О.Доній: більшість з НУНС як ''красивий шлях'' або план Б

Партія регіонів святкує після відставки Тимошенко у середу
Image caption Партія регіонів святкує після відставки Тимошенко у середу

У середу у Верховній Раді зібралася дієва більшість – 243 депутата - для рішення про недовіру урядові Юлії Тимошенко. Чи може на основі цієї більшості бути створена коаліція?

Депутат від фракції НУНС Олесь Доній в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав, що «ніхто не може сказати однозначно» чи увійде НУНС до нової парламентської коаліції з Партією регіонів. Він також розповів про план «Б».

Бі-Бі-Сі: Чи зможе, на вашу думку, Юлія Тимошенко бути єдиним лідером опозиційних сил в Україні?

О. Доній: Юлія Тимошенко є найхаризматичнішим з українських політиків на цей час, тому вона залишатиметься найяскравішою фігурою в опозиції. Більше того, вона матиме можливість взяти реванш, тобто, спробувати перемогти як на наступних президентських, так і на наступних парламентських виборах. Щодо її одноосібного, своєрідного такого правління в опозиції, то тут мені хотілося б, щоб це було не так, бо все таки є не тільки певна втома від основних діючих персонажів у суспільстві – Віктора Ющенка, Віктора Януковича і Юлії Тимошенко, - а є необхідність для країни в нових смислах і відповідно в нових політичних фігурах.

Бі-Бі-Сі: Якщо говорити про власне Блок Юлії Тимошенко, ми бачимо, що низка депутатів з її Блоку голосували фактично за усунення свого лідера з посади прем’єр-міністра за розвал власного уряду. Чи можемо ми сказати, що БЮТ як політична сила все ж таки буде міцною і в основі своїй буде достатньою політичною силою для Юлії Тимошенко? Чи багато людей можуть відійти від Блоку?

О. Доній: Ми забуваємо, що Блок Тимошенко не є політичною силою, це фактично підібрані Юлією Тимошенко люди на підтримку її власної політичної позиції. Адже в Україні вибори відбуваються за такою пропорційною схемою, що ані виборці, ані партійці не мають можливості впливати на список, який потім пропонується на виборах. І це проблеми і Блоку Юлії Тимошенко, і Партії регіонів. Недаремно лідери цих блоків і партій збирають картки у своїх депутатів і голосують за них.

Бі-Бі-Сі: Тобто, ви вважаєте, що від Блоку Юлії Тимошенко може відійти чимало прихильників?

О. Доній: Я не думаю, що прихильники Юлії Тимошенко можуть відійти. У неї достатньо стабільне електоральне ядро – 20-25% , а от її політична верхівка складається з людей, значна частина яких більше все таки зорієнтована на якісь преференції від перебування в політичній силі. І недаремно значна частина цих людей зробила свої бізнес-імперії і свої капітали, перебуваючи в наближеності або персонально до Кучми, або до його людей.

Бі-Бі-Сі: За відставку уряду голосувало 15 депутатів НУНС. Чи означає це, що у цій фракції може назбиратися досить голосів для входження в коаліцію?

О. Доній: Я, власне, здивований, що голосувало лише 15, але в НУНС існує реальна демократія. Там існує певна конкуренція між політичними групами через те, що блок сформувався з представників 9 партій (і тепер представників вже 15 партій) і там немає одного центру, який би збирав всі картки депутатів.

Бі-Бі-Сі: Тобто, наразі ви не можете сказати ні так, ні інакше, чи НУНС увійде до коаліції, чи не увійде?

О. Доній: Я думаю, що це ніхто не зможе вам сказати однозначно, хоча списки збільшаться і політичні, і економічні. Імовірність така є, хоча мені здається, для Партії регіонів потрібно усвідомити, що для того, щоб спілкуватися з фракцією НУНС, замало якихось кадрових пропозицій. Потрібно розуміти, що для більшості депутатів НУНС надзвичайно важливі ідеологічні цінності. Тобто, зміцнення української державності, підтримка українськомовної культури, європейська інтеграція, а для того, щоб піти на таку співпрацю, регіоналам потрібно змінювати свою ідеологію. От не факт, що вони до цього готові.

Бі-Бі-Сі: Виникає запитання: яким чином може бути створено у Верховній Раді коаліцію для формування нового уряду?

О. Доній: Існує два плани. Перший план, про який представники Партії регіонів говорили на початку своєї спроби зібрати більшість в НУНС. Але бачимо, що час іде, а вони ніяк не можуть знайти прихильників. І оце був би конституційний шлях, це був би красивий шлях, коли зрозуміли би, що Віктору Януковичу як новому президенту бажано іти згідно Конституції. А якщо вони це не зможуть зробити, то може існувати і другий план – план Б, де згідно змін до регламенту спробувати неконституційно зібрати арифметичну кількість голосів, не збираючи таку кількість голосів у фракціях. Мені здається, що оптимальним варіантом у цій ситуації будуть насправді дострокові вибори.

Новини на цю ж тему