У Києві підозрюють ''масове отруєння'' собак

Бездомний пес у метро

У Києві де, як кажуть посадовці, за останніми підрахунками близько 45 тисяч безпритульних тварин, стало відомо про загибель кількох десятків домашніх собак.

Захисники тварин застерігають, що у місті почалося незаконне масове отруєння безпритульних собак. Представники київської влади це спростовують.

Як розповів Бі-Бі-Сі власник загиблого пса, “собаці стало зле – судоми, піна... Це трапилося після денної прогулянки.”

Киянин Юрій Носов розповів про свого англійського дога Уліса. Собака, якому було шість років, помирав у муках близько години.

У свідоцтві про смерть вказано на підозру отруєння речовиною нервово-паралітичної дії. За словами Юрія Носова, у той день у їхньому районі сталося п’ять таких смертей собак.

Image caption Власники повідомляють про ''отруєння'' собак

Активісти молодіжної ліги захисту тварин розповідають, що до них вже звернулися кілька десятків господарів загиблих собак з кількох районів Києва – Теремків, Троєщини, Сирця, Борщагівки, Оболоні.

Отруєння «масове»

Собачники помітили, що масові отруєння відбуваються раз на квартал.

А також перед масовими заходами у Києві, каже керівник ліги захисту тварин Ірина Терещенко: “Травки йдуть практично цілий рік, але не такі масові. Хвилі, скажімо так, отруєнь були перед Євробаченням і зараз, тому що міська влада намагається закрити міську програму про регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами.”

Програма регулювання чисельності безпритульних тварин у Києві, про яку розповідає Ірина існує з 2007-го. Вона передбачає відлов та стерилізацію тварин.

Влада спростовує

Керівник столичного комунального підприємства “Притулок для тварин”, яке і займається відловом, Ольга Дроздова запевняє, що вони собак не труять:

“Я хочу сказати, що це - не правда, і ми користуємося лише гуманними методами і гуманними пристроями для відлову. В нас використовують духові трубки з літаючими стрілами і препарат, який дозволений державним ветеринарним комітетом. Тварина короткочасно впадає в сон, знерухомлюється і її транспортують до притулку.”

Пані Дроздова каже, що за останніми підрахунками в Києві близько 45 тисяч безпритульних тварин – це десь на 15 тисяч більше ніж рік тому.

За її даними, за минулий рік бродячі собаки покусали більше трьох тисяч людей.

Форум: що робити з безпритульними тваринами?

Пані Дроздова підтвердила, що існуючу програму з регулювання чисельності тварин вони незабаром переглядатимуть, щоб, як вона каже, вона стала “більш ефективною”.

Власникам тварин, які потруїлися, керівник столичного притулку, радить звертатися в міліцію.

“Я звертався в міліцію, там сказали йти до дільничного, а його на місці застати неможливо. Міська санепідемстанція сказала, що це не їх справа,” - Юрій Носов каже, що жодна ветлікарня у подібних випадках не встановлює діагноз, а лише пише припущення. Державні, як він каже, забороняє влада, а приватні бояться втратити ліцензію.

Раніше бродячих собак у Києві відловлювали зашморгами та арканами, а потім вбивали хімічними речовинами. Зараз зобов’язані стерилізувати і прилаштовувати у притулки, але на це не вистачає коштів, бо одна така операція коштує близько 400 гривень.

Тому як кажуть захисники тварин, час від часу містом розкидають отруєний корм або м’ясо.

Коли Києву надавали право на проведення Євро 2012, керівництво УЄФА скритикувало місцеву владу за велику кількість бродячих тварин. Тоді міжнародні правозахисні організації вимагали у Мішеля Платіні не проводити Євро у Києві через побоювання, що київська влада почне масове вбивство тварин.

У Рівному бродячих собак усипляють

За словами нашої кореспондентки у Рівному Юлії Гуменюк, проблема бродячих собак для Рівного є досить актуальною, оскільки минулого року декілька сотень рівнян постраждали від укусів собак.

Постраждалі звертаються в комунальне підприємство, яке працює в Рівному і займається відловом та усиплянням цих собак. Його працівники виїздять на місце виклику – зазвичай це відбувається дуже рано, або дуже пізно, аби не було не було багато свідків, особливо дітей.

Директор комунального підприємства Володимир Тимощук пояснив, що вони не відстрілюють бродячих собак, а усипляють одразу на місці. Це коштує 75 гривень за кожну собаку. Потім їх вже мертвими спеціальними автомобілями вивозять на сміттєзвалище за містом, де є спеціальна яма – в неї і складують цих собак, присипаючи хлором, аби «пошесть не розносилася».

Юлія Гуменюк каже, що не чула про отруєння собак і Рівному, але «місяць тому у нас був резонансний випадок, коли на очах у дітей усипляли собак – це була 11-та година ранку, діти якраз йшли до школи, все бачили, в них була травма, і деякі з цих дітей після такого видовища вже не змогли йти до школи на заняття. Начальник комунального підприємства потім вибачився перед батьками цих дітей, тому що вони підняли шум, звернулися в засоби масової інформації».

У Рівному захисники тварин також закликають не присипляти собак, а стерилізувати їх і потім передавати до притулків.

Юлія Гуменюк каже, що є навіть погрози мітингів біля міської ради, тому що притулку, де б за гроші з бюджету утримували цих собак, у Рівному немає. 5-й рік тут функціонує притулок, який створила 60-річна пенсіонерка за власні кошти, свою мізерну пенсію і допомогу сина. Там, у цьому притулку, доглядають і утримують декілька десятків бродячих собак. Вони навіть лікують їх, щеплення проводять.