Куди в Україні не пускають у хіджабі?

Хіджаб
Image caption Сусанна Ісмаїлова подала позов проти міліції

Кримчанка Сусанна Ісмаїлова судиться з МВС через те, що їй не дозволили сфотографуватися для паспорта в хіджабі – традиційній хустині, яку кожна мусульманка зобов’язана носити постійно, крім тих випадків, коли вона вдома в оточенні сім’ї.

У паспортному столі кажуть, що згідно з наказом МВС № 600 людина на фото в паспорті повинна бути без головного убору.

Жінка у відповідь стверджує, що хіджаб – це не головний убір, а невід’ємний атрибут мусульманської жінки і змусити зняти його – означає підштовхнути до гріха і образити її релігійні почуття.

“Хіджаб – це спосіб життя, це атрибут релігії. І Аллах в Корані говорить, не те що говорить, а в наказному порядку звертається, щоб жінки покривали все тіло, крім обличчя та кистей рук. Я обурилась тим, що порушуються мої права і, порадившись з чоловіком, вирішила подати до суду“.

Як каже Сусанна, це мала бути друга фотографія, яку їй повинні вклеїти в паспорт по досягненню 25 років. Жінка говорить, що в 16 років, коли вона тільки отримала паспорт, її фотографію в хіджабі вклеїли без жодних запитань.

Адвокат Енвер Умеров, який представляє інтереси Сусанни Ісмаїлової в суді, каже, що процес затягнеться надовго, оскільки для винесення якогось рішення потрібні висновки Верховного і Конституційного судів, бо порушуються конституційні права людини.

Image caption Хіджаб, ніджаб, бурка і чадра - різновиди мусульманського жіночого вбрання

“Йдеться про невідповідність наказу МВС 3-й статті закону про свободу совісті та статті 35-й Конституції. У нас в Україні абсолютно вільно, людина, яка сповідує ту чи іншу релігію, має право одягатися й здійснювати всі свої дії у суворій відповідності з тією релігією, яку вона сповідує”.

За словами пана Умерова, він намагатиметься донести до суду, що хіджаб - це не головний убір, а невід'ємна частина образу мусульманської жінки. За його словами, тут логічно проводити аналогії з людьми, які постійно носять бороду, вуса, довге волосся чи окуляри, яким дозволено фотографуватися для паспорта в їхньому постійному образі, і яких без проблем можна ідентифікувати.

Міністр юстиції України Микола Оніщук погоджується із доводами адвоката та упевнений, що до наказу МВС треба внести відповідні зміни і полегшити життя мусульманок.

Але у кримському головному управлінні МВС не хочуть сприймати те, що хіджаб не просто головний убір і говорять, що фотографія в паспорті має бути без нього.

Представник головного управління Олег Темченко пояснив:По-перше, питання отримання паспорта та фотографування в паспорт засноване на законах України, де вказано, що всі люди рівні і повинні без винятку фотографуватися без головного убору, тієї ж самої хустини – хіджабу. Тобто все згідно із законом України, ніяких винятків.”

Однак Енвер Умеров каже, що мусульманки будуть відстоювати свої права до кінця. За твердженням адвоката, пані Сусанна створила прецедент і тепер майже тисяча мусульманок зі всієї України звернулися до нього з аналогічною проблемою і заяви продовжують надходити.