'Відставка Тимошенко - ще не факт' - І. Когут

Політолог вважає, що можливості для домовленостей можуть бути і в Тимошенко
Image caption Політолог вважає, що можливості для домовленостей можуть бути і в Тимошенко

Судові позови не зможуть завадити інавгурації президента. 25 лютого Віктор Янукович має присягнути народові України.

У суботу Юлія Тимошенко відкликала свій позов проти ЦВК і Вищий адміністративний суд це клопотання задовольнив. Вона це пояснила тим, що це “дійство не нагадує їй правосуддя”.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі Ігор Когут, політолог, керівник громадської організації “Лабораторія законодавчих ініціатив” прокоментував останні політичні події, зокрема ті, що відбулися цими днями у суді. Розмовляв з Ігорем Когутом Андрій Кравець.

Бі-Бі-Сі: Як Ви вважаєте, чому пані Тимошенко відкликала свій позов з Вищого адмінстративного суду? І чи було це очікувано?

Ігор Когут: Очікувати було складно, що на першій стадії слухання у суді вона відмовиться від продовження обговорення цієї проблеми. Я вважаю, що ця проблема суспільно значима. А потрібно було з’ясувати усі обставини, котрі могли би свідчити про порушення. Я переконаний, що такі порушення могли мати місце. Це стосується списків виборців і голосування на дому, і багатьох бюлетенів, які потім в результаті стали не дійсними через те, що на них було більше ніж дві позначки, це на півдні України, в Криму. Я сподівався, що суд це розгляне, єдине, що мені здалося, що є недостатність аргументів, доволі слабка позиція юристів БЮТ, і звичайно, підхід суду, на який ми очікували. Підхід до певної міри формальний, але ми не сподівалися, що суд розглядатиме всі акти і всі скарги....

Бі-Бі-Сі: Тобто пані Тимошенко відчувала, що вона у суді програє?

Ігор Когут: Звичайно. Відразу була слабкість позицій.

Бі-Бі-Сі: А чого вона намагалася досягти? Бо досить багато людей, і в її команді, відмовляли від того, щоб вона йшла до суду.

Ігор Когут: Були інші очкування, що доля цих виборів так само буде вирішуватися у суді. І в результаті, що відстань між кандидатами буде доволі близькою. Так і сталося. Це з одного боку. А з іншого боку, Юлія Володимирівна - політик, котра не звикла здаватися. Це політик надзвичайно вмотивований, і воля до влади якої є доволі високою. Тим більше політик, за котрим стоїть величезна кількість людей, людей натхненних. Ми це бачили за тими пікетами, які стояли під судом. Якщо порівняти пікети за Януковича, то за Тимошенко стояли люди ідейно вмотивовані, вони хотіли її підтримати. Люди, які стояли за Януковича, не завжди висловлювали чіткі позиції.

Бі-Бі-Сі: Віктор Янукович зробив кілька важливих заяв, зокрема, він розглядає три кандидатури на посаду прем’єр-міністра в уряді: Яценюк, Тігіпко, Азаров. На Вашу думку, в кого найбільша вірогідність очолити уряд, якщо відбудеться відставка Юлії Тимошенко?

Ігор Когут: Для мене ще не є фактом, що буде відставка Юлії Тимошенко. І що не буде можливостей домовитися...

Бі-Бі-Сі: Віктор Янукович говорив про це, як доконаний факт. Він сказав, або вона сама піде, або це станеться за допомогою Верховної Ради.

Ігор Когут: Сьогодні в парламенті потрібна дуже проста деталь, котру доволі важко досягти – це коаліція. І формат коаліції диктуватиме ту постать, котра може очолити уряд. І в різних форматах це може статися по-різному. Але сьогодні найбільш очікуваними для Януковича можуть стати переговори з НУНС та Блоком Литвина, але і тоді потрібно шукати компроміс. Найкраще для Януковича – Азаров, людина, котра може іти на ті виклики, котрі сьогодні є в економіці, в соціальній сфері. Але очевидно, що він не стане фігурою компромісною. Тому доведеться шукати фігуру компромісну, таку як Яценюк, Тігіпко, а може, ще хтось інший.