Помилка міліції, що травмувала родину назавжди

Мустафа Хаїров
Image caption Мустафа Хаїров втратив кисть руки, коли намагався викинути з хати світлошумову гранату, вкинуту спецпідрозділом МВС.

Залізничний суд Сімферополя 1 лютого оголосив вердикт по справі родини Хаїрових, що постраждала внаслідок штурму, помилково влаштованого спецпідрозділом міліції «Беркут» рік тому.

Тоді в чергову частину Сімферопольського райвідділу міліції надійшла інформація про те, що в одному з будинків в с. Мирне Сімферопольського району перебуває небезпечний злочинець, який нібито викрав доньку своєї співмешканки та утримував її як заручницю.

На вказану адресу терміново виїхали працівники міліції в цивільному та більше 10 бійців «Беркуту». Не перевіривши інформацію, силовики вирішили здійснити штурм: в будинок закинули три світло-шумові гранати.

Одразу після штурму виявилось, що правоохоронці помилились адресою і напали на будинок родини Хаїрових. Під час операції Мустафа Хаїров, голова родини, рятуючи сина та дружину від вкинутої гранати, схопив одну із них і намагався викинути її у вікно, але снаряд розвівався у нього в руках. В результаті чоловік залишився без кісті лівої руки та повністю оглух на одне вухо.

Син старшого Хаїрова, Ейваз постраждав трохи менше і потрапив до лікарні із черепно-мозковою травмою, а дружина опинилась у психіатричній клініці з нервовим зривом.

Позов до суду

Тоді за даними Головного управління МВС України в Криму в зв’язку з інцидентом були покарані 23 співробітники міліції, двоє із яких були звільнені, п’ятеро зняті з керівних посад, решта відбулась доганами. Жоден боєць «Беркуту» не поніс ніякої відповідальності, через те, що вони виконували наказ, іти проти якого не мають права.

Однак родина подала позов до суду. Розгляд цієї справи тривав близько року. Мустафа Хаїров вимагав притягнути до кримінальної відповідальності всіх винуватців цієї трагедії. В тому числі він хотів бачити на лаві підсудних міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка, тодішнього керівника кримської міліції Миколу Ільїчова та його заступника Миколу Федоряна, який і досі є начальником міліції громадської безпеки. Саме їх пан Хаїров вважає головними винуватцями трагедії, називаючи бійців «Беркута» «простими виконавцями наказів».

Крім того, він вимагав матеріальної та моральної компенсації в розмірі 10 млн. грн.

Його син Ейваз, до основних вимог батька додав свої вимоги про відшкодування моральних збитків, які він оцінив в 300 тис. грн. Відшкодувати моральні збитки в розмірі 100 тис. грн. вимагала і Уріє Хаїрова.

Однак на лаві підсудних опинились лише два офіцери МВС – колишній керівник штабу спецпідрозділу «Беркут», підполковник Василь Ваулін та в.о. начальника міліції громадської безпеки Сімферопольського райвідділу МВС, майор Максим Пищик, які керували операцією.

Цих двох і засудили до 5 років позбавлення волі умовно із випробувальним терміном три роки. Також суд заборонив Вауліну та Пищику обіймати керівні посади в структурі МВС протягом наступник 3-х років.

Обидві сторони невдоволені судовим рішенням

Замість очікуваних 10 мільйонів Мустафа Хаїров отримає за рішенням суду 50 тисяч гривень, його син та дружина - по 10 тисяч.

Після закінчення судового засідання родина Хаїрових не приховувала свого розчарування судовим рішенням. Мустафа Хаїров в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказав, що перш за все не задоволений сумою компенсації, якої не вистачить навіть на пристойне обстеження.

«Тим рішенням, яке сьогодні було винесене, я не задоволений і категорично не згоден з ним. Я його обов’язково оскаржуватиму і в першу чергу через суму компенсації. Що я зможу зробити з цими грішми, якщо мені на обстеження треба близько 50 тисяч гривень! А пристойне протезування обійдеться в 10 тисяч доларів», - сказав Мустафа Хаїров.

Не задоволені рішенням суду й обвинувачені. Вони також планують його оскаржувати, бо не бачать складу злочину у своїх діях.