Україна "обтрушується" від снігу

cніг
Image caption Розчищання снігу - Сізіфів труд?

Комунальне господарство України виявилось практично не готовим до такої кількості опадів, яка накрила Україну останнім часом.

Тому кожен населений пункт вигадує власні способи, як упорпатись зі сніговими кучугурами.

Всі проти снігу - з лопатами і не лише

У Черкасах випала двомісячна норма опадів. Тож мер міста Сергій Одарич запропонував заплатити кожному, хто приєднається до акції з очищення вулиць від снігу. Відгукнулось близько тисячі мешканців. У місті діє 16 опорних пунктів, де кожен доброволець може отримати інвентар, необхідний для прибирання. Там само вони і отримають завдання - де прибирати, а по закінченню роботи - обіцяні гроші. За один день такої роботи в Черкасах платять приблизно 100 гривень.

У Миколаєві два місцеві ЖЕКи сніг прибирають спеціальним обладнанням. Зовні снігоприбиральні машини дещо нагадують газонокосарки. Один двірник з такою прибиральною машиною замінює 5-6 двірників з лопатами. Вартість новинки - 5 тисяч гривень.

У Києві, аби прибрати сніг, проводять так-звані навчання з цивільної оборони. В рамках навчань, заявив перший заступник мера столиці Анатолій Голубченко, місто зможе залучати до прибирання снігу техніку будь-яких підприємств на його території.

А в Борисполі триває триденна акція під назвою "Допоможи собі сам, якщо влада не хоче допомогти тобі". Бориспільчан закликають самим чистити вулиці від снігу та льоду, розповів Бі-Бі-Сі один з ініціаторів акції Костянтин Сторожук.

Костянтин Сторожук: "У такий спосіб ми хочемо показати місцевій владі, що громадяни ладні дати раду і без її допомоги. Бо з кожним днем все гірше і гірше. За останній місяць 811 звернень у травмпункт з переломами, забоями і розтягненнями."

Image caption Такі кучугури одесити долали в гурдні

На заклик прибирати вулиці відгукнулося більше півсотні людей. Вони вже розчистили прохід до мерії, школи, у планах - лікарня, на територію якої машина швидкої вже ледве може заїхати.

Бізнес на снігу

Оскільки в багатьох містах комунальники не змогли вчасно прибрати сніг, знайшлись люди, які можуть це зробити замість ЖЕКів. Компанія франківчанина Анатолія Мельника надає послуги прибирання. В грудні, коли почались сильні снігопади, було вирішено зосередитись на очищенні снігу. Нині представництва вже є у кількох обласних центрах по всій Україні.

Анатолій Мельник: "Попит високий у всіх регіонах, особливо на Сході - в Донецьку, Дніпропетровську. Досі звідти надходить багато замовлень, бо там тривають снігопади."

Image caption Сніг - це може бути гарно, але прибирати проблемно

Пан Анатолій розповідає, що найскладнішим було замовлення у Донецьку, де треба було за ніч розчистити від снігу 7 гектарів. Тоді вивезли 77 вантажівок зі снігом. За час роботи навіть виробили свої стандарти - як має виглядати очищена від снігу територія.

Анатолій Мельник: "Льоду не повинно бути взагалі. Снігу на території, яка прибирається, теж не повинно бути, якщо замовляли його вивіз - аби кучугур не лишилося. Якщо вивозу не замовляли, то сніг скидаємо на бік і набиваємо кантик, аби це виглядало гарно - як в армії."

Тим часом міністерство житлово-комунального господарства на своєму сайті розповсюдило перелік послуг, за які мешканці міст платять своїм комунальним службам. Серед них - розчищення проходів аж до дверей під'їздів та зчищення снігу з дахів. Якщо ж послуги з переліку не надаються, мешканці мають право скласти акт-претензію, який дозволить перерахувати комунальні тарифи і виключити вартість невиконаних робіт.