Севастополь не хоче європейських перетворень?

Україна, ЄС, Британія

Завершений днями візит до Севастополя делегації з Великої Британії несподівано пожвавив полеміку, яким саме бути у майбутньому місту, яке стоїть на порозі масштабної пострадянської демілітаризації.

У запропонованих місцевою владою європейських перетвореннях міста-героя проросійська громада Севастополя запідозрила загрозу традиціям, закладеним ще імператрицею Катериною Другою.

Щойно у місті стало відомо про візит делегації з британського міста Портсмут, що має досвід м'якої та безболісної демілітаризації, на місцевих Інтернет-сайтах Севастополя почали з'являтись заголовки-звинувачення, на кшталт, «Британці відучать Севастополь бути містом російських моряків».

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі переважна більшість дописувачів на місцеві Інтернет-форуми висловилась проти європейських перетворень у Севастополі, що, на їхню думку, зведе нанівець імідж міста-героя як чорноморського форпосту Росії.

Image caption Заступник голови міської ради Володимир Казарін

Наприклад, місцева мешканка Олена Мелькіна не бачить економічних перспектив розвитку міста: «У першу чергу Севастополь назавжди залишиться історичним пам'ятником російської держави. Це - передусім історія, це - ніяк не економіка. Яка може бути економіка у Севастополі?»

Які поради британців?

Натомість голова британської делегації, що гостювала у Севастополі, виконавчий директор Фонду управління майном військово-морської бази міста Портсмут пан Пітер Гудшіп стверджує, що Портсмут - це приклад гармонійного об'єднання у колишніх фортецях як флотської історії, так і вимог сучасності, що вже не мають пріоритетом утримання притаманних 20 віку надвеликих військових потужностей.

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі пан Пітер Гудшіп сказав, що у Портсмуті знайшли ту золоту середину, коли зберігаючи флотський дух, місто водночас не втратило шансу до нового переродження.

На переконання англійця, подібне переродження цілком по силах не тільки Портсмуту, а й Севастополю, бо ці два міста об'єднані єдиним спадком: «У Портсмуті ми все ще маємо кораблі, що вирішують оперативні флотські завдання. Але це угруповання не таке велике, як було колись.

Для нас є важливим зберегти військово-морський дух, бо це той дух, що визначає ідентичність нашої місцевості. Разом з цим ми знайшли можливість провести диверсифікацію економіки, створити нові робочі місця для тих, хто через демілітаризацію міста таки втратив роботу. Врешті, ми дивимось у майбутнє та при цьому не забуваємо про минуле».

Які загрози бачать севастопольці?

З англійським посланцем заочно не згоден севастополець Володимир Тумаков. Він переконаний, що традиції, закладені у Севастополі ще за часів імператриці Катерини Другої, переглядати не слід: «Наші попередні покоління заклали визначальні риси та канву розвитку міста. Тобто це військово-морська база російського Чорноморського флоту і все, що пов'язано із морем: судноремонт, суднобудування, крани. Ну навіщо нам нове? Треба освоювати те, що в нас є.»

Головна ж, на думку Володимира Тумакова, загроза полягає у тому, що інноваційні перетворення у Севастополі, як було сказано, вб'ють історичний дух російських моряків.

Що каже міська влада?

Цю тезу парирує перший заступник міського голови Володимир Казарін. Він каже, що військова складова Севастополя збережеться ще надовго, але вже не як частина мільйонної армії часів минулого століття, а як необхідний мінімум для охорони суверенітету України.

На думку пана Казаріна, Севастополь пам'ятає і зберігає свою історію, та все ж має дивитсь у майбутнє:

«У цьому зв'язку повчитись в Англії, яка оптимізуючи армію та відповідно трансформуючи свої військово-морські бази у потужні промислові, наукові та туристичні центри, не перестала бути великою морською державою -- це правильно, це корисно, це треба робити. Перед нами стоїть єдине завдання - ми всі залишаємось країнами, що зберігають військовий потенціал, але ми стаємо країнами 21 століття. І досвід Англії, що, наприклад, університетська освіта - це головний фактор існування країни у 21 столітті - треба переймати. Саме цьому місцева влада зробить все, щоб світовий досвід прийшов у Севастополь».

Прогнози спостерігачів

У свою чергу місцеві спостерігачі прогнозують пожвавлення трансформації Севастополя, особливо в разі затвердження на державному рівні вже поданого до Кабміну проекту зі створення у місті вільної економічної зони.

У місті вже започатковані проекти ЄС з енергозбереження та з модернізації послуг у сфері туризму. Тут вже рік збирають корпуси для найсучасніших вітряків, а китайська сторона запропонувала дуже масштабний проект з побудови морської перевалки контейнерів.

На черзі - нові проекти, зокрема, з розвитку портів, з перебудови військового аеропорту Бельбек у міжнародний та зі створення у місті сучасного Чорноморського Євроколеджу. Але як виглядає, ці новації не до вподоби тій громаді Севастополя, що ностальгує за радянським минулим міста.