Старі обличчя в новому уряді України

Верховна Рада за поданням президента Віктора Януковича затвердила нового прем’єра Миколу Азарова і новий уряд.

Міністром закордонних справ і міністром оборони стали Костянтин Грищенко і Михайло Єжель. Лідер БЮТ, екс-прем’єр Юлія Тимошенко вже назвала новий Кабмін урядом збагачення його членів.

Перед затвердженням складу Кабміну спікер Володимир Литвин оголосив про створення нової коаліції, до якої увійшли фракції ПР, комуністи, блок Литвина і ще 16 депутатів, серед яких, за повідомленнями, шестеро – з БЮТ.

Фракція БЮТ заявила про невизнання нової коаліції і перехід в опозицію.

Кандидатура Миколи Азарова на прем’єрство не викликала практично ні у кого сумнів, - він був першим віце-прем’єром у першому уряді Януковича і його найближчим соратником по партії.

Що ж до крісла міністра оборони, то були певні сумніви. Коаліція, створена у ВР у четвер, мала намір призначити на цю посаду екс-голову оборонного відомства Олександра Кузьмука.

Однак президент запропонував колишнього командувача ВМС України Михайла Єжеля, який свого часу був радником у Януковича. А ще раніше, за президента Кучми, був звільнений у запас з військової служби за станом здоров’я.

Міністром закордонних справ, як і передбачалося, став Костянтин Грищенко – голова зовнішньої політики у тіньовому уряді Януковича, який останнім часом працював послом у Москві. Ще раніше пан Грищенко був прихильником євроатлантичної інтеграції, але потім змінив свої погляди.

Суперечливим, на думку експертів, було призначення за квотою президента, голови СБУ Валерія Хорошковського. Проти цього виступив безпековий комітет ВР.

Голова Комітету Анатолій Гриценко каже, що «на чолі правоохоронного органу, спецслужби не може бути людина, навіть якщо вона має прекрасні менеджерські здібності, яка є крупним бізнесменом, володіє надпотужним медійним ресурсом. Це очевидний конфлікт інтересів.

Але, можливо, переважив факт тривалого протистояння пана Хорошковського з тодішнім прем’єром Юлією Тимошенко, зокрема, у газових і медійних питаннях.

Тим часом, промовляючи до депутатів, новий прем’єр Микола Азаров, традиційно скритикувавши попередній Кабмін Тимошенко, пообіцяв, що нинішній рік стане роком стабілізації, а новому уряду знадобиться всього місяць для розробки бюджету:

«Найголовніше завдання на сьогодні – розробити і прийняти реалістичний бюджет. Саме через бюджет буде розпочато вирішення ключового завдання - ліквідація бідності. Прийняття бюджету розблокує вирішення багатьох інших питань: від підготовки до Євро 2012 до фінансового забезпечення регіонів. Також ми будемо ліквідовувати фінансові проблеми, накопичені минулим урядом в соціальній сфері. Одночасно постає питання про наповнення бюджету, це підйом економіки».

За словами пана Азарова, вже 2012 рік стане поворотним пунктом у здійсненні реформ. Прем’єр також пообіцяв, що програма співпраці України з міжнародними фінансовими організаціями буде розширена і переглянута, враховуючи реалії в Україні. А також висловив сподівання на проведення міжнародного аудиту для вивчення економічного стану в країні.

Якщо брати сам процес затвердження уряду, то воно тривало 15-20 хвилин. Коаліція голосувала злагоджено. І віддала новому уряду 240 голосів. З’явилося аж 7 віце-прем’єрів. Серед яких і Сергій Тігіпко.

Юрій Бойко, якого Юлія Тимошенко звинувачувала у зв’язках з Росукренерго, знову очолив Міністерство палива і енергетики.

Міністром юстиції став віце спікер Олександр Лавринович.

Міністром економіки став екс-міністр внутрішніх справ Василь Цушко, проти якого напередодні ГПУ закрила карну справу за напад свого часу на прокуратуру.

Міністром внутрішніх справ призначений Анатолій Могильов, який очолював одне з міських управлінь міліції на Донеччині, а згодом кримську міліцію.

Міністр фінансів - Федір Ярошенко, який, як нагадують експерти, довгий час працював другою людиною у тандемі з Азаровим.

Читати тут: Як новий уряд рятуватиме економіку

Значні протести від вже нинішньої опозиції пролунали у зв’язку з призначенням міністром освіти Дмитра Табачника, маючи на увазі його ставлення до поширення української мови.

Президент Віктор Янукович у зверненні до народу сказав, що, призначивши уряд і створивши коаліцію, перед Україною відкрилася перспектива повернутися до розвитку і прогресу.

Разом з тим лідер БЮТ, екс-прем’єр Юлія Тимошенко заявила, що новий уряд створений за принципом збагачення його членів.

«Перше ж, чим вони займуться, це розподілять між собою фінансові потоки, розподілять для тіньової приватизації стратегічні об’єкти, надра і почнуть примножувати свої олігархічні статки», - твердить пані Тимошенко.

Коаліція "стабільність і реформи"

Перед затвердженням уряду було оголошено про створення нової коаліції,

Спікер Володимир Литвин сказав, що до коаліції увійшли ПР, комуністи, блок Литвина і деякі депутати, які вийшли з фракцій БЮТ і НУНС. Всього в коаліції 235 депутатів. Хоча списку тих, хто приєднався, спікер не оголосив.

Голова фракції БЮТ Іван Кириленко заявив про нелегітимність нової коаліції і про перехід до опозиції:

«Нам і суспільству дивно, що об’єдналися комуністи і крупний бізнес. У всьому світі це політичні антиподи. Отже, комуно-олігархічна система влади – це нонсенс. Шкода, що він стався в Україні. Ми очікуємо, що Конституційний суд ще раз дасть чітку оцінку цим діям. І це буде безпрецедентний факт в нашій історії. Адже рішення з цього питання – як формується коаліція – вже один раз судом було прийнято і оскарженню не підлягає. Фракція сьогодні прийняла одноголосне рішення про перехід в опозицію до нелегітимної коаліції та уряду».

Представники БЮТ заявили про звернення до Венеціанської комісії, аби вона дала оцінку формуванню коаліції, на думку блоку, неконституційним шляхом.

Про перехід до опозиції заявила і НУНС, яка не виключає співпрацю з БЮТ і Арсенієм Яценюком, який також заявив про опозицію до влади.

Новини на цю ж тему