В.Сюмар: єдиної опозиції в Україні немає

мітинг
Image caption Лідером опозиції Юлію Тимошенко обирали політичні прихильники

Обрання Юлії Тимошенко лідером української опозиції на мітингу національно-демократичних сил у Києві - закономірний крок чи порожня декларація?

Подробиці тут

Про це з Вікторією Сюмар, політичним оглядачем і директором Інституту масової інформації, розмовляла Ольга Бетко.

Бі-Бі-Сі: Чи погоджуєтеся ви з тими оглядачами, які віддавна важали, що позиція на чолі опозиції є набагато комфортнішою для Юлії Тимошенко, ніж на чолі влади?

Вікторія Сюмар: Юлія Тимошенко, безперечно, чудовий трибун, чудовий оратор, і на будь-яких мітингах, очевидно, вона виглядає краще, ніж у кріслі голови уряду, де треба не тільки давати доручення серйозним голосом, а дещо і треба звітувати, власне кажучи, бажано би про економічні успіхи. От із цим якось не склалося протягом останнього прем'єрства Юлії Володимирівни. Як, власне, і в першому випадку. Зате ми дуже добре пам'ятаємо її надзвичайно яскравою в опозиції.

Бі-Бі-Сі: Ось досить багато, звісно, політичних партій та їхніх лідерів, які опонують Віктору Януковичу. Але питання в тому, чи сприймуть вони усі її як єдиного лідера опозиції? Тобто, чи можна буде вести мову про єдиний опозиційний блок?

Вікторія Сюмар: Мені здається, що якраз єдиного опозиційного блоку немає - не тільки тому, що якісь лідери якихось партій не сприймають Тимошенко. Необхідно, щоб українці сприйняли її як опозиційного лідера. Але сьогодні ми побачили в ході цієї виборчої кампанії, що вже чимало людей хочуть бачити треті сили. І от якраз сьогодні, як мені видається, саме оці треті сили, - маючи на увазі Тігіпка, Яценюка і їхніх виборців, - саме ці люди хотіли би бачити нові обличчя, які би опонували, так би мовити, біло-блакитній владі, яка сьогодні формується. Бо до Тимошенко буде дуже багато запитань сьогодні: наскільки вона є опозиційною і наскільки ця опозиційність може привести до її успішності у владі.

Бі-Бі-Сі: Тоді на вашу думку, на що вона розраховує за таких обставин? Якщо, звісно, ви маєте рацію…

Вікторія Сюмар: Все, що відбувається сьогодні, - це розрахунок на нові парламентські вибори, коли вони відбудуться - чи за два роки, чи ближче. Суперзавдання для політичних лідерів сьогодні - отримати якомога більше представництва в парламенті. І сьогодні на це мають бути направлені зусилля як Тимошенко, так і тих, хто, власне, має такі сподівання, оскільки це спосіб залишитися у політиці.

Image caption Чи стануть під прапори БЮТ усі опозиційні сили України?

Бі-Бі-Сі: Але як демонструють останні події у Верховній Раді… Тобто, ми бачимо, що створення коаліції є досить таки імовірним, і про дочасні вибори до парламенту поки таким чином говорити зарано. Але Юлія Тимошенко на них дуже розраховувала, оскільки, фактично, не має трибуни. То чим загрожує Юлії Тимошенко як лідеру непроведення оцих дострокових виборів до Верховної Ради? Як ви вважаєте, чи постраждає її рейтинг від цього?

Вікторія Сюмар: Свого часу всі казали, що Віктор Янукович зійде з політичної арени, мовляв, після такого програшу, що стався в 2004 році. Власне кажучи, нема на що йому сподіватися. Але ми потім побачили, що влада дарує дуже багато можливостей, навіть якщо опозиція нічого не робить. Подібні сподівання є і в команди Юлії Тимошенко, тому що там розуміють, що складна економічна ситуація в країні. Там розуміють, що у Януковича, власне, нема людей, які були би здатні робити оті от реформи, які би стали успішними і т. ін. Тому очевидно, що сподівання буде на погіршення оцієї ситуації, яка є доволі складною, і на те, що суспільство ставатиме усе більш критичним стосовно Януковича, який 5 цих років, власне кажучи, міг тільки критикувати владу, і його ніхто не питав про відповідальність. У даному випадку критика буде лунати з боку команди Тимошенко. І звідти й найбільші сподівання на можливість успішного проходження до наступного парламенту. А що стосується виборів - швидко вони будуть чи не швидко, і стосовно коаліції… Знаєте, мені здається, що тут треба не від коаліції відходити, а від того, чи визнає Конституційний Суд такий спосіб формування коаліції законним.

Бі-Бі-Сі: Багато хто вважає неконституційною цю коаліцію, яка невдовзі, як виглядає, буде створена у парламенті. Неконституційною її вважають навіть ті, хто йде на цей крок.

Вікторія Сюмар: Все це, очевидно, є планом Партії регіонів щодо створення, так би мовити, єдиної владної вертикалі. Оскільки якщо ось ця комбінація з призначенням кабінету міністрів і прем'єр-міністра від Партії регіонів завершиться таки цього тижня, це в принципі буде досить короткотерміновий або досить успішний такий прорив команди Януковича у владу, і по суті побудова цієї власної вертикалі. Адже фактично, буде прем'єр-міністр, який не має політичних амбіцій (якщо це буде Микола Азаров). Віктор Янукович зможе надавати накази, прем'єр, так би мовити, виконуватиме їх, депутати тиснутимуть на кнопки, і нібито владна вертикаль така має бути успішною і має працювати. Успішною в тому сенсі, що не буде якихось внутрішніх суперечностей і т. ін. Але, з іншого боку, під цією владною вертикаллю завжди буде ота міна уповільненої дії стосовно конституційності такого формування коаліції. Як на мене, то залежно навіть від рішення Конституційного суду - очевидно, українці вміють читати, адже в Конституції досить чітко написані ці речі. І оце от питання легітимності в очах українців і в очах політичних еліт буде завжди досить складним, бо це означатиме, що в Україні легко ця владна команда може залишити закон поза собою. А це, в свою чергу, буде викликати запитання про те, наскільки ця владна команда може зупинитися чи не зупинитися перед тими чи іншими речами. Тобто, де є рамки для діяльності політикуму за президентства Януковича. Ось це от загроза для політичних еліт, і вони змушені будуть на неї реагувати.