Церкви в Україні кажуть, що стоять поза виборами

Віктор Янукович
Image caption Пан Янукович регулярно ходить до церкви

За місяць до першого туру виборів члени Всеукраїнської Ради церков, до якої входять представники практично всіх конфесій, підписали звернення, в якому закликали священнослужителів не брати участь в політичних агітаціях від імені церкви.

УПЦ Московського патріархату неодноразово заявляла, що вона не втручається в партійно-політичні процеси. Проте напередодні першого туру в ЗМІ з’явилися фотографії зустрічі у Київській Лаврі предстоятеля Московського патріархату Володимира з Віктором Януковичем.

Аналітики нагадують, що і під час минулих президентських виборів 2004 року глава УПЦ МП Володимир теж зустрічався з тодішнім кандидатом на посаду президента Януковичем. Можливо, за збігом, це відбулося на Донеччині у Святогорській Лаврі. За інформацією ЗМІ, пан Янукович тоді подякував за підтримку з боку церкви, а вулицями Києва, як свідчення позиції УПЦ, ходили групи представників Московського патріархату з іконами і... закликали голосувати за Януковича.

Image caption Юлія Тимошенко не цурається релігійності.

Тим часом предстоятель УПЦ Київського патріархату Філарет нині закликає віруючих прийти 7 лютого на виборчі дільниці і віддати свій голос на захист України. Нагадуючи, що проти її незалежності вороги продовжують боротьбу – і неправдивим словом, і грішми, і пропонуючи не йти на вибори. На думку предстоятеля, не йти на вибори, - означає віддати Україну і її незалежність.

Президент Віктор Ющенко, який ще до першого туру виборів нагородив Філарета Хрестом Івана Мазепи, після перших перегонів сказав, що не голосуватиме ні за Януковича, ні Тимошенко.

А щодо симпатій Філарета, то він їх прямо не висловлює. Водночас експерти нагадують участь Юлії Тимошенко у церемонії освячення козацького знамена у Володимирському соборі за три дні до першого туру виборів, де прем’єр, як засвідчили фото, звертається до віруючих, а поруч стоїть предстоятель Київського патріархату.

Верховний Архієпископ Української греко-католицької церкви Любомир Гузар теж намагається бути нейтральним, заявивши про відсутність будь якої політичної заангажованості церкви, пояснивши, що він не отримував “доручення” від Господа Бога – когось підтримувати.

Молитися про чесні і справедливі вибори і те, що політичні переконання не повинні бути приводом для поділу серед віруючих заявило також керівництво Української Автокефальної Православної церкви.