''Вічний лузер'' Янукович не вибачить Росію

Ендрю Вілсон

Західні експерти підсумовують результати президентських виборів в Україні і намагаються спрогнозувати розвиток України за нового президента.

Хто буде прем'єр-міністром у президента Януковича? Чи має Захід сумувати, а Росія радіти його перемозі на президентських виборах в Україні? Якими можуть бути перші сигнали від Віктора Януковича, якого обрали четвертим президентом незалежної України?

На ці та інші теми Ростислав Хотин розмовляв із доктором Ендрю Вілсоном, провідним експертом з українських тем у Європейській раді із зовнішньої політики.

Бі-Бі-Сі: Чи взагалі перемога Януковича стала несподіванкою?

Ендрю Вілсон: Ну, можливо ще буде позов до суду, але ясно, що Янукович явно переміг, хоча й розрив є меншим, аніж очікувалося. Із чотирма відсотками тих, хто голосував проти обох кандидатів, Янукович має менше 50-ти відсотків голосів, що є певним чином ознакою трохи невпевного старту (президентства). Голосування проти всіх коштувало Тимошенко президенства, бо проти всіх голосували переважно на заході та в центрі України. Ці чотири відсотки вищі, аніж два з половиною, на які Янукович відірвався від Тимошенко, тому тут є певний парадокс.

Бі-Бі-Сі: Але що означатиме перемога Віктора Януковича?

Ендрю Вілсон: Що означатиме Янукович? Я гадаю, що оптимістична теорія припускає, що він буде чимось на зразок Ніксона в Китаї, бо він є більш здатним заспокоїти Росію і почне повільно, але невпинно рухатися до Євросоюзу. Таке можливо трошки у віддаленішій перспективі, але наразі це все припущення.

Бі-Бі-Сі: Януковичу дістається розділена країна. Як він упорається з вирішенням цієї проблеми?

Ендрю Вілсон: Йому доведеться багато вирішувати в перші кілька тижнів -- і в плані того, яке з його кіл радників є найважливішим. Навколо нього багато бізнесменів, але також фактом є те, що ці бізнесмени є різного типу. Хто ж хоче, аби Льовочкін, Бойко, чи Азаров сідали в перші ряди, порівнюючи з прагматичним бізнес-крилом, яке очолює Ахметов. Потім питання в тому, як йому вдасться створити нову коаліцію для того, аби змінити уряд. Багато чуток кружляє щодо угоди з половиною "Нашої України". Тому нова коаліція може отримати більше половини голосів цієї фракції.

Бі-Бі-Сі: А хто буде прем'єром у президента Януковича?

Ендрю Вілсон: Звичайно, прем'єром може бути скоріше хтось на зразок Єханурова радше, аніж Азаров.

Бі-Бі-Сі: Але не Тігіпко все ж таки?

Ендрю Вілсон: Ну, Тігіпко також, звичайно, можливий. Хоча слабкість Тігіпка в тому, що він не може "підігнати" голоси в парламенті, враховуючи потребу нової парламентської арифметики. І якщо будуть нові парламентські вибори, можливо, у травні партія Тігіпка може забрати багато голосів у Регіонів. І по-друге, зрозуміло, що коли він буде прем'єром у важкі часи, він буде зобов'язаний змусити всіх затягнути бюджетні паски. Тігіпко може, звичайно, на це погодитись. Отже, сигнали, які надішле Янукович своїми ранніми кадровими призначеннями, можуть повести Україну в кілька зовсім різних напрямків. Тому почекаємо-подивимося...

Бі-Бі-Сі: Щодо зовнішніх аспектів перемоги Януковича. Чи має Захід засмучуватись, а Росія радіти?

Ендрю Вілсон: Ну, це залежить від сигналів від нього і напрямку, в який він поведе країну. Не думаю, що в зовнішньополітичному плані між Януковичем та Тимошенко була занадто велика різниця. В цьому якраз відмінність нинішніх виборів від 2004-го року, коли питання стояло руба. Нині обидва говорили про потребу "перезавантаження" відносин із Росією. Обидва вели балансуючу гру між Заходом та Сходом. Тимошенко трохи натискала на Захід. Але не думаю, що Януковичу цікаво гратися в російські геополітичні схеми, приєднуючися до Митного союзу.

Але по двох пунктах треба буде почекати-подивитися. Перше, це чутки, що він може погодитись на подовження оренди бази у Севастополі російським Чорноморським флотом. Щось на зразок Гуантанамо, тобто тридцять, або більше років. І другий момент -- він формально так і не відступився від своєї обіцянки 2008-го року визнати незалежність Абхазії та Південної Осетії, що було б дуже небезпечним кроком для українського президента.

Бі-Бі-Сі: Доводилось чути і читати щось на зразок того, що Янукович за останній рік розчарувався в Росії, адже Москва тихенько підтримувала Тимошенко, і Янукович, веде далі ця теорія, почувається зрадженим Москвою. Щось у цьому є?

Ендрю Вілсон: Так. Я останній раз був в Москві влітку і деякі люди там списали його з рахунку. Вони розглядали його як вічного лузера. Хтось із росіян мені навіть говорив про Януковича як про "пілота, літак якого зазнає катастрофи в кожному польоті". А тут ось літак пілота Януковича таки не зазнав катастрофи. Звичайно, Путін мав дуже теплі особисті стосунки з Тимошенко. На персональному рівні між Путіним та Януковичем ніколи не було симпатій. Стосунки між ними - щось на зразок стосунків між Путіним та Лукашенкою.