Вищий адмінсуд у день виборів працюватиме цілодобово

Віктор Ющенко
Image caption Віктор Ющенко доручив Внутрішнім військам охороняти периметр будівлі ЦВК до оголошення офіційних результатів

Вищий адміністративний суд України працюватиме цілодобово у день другого туру президентських виборів, а до кінця лютого – від 9-00 до 24-00. За словами голови ВАСУ Олександра Пасенюка, особливий режим роботи суду потрібен для забезпечення повноцінного, професійного та оперативного розгляду суперечок, які стосуються виборів.

Від кінця грудня, коли завершився офіційний термін повноважень нинішнього голови ВАСУ, довкола суду, який є останньою інстанцією, що визначатиме законність всіх справ стосовно виборів, точаться суперечки. Певний час у суду було навіть два керівника. Проте напередодні першого туру виборів Генеральна прокуратура заявила, що посаду голови ВАСУ і надалі обійматиме Олександр Пасенюк.

Як реагує світ?

Про можливість надзвичайно високої завантаженості українських судів після другого туру виборів заявила напередодні і доповідач ПАРЕ Рената Вольвенд. Вона пов’язує це із ухваленими цього тижня змінами до Закону про вибори. В інтерв’ю Німецькій хвилі пані Вольвенд заявила, що “через законодавчу плутанину українські суди стануть найбільш завантаженими судами у Європі.”

Критично поставилися до змін в українському виборчому законодавстві і у США. Співголова Гельсінкської комісії при Конгресі США Елсі Гейстінгс в інтерв’ю Голосу Америки заявив, що “одна річ, яку не можна робити, це змінювати правила посеред гри.” Після першого туру президентських виборів низка міжнародних спостерігачів закликали учасників політичного процесу в Україні не змінювати виборче законодавство між двома турами.

Чому Ющенко ЗА?

Водночас президент Віктор Ющенко, який напередодні в оперативному режимі підписав ухвалений депутатами закон, заявив, що оновлений закон дозволить запобігти зриву виборів. Після публікації в офіційному виданні – "Голосі України" – зміни до Закону про вибори набули чинності. За словами пана Ющенка, ці зміни “серйозно виключать протидію виборам та їх саботаж.”

Президент Віктор Ющенко також провів нараду з питань забезпечення правопорядку під час другого туру президентських виборів в Україні. Раніше передбачалося, що це питання буде розглянуто на засіданні Ради національної безпеки та оборони, проте, як повідомила речниця президента Ірина Ванникова, засідання РНБО відбулося у четвер “в режимі опитування.” Під час наради, на якій були присутні голова СБУ та Генпрокуратури, а також керівники МВС, Віктор Ющенко заявив, що ситуація в Україні напередодні виборів стає “менш толерантною і більш агресивною.”

Пан Ющенко також вважає, що після виборів країна може опинитися у протистоянні, на подолання якого знадобиться багато часу. Президент також доручив Внутрішнім військам охороняти периметр будівлі ЦВК, аби “ніхто не міг блокувати роботу цієї установи.” Охорона ЦВК за допомогою Внутрішніх військ має зберігатися принаймні до оголошення офіційних результатів виборів.

Очікується, що про інші заходи безпеки під час другого туру виборів президент має повідомити у своєму указі до вечора п’ятниці.