Підготовка до ігавгурації і суду

ЦВК
Image caption ЦВК

Після оголошення офіційних результатів виборів, згідно із якими Віктора Януковича було обрано президентом України, сам він продовжує приймати вітання, у Верховній Раді готуються до його інавгурації, а його конкурентка, Юлія Тимошенко, не визнаючи своєї поразки, готується оскаржити результати виборів у Вищому адміністративному суді.

Через тиждень після завершення виборів, Віктор Янукович нарешті дочекався привітання від російського президента. Дмітрій Медвєдєв став чи не останнім зі світових лідерів, хто привітав нового українського президента із перемогою. Раніше пан Медвєдєв обережно вітав пана Януковича із завершенням виборів, очевидно, пам’ятаючи, як минулого разу, у 2004, після того, як тодішній російський президент Володимир Путін вітав Віктора Януковича двічі із перемогою на виборах, лідер Партії регіонів так і не став президентом України. Привітання Дмітрія Медвєдєва надійшло після того, як Центральна виборча комісія цієї неділі офіційно оголосила про перемогу Віктора Януковича на президентських виборах.

Image caption Віктор Янукович

Водночас цими вихідними конкурентка пана Януковича на виборах, прем’єр-міністр Юлія Тимошенко виступила із зверненням, у якому заявила, що її команда зібрала багато свідчень і доказів того, що результати виборів були сфальсифіковані:

“Я можу твердо сказати вам, що вибори в Україні було сфальсифіковано. І це вже не політична декларація, а чітка правова оцінка. Наведу тільки один приклад: нам вдалося, за рішенням суду, відкрити дільниці в Криму, для того, щоб перерахувати голоси. Ми були шоковані тим, що на всіх, без винятку, дільницях юридично встановлено факт фальсифікації від 3 до 8% на користь Януковича. В цілому ж по Україні можливі обсяги фальсифікації складають більше 1 мільйона голосів. Цих голосів цілком достатньо для нашої спільної перемоги.”

Позов від самої Юлії Тимошенко із оскарженням результатів виборів має надійти до Вищого адміністративного суду у вівторок. Цей позов у ВАСУ представлятимуть екс-президент Леонід Кравчук, лідер Народного руху Борис Тарасюк, керівник юридичного департаменту БЮТ Андрій Портнов.

Image caption Юлія Тимошенко

Як заявив керівник виборчого штабу Юлії Тимошенко Олександр Турчинов, БЮТ домагатиметься публічного розгляду судового позову проти ЦВК. Він також твердить, що скарги від БЮТ мають розглядатися повним скадом суддів Вищого адміністративного суду, бо на деяких із них чиниться тиск.

Чинний президент Віктор Ющенко закликав суддів Вищого адміністративного суду швидко і об’єктивно розглянути оскарження результатів одним із учасників виборів.

Тим часом депутати готуються обговорити дату інавгурації нового президента. Голова Верховної Ради Володмимир Литвин каже, що це може бути вже 25 лютого:

“З урахуванням тої обставини, що у нас це тиждень є пленарним, а наступний – не пленарний, нам потрібно буде ухвалити відповідну постанову про проведення урочистого засідання Верховної Ради України. Є така пропозиція щодо терміну 25 лютого, тобто на наступний тиждень. А там в залежності від того, як будуть розвиватися судові процеси – подивимось, поживемо, побачимо.”

У Партії регіонів вважають, що призначення інавгурації на 25 лютого змусить українські суди “не затягувати” із розглядом позовів, що стосуються оскарження результатів виборів.

Тим часом між фракціями Партії регіонів та БЮТ назрівають два конфлікти – з питання внесення змін до Конституції, ініційовані БЮТ, та з питання відтермінування дати проведення місцевих виборів, запропоновані Партією Регіонів. Регіонал Олександр Єфремов каже, що країна має оговтатися від президентських виборів, а тому, мовляв, місцеві вибори, призначені на 30 травня, треба трохи відтермінувати:

“Щойно завершилися президентські вибори, і перебудуватися зараз миттєво на вибори до місцевих рад можливо, але наскільки ефективно ці вибори можуть пройти – це вже інше питання, враховуючи, що з 23 лютого треба починати відповідну підготовчу роботу.

Натомість б”ютівець Іван Кириленко вважає, що місцеві вибори якщо і переносити, то на 31 березня – тоді, коли витече термін повноважень місцевих органів влади. Водночас пан Кириленко повідомив про те, що БЮТ ініціюватиме винесення на референдум питання про форму правління в Україні із внесенням відповідних змін до Конституції. За його словами, українці мають обрати між президентською та парламентською формами правління, оскільки у разі, як нинішній розподіл повноважень між президентом та прем’єром в Україні збережеться, то новий президент приречений на протистояння із керівником уряду, не залежно від того, чи буде це старий чи новий прем’єр.