Екстрадиція до України з Канарських островів

Генадій Москаль
Image caption Генадій Москаль, який кілька років очолював міліцію в Криму, застерігав про переплетення політики й злочинності.

В Україну доправили підозрюваного у вбивстві 12 років тому тодішнього віце-прем‘єра Криму Олександра Сафонцева. За повідомленням кримської міліції, 33-річного підозрюваного Олега Єремеєва на прохання української влади видала Іспанія 26 січня цього року.

Народженого в Керчі Єремеєва підозрюють у тому, що саме він був безпосереднім виконавцем замовного убивства високого кримського посадовця Олександра Сафонцева, скоєного 5 лютого 1998 року. За версією українського слідства, убивця заклав бомбу з дистанційним керуванням в урну на турбазі “Таврія” неподалік Сімферополя. Сафонцев, отримавши під час вибуху численні важкі поранення, згодом помер у лікарні.

В Україні про розкриття резонансної кримінальної справи оголосили у 2005 році. Тоді слідство вийшло на керченське злочинне угруповання, на чиєму рахунку було майже два десятки убивств, і затримало 20 фігурантів справи. Трьох із них вже засудили.

Єремєєва затримали 10 вересня 2009 року не в Україні, а в місті Лас-Пальмас, яке є адміністративним центром іспанського острова Гран-Канарія. Він перебував у міжнародному розшуку кілька років. Однак, як повідомляв Інтерпол, неодноразово уникав арештів, оскільки постійно змінював місця свого перебування. Зокрема, наймався матросом на різні торгівельні судна.

Керівництво української міліції вважає, що поштовх розслідуванню тієї справи дав тодішній начальник кримської міліції Генадій Москаль під час організованої ним кампанії із звільнення півострова від місцевих організовних злочинних угруповань. Тоді він заявив, що у місцевих кримінальних авторитетів є високі покровителі у парламенті Криму.

Очоливши кримську міліцію вдруге влітку 2009 року, Москаль сказав, що крапка в кримській війні ще не поставлена.

А відповідаючи на запитання УНІАН після арешту Єремеєва в Іспанії, сказав про політичні мотиви убивства Сафонцева.

УНІАН: Пройшла інформація про те, що в Іспанії зловили людину, підозрювану у вбивстві віце-прем`єра Криму Олександра Сафонцева в 1998 році. Відомо, що за кілька днів до вбивства Сафонцев реєструвався кандидатом у Верховну Раду Криму в тому ж виборчому окрузі, що й нинішній спікер Гриценко. Цей підозрюваний вже дає свідчення?

Геннадій Москаль: "Питання про екстрадицію ще в процесі рішення. Скажу вам правду: версія про те, що Сафонцева могли усунути через його відмову зняти свою кандидатуру на виборах, нами спочатку навіть не розглядалася. Все що завгодно перевіряли, але цього не допускали. А тепер довелося, коли з`ясували, хто вибухівку в урну клав, хто приводив в дію механізм. Я тоді в день убивства мав із Сафонцевим їхати в готель. Ми збиралися заїхати до нього в готель разом і разом опинитися біля тієї урни. Але я спочатку заїхав до главку, потрібно було деякі справи залагодити. Тому я тут живий і з вами розмовляю і тому для мене розслідувати це – справа честі. Я розмовляю з вами, а на столі перед очима лежить довідка про його реєстрацію кандидатом у депутати в 5-му виборчому окрузі".

Олег Єремеєв, якого Іспанія видала Україні, - то лише один із українців, які з різних причин перебувають у міжнародному розшуку і чиєї екстрадиції вимагає офіційний Київ.

Найдовше (вже понад 10 років) очікують повернення із США засудженого там екс-прем‘єра України Павла Лазаренка. Колишнього українського чиновника засудили в США за зловживання владою, розкрадання державного майна, хабарництво та злочинах проти особи. Однак у Генеральній прокуратурі кажуть, що екстрадиція Лазаренка до України неможлива через відсутність відповідних угод зі Сполученими Штатами. І хоч для екстрадиції Лазаренка немає правової бази, Генпрокурор Медведько не виключає можливої його депортації в Україну, але після того, як у США будуть урегульовані всі питання з судовими процесами проти колишнього українського прем'єр-міністра.

У переліку бажаних до повернення в Україну осіб і колишній перший заступник голови Служби Безпеки України Володимир Сацюк, якого підозрюють у причетності до отруєння Віктора Ющенка під час президентських виборів 2004 року. У 2005 році він був оголошений у розшук. А у квітні 2008 року Генпрокуратура України звернулась до російської прокуратури з клопотанням про екстрадицію Сацюка. Однак у відповідь отримала повідомлення, що Сацюк є громадянином Російської Федерації, а тому, як сказано в листі, видати його українським правоохоронним органам неможливо.

Крім Сацюка, Україні не вдалося повернути на Батьківщину і притягти до кримінальної відповідальності ще кількох підозрюваних у скоєнні злочинів (переважно у зловживанні владою) — екс-керівника Державного управління справами адміністрації президента Леоніда Кучми Ігоря Бакая та екс-керівника Одеської обласної державної адміністрації Руслана Боделана. Бакай та Боделан так само, як і Сацюк, працюють в Росії і вже встигли отримати там громадянство. Російське громадянство набув і екс-міністр внутрішніх справ України Микола Білоконь. Преса писала, що він працює радником міністра внутрішніх справ Росії.

Українська міліція каже, що їй не відомо, де перебувають інші високопосадовці епохи президентства Кучми. Наприклад, екс-керівник закарпатської обласної міліції Василь Варцаба та колишній губернатор Київської області Анатолій Засуха.

Колишній керівник українського представництва Інтерполу (а нині – один із лідерів політичної сили «Народна самооборона») Кирило Куликов причиною неповернення в Україну тих, кого підозрюють у зловживанні владою за президентсва Кучми, називав відсутність політичної волі у президента Ющенка.

«Нам важливо було почути з вуст президента України Віктора Ющенка в його зверненні до народу тезу про те, що Україна розшукає екс-чиновників, підозрюваних у скоєнні злочинів, хоч би де вони переховувалися, і вони постануть перед судом. Нам, насамперед, потрібна політична підтримка. Адже раніше прокуратура, очолювана Святославом Піскуном, блокувала усі справи». (Дзеркало тижня, 2006).

Щоправда, «помаранчевій» владі вдалося спіймати одного оголошеного в розшук колишнього міліцейського високопосадовця. У глухому українському селі на Житомирщині виявили генерала Олексія Пукача, якого підозрюють у причетності до вбивства у 2000 році журналіста Георгія Гонгадзе.

Натомість до переліку розшукуваних новою владою представників влади старої торік влітку додався депутат парламенту від Блоку Юлії Тимошенко Віктор Лозінський. Його підозрюють у вбивстві людини на полюванні. Верховна Рада позбавила Лозінського депутатської недоторканності. Однак правоохоронці не встигли притягти його до відповідальності - він утік, і міліція й донині не знає, де він переховується.

9 жовтня 2008 року Швейцарія видала Україні Олександра Волконського (Шахова), головного організатора будівельної афери "Еліта-Центр". Він був затриманий 1 листопада 2007 року, а у січні 2010 року у Києві почався суд над ним.