Полювання на вовків в Україні обмежили

Президент підписав Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань мисливського господарства, полювання і рибалки, охорони, використання і відтворення тваринного світу" і обмежив відстріл вовків.

Деякі екологи радіють, мовляв – поголів’я зникаючого виду відновиться. Втім є й інша думка – кардинально протилежна. Популяція вовків в Україні вже давно не контролюється. Ніхто точно не може сказати, скільки сіроманців є в Україні зараз. Розмножуються вони неконтрольовано. Тому на Україну чекає вовчий демографічний вибух.

Відтепер вовк – це мисливська тварина. Термін полювання на нього обмежений - тільки 5 місяців на рік. Президент підписав закон, згідно з яким виходити з рушницею на сірого хижака можна лише з початку листопада до кінця березня. Раніше вовка винищували, оскільки за законом він був віднесений до шкідників. Це означало, що полювати на нього можна було цілий рік.

Керівник київського еколого-культурного центру Володимир Борейко каже, що боротьба за ці зміни до законодавства тривала 2 роки. За його словами вовк – під загрозою вимирання і зараз в Україні залишилось близько тисячі представників виду. Причиною цього, - за словами пана Володимира, - стало неконтрольоване винищення. В тому числі і під час сезону розмноження.

Завдяки ж змінам до закону, кількість вовків з часом зростатиме. Втім ще потрібно на законодавчому рівні ввести штрафи за вбитих сірих хижаків, - додає керівник еко-центру.

Image caption Сергій Жила каже, що вовки нападають на людей та свійську дичину лише з однієї причини – зараз спостерігається демографічний вибух вовчої популяції

Повідомлення про напади вовків на людей все частіше можна побачити в українських інформаційних агенціях. Керівник Поліського державного заповідника Сергій Жила каже, що вовки нападають на людей та свійську дичину лише з однієї причини – зараз спостерігається демографічний вибух вовчої популяції.

Сергій Жила – все життя живе у лісі на хуторі в Житомирській області. Вовками займається з 1986-го року. Написав 2 книги про цих тварин. Він каже, що останні 10 років ніхто всерйоз питання вовків не досліджував, їх перестали рахувати, тому свої оцінки науковець дає досить обережно. За його підрахунками навесні – після розмноження - чисельність вовків сягне 7-ми тисяч. А це критична межа – додає пан Сергій.

Image caption Еколог Володимир Борейко: вовк – під загрозою вимирання і зараз в Україні залишилось близько тисячі представників виду

Науковець каже, що поправки до закону, які підписав президент, суттєво нічого не змінять в ситуації з вовчими зграями в Україні. Вони, як розмножувались останні 10 років, такі і розмножуватимуться далі. З трагічними наслідками неконтрольованого збільшення популяції хижака люди зіткнулись після війни – у 50-х. Тоді частими були випадки людоїдства.

Науковець пояснює – якщо популяцію вовка не контролювати, то з’являються старі 10-12-річні вовки, які вже не можуть вполювати звіра в лісі, тому починають перебиратись ближче до людських поселень, де знайти їжу значно легше.

Єдиний вихід – відновити виплату преміальних за вбитого вовка. До кінця 90-х такі премії ще були. Але потім гроші перестали виплачувати. Не кожен досвідчений мисливець може вполювати вовка, тому “розмір премії за одного впольованого звіра повинен дорівнювати розміру середньої місячної зарплати на периферії” – каже пан Сергій.

Сергій Жила погоджується з Володимиром Борейком з еко-центру, що вважати вовка “шкідливим видом” – не можна. Втім додає – це проблемний вид і для догляду за ним, слід прийняти спеціальну програму. Спроба написати такий документ була 7 років тому, втім так і не закінчилась успішно. Тому слідкувати за розмноженням вовків і далі нікому.