Останнє поновлення: Середа, 10 лютий, 2010 p., 12:05 GMT 14:05 за Києвом

"Сяйво" книги проти мороку рейдерства

У Києві борються за книгарню "Сяйво". В понеділок ввечері її захопили кілька десятків невідомих молодиків у масках. Ця книжкова крамниця в центрі української столиці, відома ще як "книгарня письменників", є однією iз найстаріших і найвідоміших. Як і багато інших культурних установ в Києві, вона вже не вперше потерпає від рейдерів.

Багата історія

Як розповідає представник "Сяйва" Костянтин Клімашенко, це приміщення будувалося для письменників, письменники тут жили - Остап Вишня, Юрій Смілянський, Іван Ле.

Таких книгарень у Радянському Союзі було всього чотири: в Москві, Санкт-Петербурзі, Києві та Єревані. Це була книгарня письменників, яка обслуговувала їх книжками.

За 20 хвилин до закриття книгарні до неї зайшло понад 50 молодиків, які були одягнені в чорні одяг та шапочки. Вони спробувати вигнати людей на вулицю

К.Клімашенко

Там і досі є "дефіцитні" книги, яких більше ніде не купити. А на фасаді будівлі, яка зовсім поруч із Бесарабським ринком і Хрещатиком, висить вісім меморіальних дошок українським літераторам.

У "Сяйві" були всі корифеї української літератури, розповідає Костянтин Клімашенко. За словами чоловіка, зараз книгарня співпрацює із шістьма сотнями авторів, серед партнерів також 350 видавництв.

Ось як він описав події: "За 20 хвилин до закриття книгарні до неї зайшло понад 50 молодиків, які були одягнені в чорні одяг та шапочки. Вони спробувати вигнати людей на вулицю, і коли ті почали чинити опір, то людей взагалі викидали в тому, в чому вони були, - на вулицю, на мороз."

Протистояння інтелігенції і капіталу

Саме викинуті надвір люди викликали міліцію, по приїзді якої частина нападників втекли. Решта забарикадувалася в приміщенні, заваривши вікна металевими щитами. Тож працівники книгарні пробули з ними в приміщенні всю ніч.

На ранок до крамниці прибуло багато журналістів, кілька депутатів та представників громадскості. Як пишуть інформагенції, саме вони допомогли витіснити рейдерів із книгарні.

"Будемо тут, скільки буде потрібно, аж поки сюди не надійде більш серйозна підтримка," - розповів Бі-Бі-Сі Артем Посмітний із огранізації "Рідновірів України".

Книгарню закрили, пускаючи лише журналістів, там лишилося кілька міліціонерів. Хоча правоохоронці, за словами Костянтина Клімашенка, здебільшого вдаються до тактики невтручання.

Будемо тут, скільки буде потрібно, аж поки сюди не надійде більш серйозна підтримка

А.Посмітний

Він розповідає, що попри переважне право на приватизацію та довічну пільгову оренду, депутати Шевченківської райради Києва минулогоро року продали приміщення на аукціоні, до того ж - за заниженою ціною. Він вважає, що саме ці нові власники і намагаються захопити приміщення, а їх мета - забрати приміщення книгарні.

А що влада?

Райдержадміністрація в цьому питанні також підтримує колектив книгарні. Голова Шевченківського району Віктор Пилипишин видав розпорядження визнати аукціон недійсним - про це Бі-Бі-Сі розповіла його перша заступниця Галина Пахачук: "Ми десь погоджуємося із книгарнею "Сяйво", тому що були порушені процедури. І ми попросили прокуратуру - давайте чесно, за законом, проведемо нагляд і в судовому порядку розглянемо питання. Якщо наші служби, новий власник чи біржа порушили права книгарні, то давайте дамо правову оцінку цьому в суді."

Хто підтримує нових власників - це питання нікому адресувати. На одній з акцій протесту колектив книгарні разом із літераторами символічно "продали" на ауціоні приміщення київської мерії.

У "Сяйві" ще сподіваються на правове вирішення цієї суперечки, хоча, як каже Костянтин Клімашенко, судитися із людьми в масках неможливо, а нові власники на слухання не ходять.

Хоча цього разу в колективу все ж більше шансів - спікер Володимир Литвин під час засідання парламенту оголосив звернення щодо ситуації навколо книгарні до СБУ, генеральної прокуратури та міністерства внутрішніх справ, а окремі депутати пропонують взяти це питання під парламентський контроль.

"Сяйво" як симптом

У свою чергу, секретар Київради Олесь Довгий пообіцяв зробити все можливе, аби зберегти "Сяйво".

Це не єдина книгарня в центрі Києва, яка вже кілька років намагається зберегти існування. З такою ж проблемою зіткнулася крамниця "Знання" на Хрещатику, видавництво "Українська енциклопедія", а книгарні "Планети" більше не існує.

Преса також писала, що бізнесмени націлилися на будинок, де жили Яновський, Гончар, Тичина, Рильський, Стельмах та багато інших літераторів. Попри заяви київської влади про підтримку творчих спілок, київська інтелігенція постійно скаржиться на витіснення осередків української культури із центру Києва.

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS