''Калуш - проблема п'ятої частини України''

Калуш
Image caption Калуш - зона екологічного лиха

Міністерство фінансів України заявило, що у бюджеті немає грошей на боротьбу з екологічним лихом у місті Калуш в Івано-Франківській області, яке нещодавно проголосили зоною екологічного лиха.

17 січня разом із першим туром президентських виборів у Калуші відбувся референдум, на якому понад 90% мешканців міста проголосували за те, аби проголосити місто зоною екологічного лиха. Згодом це питання розглянули на РНБО, а Верховна Рада проголосувала за закон, який зобов’язує уряд виділити гроші на ліквідацію наслідків лиха. Передовсім забезпечити відселення людей із небезпечної зони.

Місто Калуш, а також два прилеглі села Кропивник та Сівка-Калуська на зону екологічного лиха перетворив місцевий завод, де виробляли калійні добрива. Калійний завод – частина колишнього збанкрутілого хімічного гіганта «Оріани».

Небезпечні об’єкти

Перша – це кар’єр, заповнений дуже солоною водою, яка може потрапити у Дністер через притоки.

Друге – це полігон токсичних відходів першого класу небезпеки. Тут під землею у металевих діжках закопано 12 тисяч тонн речовини під назвою гексахлорбензол – він дуже токсичний і викликає захворювання на рак. В якому стані зараз ці діжки – точно не відомо.

Третя загроза - старі шахти. На одній із вулиць, що на околиці Калуша, немає будинків. 20 років тому вся вулиця впала у провалля. Тоді жертв не було, бо люди не встигли заселитись у нові оселі. Подібне сталося і цього року.

Мер Калуша Ігор Насалик сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що указ президента, затверджений парламентом, передбачає надання Калушу на першому етапі 560 мільйонів гривень, але кошти не надходять.

І. Насалик: Сюди входять кошти на відселення населення, решта - на ліквідацію наслідків. Але сьогодні в країні така ситуація, що не ухвалений бюджет, а місто своїми коштами не може розпочати будь-які роботи. До сьогодні жодного фінансового підтвердження закону для міста так і не надійшло. Ми змушені, враховуючи загрозу паводку, звернутися до міжнародних фінансових організацій, до областей України. Оскільки, це не проблема лише міста Калуш. Це - проблема п’ятої частини України і держав – близьких до нас. Невідомо, чим може закінчитися оцей "проект" такої екологічної небезпеки.

Бі-Бі-Сі: Міністерство фінансів каже, що коштів у бюджеті немає. Чи існують інші джерела? Окрім тих, що ви перерахували?

І. Насалик: Віктор Ющенко звернувся до 12 структур, в тому числі і екологічних, Світового банку і ООН з проханням виділити відповідні кошти для ліквідації можливих екологічних наслідків. Міністр закордонних справ Петро Порошенко звернувся через українські представництва у багатьох країнах. Ми вже отримали відповідні результати. Посольство Австрії відгукнулося, прем’єр Польщі звернувся про надання допомоги в тій сфері, де вони мають можливість надати сприяння.

Тим часом, за повідомленнями калуської міської ради, на спорудження мікрорайону для відселення жителів з територій просідання земної поверхні необхідно півтора мільярди гривень за цінами на перше жовтня 2009 року.

Новини на цю ж тему