СБУ проти ФСБ: російські шпигуни на Одещині

Image caption Генерал Скіпальський: "Я скоріше за все радію від того, що наша спецслужба спрацювала так, як потрібно".

Служба безпеки України повідомила, що їй вдалося покласти край розвідувальним діям ФСБ Росії на території України. За словами керівника СБУ Валентина Наливайченка, службовці СБУ затримали офіцера ФСБ у той час, як він отримував від громадянина України інформацію, що є державною таємницею у військовій сфері.

Загалом у цій акції були задіяні 5 російських громадян, які намагалися незаконно отримати секретні дані української сторони.

Декого здивувало, чому, власне, СБУ вирішило так детально і публічно розповідати про цю справу, що, буцімто, не традиційно для цієї організації.

Про це Бі-Бі-Сі розпитувала колишнього начальника військової розвідки СБУ України, генерала Олександра Скіпальського.

О. Скіпальський: Це сталося, оскільки питання вирішено публічно. Тобто, рішення було прийнято публічно. І хоча голова служби на прес-конференції озвучив першу, типову для взаємовідносин між спецслужбами домовленість - не афішувати, а розрядити ситуацію, вона не була сприйнята, і справа вийшла у офіційну стадію. Я думаю, скоріше за все тут наявна кримінальна відповідальність з боку представників ФСБ Росії. І до справи в Україні вже підключено судові інстанції, бо саме за рішенням суду по матеріалам, які я бачу (відкритим матеріалам), отримано санкції на утримування під вартою полковника ФСБ.

Бі-Бі-Сі: Ви самі багато часу працювали в СБУ. Чи траплялися подібні випадки раніше? Чи можна сказати, що те, що сталося на Одещині, є унікальним випадком?

О. Скіпальський: Це, напевно, випадок, який все ж таки виходить за межі того, що траплялося раніше.

Бі-Бі-Сі: В якому сенсі?

О. Скіпальський: З одного боку, це - цинічна поведінка офіцерів Федеральної служби (вона російською мовою звучить як «дерзкая» і це - правильно). Такі прояви були у стосунках Росії і Грузії, як ви пам'ятаєте, бо Росія до цього часу не дозволяла (вірніше не Росія, а російські спецслужби не дозволяли) такої масової спецоперації на території суверенної України.

Бі-Бі-Сі: Щодо масовості - там йдеться про 5 людей, наскільки я розумію?

О. Скіпальський: Так, це 5 людей, які перемістилися з анклаву Придністров'я, де скоріше за все, частина з них організовувала контррозвідувальне забезпечення. Потім, наскільки сьогодні вже ця інформація є, прибув до них представник центру… Я думаю, що це сподівання на те, що в ході нинішнього певного протистояння, безладдя, хаосу, в країні служба буде неспроможна присікти цю їхню діяльність. Але вперше у такому класичному варіанті українська контррозвідка, в тому числі й військова, спрацювала, і я дуже задоволений діяльністю моїх колег. Вони захищали національні інтереси, і вони в даному випадку поступили так, як потрібно поступати людям, що контролюють країну, на території якої проводяться ворожі для держави акції.

Бі-Бі-Сі: А що, до речі, вони насправді, хотіли? Чи відомо щось про це? Які, власне, були наміри, яка мета?

О. Скіпальський: Факти свідчать про те, що група російських офіцерів на території суверенної України проводила спеціальну операцію. Можна її назвати розвідувальною, можна - розвідувально-підривною, це вже скажуть слідчі, які розберуться в ході розслідування цієї кримінальної справи (а кримінальну справу вже заведено). По-перше, незаконне перебування офіцерів спецслужб на території іншої держави, по-друге, проведення спеціальної операції відносно громадянина України - цього замало?

Бі-Бі-Сі: Ви, до речі, згадали, що затримані СБУ російські офіцери в'їхали на територію України з Придністров'я. Чи вас дивує, що саме цей кордон вони перетнули?

О. Скіпальський: Мене не дивує. Я скоріше за все радію від того, що наша спецслужба спрацювала так, як потрібно. Я радію від того, що не дивлячись на всі ускладнення, в тому числі політичні, які сьогодні є між Україною та Росією, наша спецслужба захистила національні інтереси, і я хотів би, щоб вона робила все це так, незалежно від того, хто при владі, яка політична партія, бо спецслужба - це машина, яка захищає національну безпеку. І в даному випадку я радий за моїх колег - вони спрацювали так, як працюють у більшості всіх спецслужб світу.