Президент Янукович їде у Москву

Президент Віктор Янукович повідомив, що планує обговорити сьогодні у Москві газові угоди, укладені урядом Юлії Тимошенко.

В інтерв'ю телеканалу "Росія-24", пан Янукович заявив, що будуть порушені "традиційні питання відносин Росії та України, зокрема і питання, що стосуються постачань газу до України, транзиту газу до Європи, надійності цих поставок".

Президент України висловив упевненість, що зможе домовитися з Росією з усіх питань у газовій сфері, проте напередодні Газпром заявляв, що не має намірів переглядати газові контракти з Україною.

Напередодні першого офіційного візиту до Москви Президент України Віктор Янукович очікує кардинальних змін на краще у відносинах між Україною та Росією. І у Києві, і у Москві кажуть, що головною темою, довкола якої точитимуться переговори, стане питання ціни на російський газ, який імпортує Україна. Проте за умови відсутності повноцінного уряду та відставки керівника Нафтогазу результативність обговорення цієї теми, а також інших традиційних тем україно-російських стосунків залишається під питанням.

Візит до Москви стане "крутим поворотом на краще" у відносинах між Україною та Росією - заявив президент Віктор Янукович в інтерв'ю агенції Інтерфакс напередодні візиту. Утім, ще до обрання пана Януковича президентом України, більшість західних видань погоджувалися у тому, що "російський вектор" його закордонної політики в реальності обмежуватиметься намаганням отримати від Росії дешевший газ. Принаймні, саме це, на думку авторів західних часописів, очікують від пана Януковича українські олігархи, які підтримали його на президентських виборах. Звідси і заяви про потребу у перегляді газових контрактів, підписаних рік тому урядом Юлії Тимошенко. Вже під час свого першого закордонного візиту - у Брюссель - в інтерв'ю Бі-Бі-Сі Віктор Янукович заявив, що на переговорах у Москві, що мають відбутися наприкінці цього тижня, він порушуватиме питання зниження цін на російський газ:

"Я обов'язково це питання підніму. Що стосується ціни на газ, то вона має бути справедливою для України. А в цілому це питання можна і треба розглядати у великому комплексі питань, які стосуються постачання газу - це і питання створення газотранспортного консорціуму, це і доступ України до газових родовищ російський та середньо-азійських, це і участь України у будівництві нових газогонів, які, до речі, ідуть в обхід України. Тобто ми бачимо, що Україна повинна бути повноцінним партнером у газових питаннях і для Росії, і для Європейського Союзу."

У Москві також розуміють важливість питання ціни на газ. Наприклад, напередодні першого візиту Віктора Януковича до російської столиці депутат Держдуми Сергій Марков в інтерв'ю газеті Сегодня заявив, що зниження ціни на газ залежатиме від розв'язання низки інших питань, але додав, що у пана Януковича є всі шанси вирішити цю проблему:

"Раніше ми дуже хотіли консорціуму, щоб не вкладати мільярди в обхідні потоки. Однак зараз ці мільярди вже вкладені. Тож ціна газу буде залежати від вирішення комплексу економічних питань. Якщо Україна стане союзником Росії на світовому ринку, то ціна буде знижена, а якщо ми залишимося конкурентами, то навіщо нам спонсорувати економіку України? Але, безумовно, Янукович - це президент, за якого імовірність позитивного вирішення питання найбільш реальна," - заявив депутат Держдуми.

Те, що Росія вже не відмовиться від будівництва обхідних маршрутів доставки свого газу до Європи через Північний та Південний потоки цього тижня в чергове підтвердив і голова Газпрому Олексій Міллєр. Раніше у Газпромі також заявляли, що термін перебування Віктора Януковича при владі буде набагато коротшим, ніж термін життя газогонів, які дозволять Росії диверсифікувати шляхи імпорту свого газу. Досить "прохолодною" залишається і реакція Газпрому на ініціативи щодо перегляду чинних газових угод із Україною. Пан Міллєр назвав ці угоди "надійними і прозорими," і додав, що наразі вони цілком задовольняють Газпром. Водночас, він не виключив і можливості перегляду цих домовленостей, але виключно після аналізу офіційних пропозицій української сторони. У чому вони можуть полягати - розповідає керівник Центру енергетичних досліджень Костянтин Бородін:

"Сьогодні Україна отримує газ за 305 доларів за тисячу кубічних метрів. Країни Балтії отримують по 260 доларів. Німеччина - по 273. І це на кордоні Німеччини. А якщо привести ціни Німеччини в точку, де купує Україна, тобто, на західному кордоні Російської Федерації, то ціна для Німеччини буде 208 доларів. А для України - 305. Крім того, контракти не включають такого поняття, як гуртові знижки, які мають великі покупці російського газу, такі, як Німеччина або Італія. А одна Україна купує газу стільки ж, скільки Італія та Німеччина разом узяті. Тобто, ці контракти не є справедливими. Я думаю, що всі добре усвідомлюють, що в такому вигляді вони далі існувати не можуть. Зрозуміло, що якщо не буде поступок з російської сторони на зустріч Україні, то Україна буде із цим щось робити. Той варіант, що лежить на поверхні - це банкрутство Нафтогазу. У цьому випадку просто зникне контрагент разом з усіма угодами з Газпромом, і виникає необхідність підписання нових угод."

Керівник енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін також каже, що порушувати питання про зниження ціни на російський газ, та загалом, перегляд деяких положень чинних контрактів, можна і треба. Час є досить сприятливим - щойно Франція та Німеччина домовилися із Газпромом про зниження ціни, і включення до формули розрахунків спотових цін на газ, тобто цін, які утворюються на біржах. Якщо ці дві країни є серед найбільших споживачів російського газу, то Україна поки що є найбільшим транзитером, а відтак, може розраховувати принаймні на увагу до своїх пропозицій. Але ці пропозиції, каже Володимир Саприкін, мають бути ретельно опрацьовані:

"Якщо юридично підходити до цього питання, то тут потрібна згода російської сторони або Газпрому, - це прописано у контракті, і без такої згоди Україна нічого не зможе зробити. Отже, треба щось пропонувати взамін. Сьогодні ми чуємо досить багато якихось обіцянок - консорціум чи модернізація, але жодним чином не згадуються якісь механізми. Яка частка української ГТС належатиме Газпрому, а яка європейським компаніям? Яким саме європейським компаніям? На основі чого? У той же час українські керівники забувають, що законодавство забороняє передавати в управління, або оренду ГТС чи її приватизацію. Отже, без зміни законодавства зарано щось конкретне пропонувати."

Про один із варіантів, як саме можна оминути пряму заборону на зміну статусу української газотранспортної системи, вже нагадав екс-міністр енергетики та колишній голова Нафтогазу, депутат від Партії Регіонів Юрій Бойко. Він твердить, що новий український уряд піде на реструктуризацію Нафтогазу, на якій, зокрема, наполягають і західні експерти, і розмежує магістральні газо гони від розподільчої системи постачання газу внутрішнім споживачам в Україні. За словами пана Бойка, "за два-три місяці цього не відбудеться, проте за рік ми будемо знати, як це зробити." Він також наголосив, що при реструктуризації Нафтогазу Київ дослухатиметься до порад світового банку, МВФ та Європейського банку з реконструкції та розвитку.

Утім, наразі навіть невідомо, хто представлятиме енергетичний блок в українській делегації, що супроводжуватиме президента Януковича до Москви - уряд, разом із міністром палива, відправлено у відставку, керівник Нафтогазу Олег Дубина сам подав заяву про звільнення. У Нафтогазі питання участі в українській делегації на переговорах у Москві не коментують.

В українському МЗС кажуть, що візит Віктора Януковича до Москви є важливим через те, що вже довгий час між Україною та Росією не було контактів на найвищому рівні. Як повідомив заступник міністра закордонних справ Валерій Чалий, головними питаннями порядку денного на переговорах мають бути економіка, енергетика та реалізація угоди про вільну торгівлю. Офіційний представник МЗС Росії Андрій Несторенко у свою чергу заявив, що у Москві очікуються від візиту президента Януковича "міцнішої дружби."

Із великою часткою упевненості можна сказати, що приєднання України до Митного Союзу із Росією, Білоруссю та Казахстаном, про можливість якого пан Янукович говорив, коли був ще кандидатом на президентську посаду, під час візиту Януковича-президента обговорюватися не буде. Перший заступник голови президентської адміністрації Ірина Акімова однозначно заявила, що таке приєднання суперечило б зобов'язанням України як члена СОТ.

Раніше передбачалося, що перший візит президента Януковича до Москви має відбутися вже після формування нового уряду, аби розмова із ключових питань була предметною. Наразі ж формат зустрічі Віктора Януковича із російським президентом Дмітрієм Медвєдєвим та прем'єром Володимиром Путіним передбачає лише коротку заяву для преси, у яку навряд чи вкладеться щось більше, ніж загальні заяви про прагнення до покращення стосунків.