Історичні прикраси: енергетика і мода

Віктор Янукович
Image caption Віктор Янукович

Мода на раритетні коштовності серед українських чільників поширилась давно. Тому коли глава Української православної церкви Московського патрірахату Володимир перед церемонією інавгурації подарував Віктору Януковичу перстень, якому може бути близько тисячі років, - це навряд чи кого здивувало.

Кореспондент Бі-Бі-Сі Альбій Шудря попросив Віктора Тригуба, головного редактора журналу “Музеї України”, детальніше розповісти про подібні історичні аксесуари:

Image caption Старовинний перстень

Віктор Тригуб: Якщо такий перстень оригінальний, і це доведено відповідними експертизами вчених з чистою репутацією, то вартість його може бути фантастичною. Ми говоримо не стільки про його ювелірну якість і кількість та якісь дорогоцінних матеріалів, які там використовувалися, а про історичне значення, і про те, що цей перстень пройшов через руки багатьох правителів. Тобто навіть приблизно оцінювати такі речі важко. Намагалися оцінити нашу знамениту пектораль, і вийшло десь пів мільярда доларів. Я не бачив крупним планом цей перстень, і у мене дуже великі сумніви, що нашому президенту подарували оригінал. Скоріше за все, це ювелірна реконструкція або якась дуже майстерно зроблена копія.

Бі Бі Сі: Що ви можете сказати про наявність таких раритетів у якості прикрас українських чільників?

Віктор Тригуб: Тут є дуже велика небезпека, і ми про це кілька разів писали, особливо це стосується скіфського золота, і взагалі усіх прикрас, знайдених в похованнях. Фактично всі ці речі були при останках людей, тобто пройшли всі періоди розкладання тіла. Я б хотів, щоб наші гламурні баришні, які одягають скіфське золото, трошки уявили, де це золото було кілька тисяч років. Відповідно А ті речі, які просто побували в руках визначних людей, нещодавно випливла шабля Наполеона, скажімо, різноманітні прикраси, кольє, ними можна іноді користуватися, але, знову ж таки, вони несуть енергетику тих епох і людей, а епохи були досить криваві, було багато крові і страждань. Це вже ізотерика пішла, але всі ці речі теж якимось чином впливають на їхніх власників. І це не так радісно, як здається декому. А от робити історичні реконструкції, ювелірні копії і користуватися ними – це найкращий варіант, бо він безпечний. Новий господар стає першим господарем цієї речі, і вона здобуває енергетику саме його і підтримує цю людину.

Бі Бі Сі: Чи ви порівнювали моду в Україні і за кордоном, як там заможні люди ставляться до музейних цінностей і чи використовують їх як прикраси?

Віктор Тригуб: Якщо лідер походить з якоїсь старовинної аристократичної родини, вони всі носять старовинні прикраси, персні, хрести, інші аксесуари. На Заході взагалі досить жорстко поставлена боротьба з корупцією і такі коштовні речі здаються державі або передаються в музеї чи громадські фонди, використовуються в благодійних цілях. Знову ж таки, це залежить від внутрішньої культури, виховання і від традиції конкретної країни. Людям влади завжди дарують дорогі подарунки, не можна президенту дарувати кухонний ніж за 5 гривень.

Бі Бі Сі: Якщо це є реконструкцією або майстерною копією, наскільки втрачає тоді такий виріб коштовність?

Віктор Тригуб: Антиквари називають такі речі новоробами. Ми не знаємо деталей, коли цей перстень було зроблено. Можливо, це оригінал. Але є кілька ювелірних фірм, що роблять персні, які коштують 70 тисяч доларів. А окремі прикраси наших сучасних майстрів спокійно йдуть на світовому ринку за мільйон доларів.