Міжнародний день рідної мови

Міжнародний день рідної мови
Image caption Міжнародний день рідної мови

Президент Ющенко у зверненні до співвітчизників з нагоди Міжнародного дня рідної мови зазначив, що цей день нагадує про невід’ємне право кожної людини говорити власною мовою:

"Мова – первинна ознака нації, головна скарбниця її культури й духовності, джерело й запорука її самобутності і неповторності в світі. Любити і шанувати рідну мову означає поважати себе, свій народ і державу”.

Українька мова

Окреслюючи історію української мови, Віктор Ющенко підкреслив, що “українська мова століттями зазнавала переслідувань і заборон”:

“Імперська політика лінгвоциду мала на меті остаточну асиміляцію нашої нації й зникнення України з карти світу. Наслідки дискримінації відчуваємо й сьогодні. Тому повноцінне відновлення прав української мови, розширення її функціонування у державних структурах, засобах масової інформації, освіті, науці й культурі є нашим обов`язком і завданням, якщо нам не байдужа подальша доля України”.

Image caption Енциклопедія української мови

Мовна палітра - від російської до урумської

Наголошуючи на необхідності повноцінного розвитку української мови як державної, Віктор Ющенко заявив також про важливість гарантування свободи використання і захисту інших мов в Україні:

“Забезпечуючи свободу використання мови кожної етнічної спільноти, чи то російської, угорської, польської, татарської та інших, нам треба стати оборонцями тих мов, які потребують підтримки або яким загрожує зникнення – білоруської, гагаузької, ідиш, караїмської, кримськотатарської, кримчацької, ромської, урумської”.

Мова і політика

Віктор Ющенко також закликав відійти від практики використання мовного питання у політичній боротьбі:

“Ми повинні раз і назавжди вивести питання мови з поля боротьби за владу. Маємо реалізувати чітку мовну політику, в основі якої – утвердження єдиної державної української мови та вільний розвиток усіх мов національних меншин”.