одеської області, і, звісно, історія з балкером «Аріана», на якому 24 українці з другого травня перебували в полоні і повернулися додому лише на Святвечір.

Чи можливе відродження галузі?

Ці ситуації спонукають моряків та їх близьких самоорганізовуватися, тому що не можуть дочекатися якихось реальних кроків від влади.

Коли кандидати в президенти відвідували із передвиборчою агітацією Одесу та регіон загалом, вони обмежувалися здебільшого загальними фразами про необхідність відродження і використання галузі, але без особливої конкретики.