Куди поділася пандемія свинячого грипу?

Свинячий грип

В останній місяць зими, озираючись на всі попередні холодні місяці, дехто, можливо, запитує: а що сталося зі свинячим грипом, з тією пандемією, якою збурювали уяву людей?

Ліки, не зважаючи на загальну паніку, так і залишилися не розкупленими, а вакцина, про яку багато говорили, - у багатьох випадках не використаною.

Рада Європи у Страсбурзі почала розслідування щодо того, у який спосіб давали раду з пандемією на тлі заяв, що її зрештою не було. Дехто навіть указував пальцем у бік глобальної фармацевтичної індустрії.

Наприклад, у четвертому кварталі року вакцини "Новартіс" розпродали на 1 мільярд 400 млн доларів - на 1 млд більше, ніж минулого року.

Останні роки ВООЗ тісно співпрацювала з фармацевтичною промисловістю, представники якої навіть входять тепер до наглядової ради організації.

Президент Всеукраїнського лікарського товариства Олег Мусій в інтерв'ю Бі-Бі-Сі висловив думку, що "паніка звісно була перебільшена", а сама епідемія "перейшла в звичайний сезонний грип".

Бі-Бі-Сі: Ви кажете, що переконані, що паніка була перебільшена. Це переконання у вас виникло зараз, чи і влітку, і восени ви теж були в цьому переконані?

О. Мусій: Я був переконаний і восени, і коли 2 роки тому було питання по пташиному грипу. Як, правило, є зацікавлені сторони, які можуть перебільшувати цю паніку і нагнітати ажіотаж, що було зайвим доказом і під час цієї пандемії свинячого грипу, так званого каліфорнійського.

Бі-Бі-Сі: Тобто, ви підтримуєте думку тих, хто підозрює, що Всесвітня організація здоров'я опинилася під надмірним впливом фармацевтичної промисловості?

О. Мусій: Думаю, що так. Що надмірний вплив фармацевтичної промисловості відбувається не тільки щодо Всесвітньої організації охорони здоров'я, а так як це виключно комерційні пропозиції і розробки, то не тільки Організація охорони здоров'я, а й уряди багатьох країн перебувають під цим впливом. Не матеріальним, але психологічним впливом, безумовно.

Бі-Бі-Сі: Чому безумовно? Можливо, просто складно було оцінити ситуацію?

О. Мусій: Як би це було щось нове, вперше виявлене, то можна було би дослухатися. А коли систематично кожні два роки повторюється ситуація з тим чи іншим видом грипу, то це вже все ж таки схоже на схему, яку відпрацювали фармацевтичні виробники.

Бі-Бі-Сі: Як, на вашу думку, у цій ситуації спрацювали, скажімо, українські власті і також українські ЗМІ? Теж були під впливом чи ні?

О. Мусій: Засоби масової інформації були під впливом, і перші паростки паніки якраз вони внесли у суспільство. Саме засоби масової інформації. А от українська влада виявилася тут, як не дивно, на висоті, тому що у українського законодавства є дуже чітка процедура щодо реєстрації і щодо завезення тієї чи іншої вакцини від грипу. І саме дякуючи цій процедурі, перейшовши через цю паніку і зараз тверезо оцінюючи цю ситуацію, можна прийняти якнайправильніше рішення. Час показав те, що українські власті були праві. Тому, скажімо, тверезомислячий підхід дуже важливий для прийняття тих чи інших рішень, і Україна, я вважаю, виявилася на висоті в цьому плані в минулому році.

Бі-Бі-Сі: Але взагалі цей тверезий підхід… Знаєте, коли на вас лине якась лавина загрозливої інформації, то свій власний баланс дуже важко зберігати. То якщо виникне подібна ситуація з пандемією - уявною чи справжньою - у майбутньому, що ви порадите пересічним громадянам? Кому вірити і де шукати правдивої інформації?

О. Мусій: Я пораджу займатися профілактичними заходами. Саме профілактика і профілактична медицина - я бачу майбутнє за цим, а ще - у роз'яснювальній роботі щодо профілактики. Справа в тому, що вірусні захворювання і грип можна попередити. Взяти навіть банальне носіння маски. Якщо населення привчити, що під час епідемії, під час різкого підвищення захворюваності треба носити цю саму маску, мити руки, полоскати горло і ніс (а це дуже потужні засоби профілактики захворювання!), то можна уникнути таких захворювань. А не надіятися на ті чи інші втручання в організм у вигляді щеплення, наприклад.