Доля уряду з юридичного кута

Юлія Тимошенко залишає Раду
Image caption Юлія Тимошенко залишає Раду

Чи може БЮТ зупинити утворення більшості до рішення Конституційного суду, та якою може бути доля коаліційного Кабміну, якщо закон про регламент визнають неконституційним? Олександр Бондаренко запитав про це Андрія Стельмащука, радника юридичної фірми „Василь Кисіль і партнери”.

Андрій Стельмащук: Поки закон не буде визнаний неконституційним, не буде відповідного рішення Конституційного суду, то говорити про оскарження якихось подальших кроків, прийнятих на підставі такого закону, буде щонайменше передчасно. Я не можу оцінювати політичні кроки, але, з точки зору дотримання чинних законів України, юридична логіка дій має бути такою, що спершу треба визнати неконституційним закон і після цього всі рішення, які будуть прийняті на підставі такого закону.

Бі-Бі-Сі: Чому виникають такі колізії, адже стаття 83 Конституції чітко визначає, що коаліція у ВР формується лише у складі депутатських фракцій, а не окремих депутатів?

Андрій Стельмащук: Так, дійсно, норми Конституції є нормами прямої дії. І, безумовно, вони повинні мати перевагу над актами, які їм суперечать. Для мене як для правника це теж очевидно. Я розумію, що якщо такий закон набере чинності, то він має великі шанси бути визнаним неконституційним. Якщо буде визнано неконституційним закон, на підставі якого будуть прийняті рішення, то, очевидно, це питання юридичної техніки – як визнати такі рішення неконституційними і незаконними.

Бі-Бі-Сі: Але виникає правова колізія: якщо визнають неконституційним закон, то що робити з урядом, який потенційно може бути утвореним?

Андрій Стельмащук: Мабуть, це більше питання до політичних дискусій, ніж для правової оцінки.

Image caption Депутати після голосування за відставку уряду

Бі-Бі-Сі: А що з правової точки зору, тут немає жодної колізії?

Андрій Стельмащук: Питання досить цікаве.

Бі-Бі-Сі: Тобто неможливо просто взяти і повернути старий уряд, тому що його законно відправили у відставку. Не може ж такого бути, щоб не було уряду?

Андрій Стельмащук: Не може, це принцип безперервності влади, і поки не буде правильно сформовано новий уряд, доти буде діяти старий уряд. Тут питання постає, з якого моменту необхідно буде рахувати, що уряд вже сформовано і сформовано правильно. Тобто ви маєте рацію в тому, що зараз на підставі нового закону, який може бути визнаним неконституційним, можливо, буде сформовано новий уряд. Тоді питання переходить в площину, як далі діяти, коли закон буде визнано неконституційним. Очевидно, треба скасовувати те рішення, яким було призначено новий уряд, і залишатиметься чинним той уряд, який діяв до створення нового уряду.