Підсніжники - жертви 8-го березня

Напередодні 8 березня громадські екологи Севастополя закликали мешканців міста бойкотувати продаж кримських первоцвітів. Також члени місцевої організації Всеукраїнського товариства охорони довкілля закликали державні контролюючі органи дати відсіч оптовому збуту підсніжників, що вивозяться за кордон.

На думку екологів, масований збір та продаж первоцвітів, а їх за даними спеціалістів у Криму - 16 видів, призведе до знищення занесеної до Червоної книги України унікальної флори.

Така вже ментальність

Заступник керівника севастопольської організації Всеукраїнського товариства охорони довкілля Валентин Шестак вважає, що міліція, управління екології, екологічна інспекція та лісники Севастополя не можуть протистояти бажанню населення заробити на зборі підсніжників: "Завжди знайдеться той, хто буде збирати їх, хоч удень, хоч уночі. Місцевого мешканця ніхто не зупинить, бо він знає всі стежки. І завжди знайдеться той оптовик, що буде скупляти ці квіти та перепродавати реалізаторам".

Краєзнавець Андрій Луб'янов, який багато років подорожує кримськими лісами, не раз зупиняв мисливців за підсніжниками. Але через масштабний збір квітів поодинокі застереження краєзнавець вважає неефективними: "Де легкий доступ, там ми зустрічали сліди варварства, коли підсніжники вириваються. Кілька разів ми спостерігали за цими діями і навіть зупиняли людей. Але процес полюванні на первоцвіт триває".

Продавати первоцвіт у Росії вигідніше

Image caption Еколог Валентин Шестак: місцевого мешканця не спинити

Громадський еколог Валентин Шестак розповів Бі-Бі-Сі, що особливим попитом підсніжники користуються у "березневій" Росії, куди, у порівнянні із сонячним Кримом, весна приходить дещо пізніше. Цією різницею користуються оптовики, які пасажирськими потягами відправляють до Москви та до Санкт-Петербурга десятки коробок з квітами та, як звернув увагу еколог, обов'язково з пляшкою льоду для холоду: "На запасних шляхах, коли стоять вагони, під'їжджають авта і вивантажують провідникам коробки. Цей момент лінійна міліція може припинити і поцікавитись, куди це завантажується потяг, що готується від'їжджати до Росії. І коли виявляють первоцвіти, які заборонено збирати, треба складати акт щодо порушення".

Хто зупинить незаконний збут?

Натомість, за словами представника Управління МВС України у Севастополі Ірини Крюгер, операція "Первоцвіт" тільки-но почалась. Повна статистика результативності рейдів, у тому числі, на авто та залізничних шляхах очікується лише по завершенні операції, у травні.

"В нас організовані спільні мобільні групи: разом зі службою екології, підрозділами ДАІ, дільничними інспекторами, патрульно-постовою службою, "Беркутом". Всі націлені на виявлення перевозок рослин, що перебувають під охороною держави,"- розповіла Бі-Бі-Сі Ірина Крюгер.

"Прощальне вітання з Криму?"

У свою чергу Валентин Шестак каже, що масовий вивіз підсніжників треба блокувати не тільки в Україні, а й у Росії теж: "Ми неодноразово звертались до Товариства охорони довкілля Російської Федерації, щоб протидіяти там. На жаль, у москвичів та петербуржців нема гострого розуміння "червонокнижності" пролісків. В них це просто наче екзотичний букетик "Вітання з Криму!". З цим "Вітанням з Криму!" ми починаємо боротись, виступаємо на телеканалах, що ведуть мовлення на Російську федерацію. Вони покажуть наше звернення, що "відправка квітів ешелонами -- це не «Вітання з Криму!», а скоріше «Прощальне вітання з Криму».

Україна - не…Японія

На думку ж спеціалістів, хоч би якою потужною була протидія оптовому збуту підсніжників, головна проблема криється у людській "квітковій" культурі, яка в Україні поки що не є такою, як, наприклад, у Японії, де квіти цінують не тільки 8 березня і не обов'язково - зірваними з землі.