Артилерійські вибухи на Хмельниччині

Склад боєприпасів

Пожежа, що сталася 13 березня на військових складах неподалік Хмельницького, призвела до вибухів.

Важких поранень зазнав один чоловік. Вибухи тривали з півгодини, а осколки розліталися на 400-500 метрів.

5 років тому подібний інцидент стався на ще одній з трьох подібних військових частин в області.

Військова частина А3013 існує ще з довоєнних часів.

Віднедавна сюди почали звозити авіаційні боєприпаси з усієї України, які потім йшли на утилізацію. Це державне підприємство „Укроборонсервіс”, що не підпорядковане Міністерству оборони, розташоване у селі Грузевиця, за 3 кілометри від Хмельницького. Відтак, надзвичайна подія загрожувала життю s здоров’ю селян, а при маштабності - й городянам.

Що було після пожежі?

Таке розташування складів снарядів спонукало МНСників реагувати негайно, кажекерівник прес-служби Головного управління МНС в Хмельницькій областіАндрій Козак.

За його словами боротися з надзвичайною подією кинулися всі підрозділи цієї служби міста та району: “Снаряди відвантажувалися в автомобіль для перевезення в місті Шостка Сумської області для подальшої утилізації. Таку роботу тут проводять чи не щодня. Коли зденотував один із 23-міліметрових снарядів, загорілися ящики із боєприпасами й почали вибухати. Десь за півгодини-годину вдалося локалізувати пожежу і запобігти перекиданню вогню на сусідні склади.”

Залишки ж снарядів розліталися навкруг чи не на півкілометра. Сусіднє поле просто всіяне снарядами. В Грузевицях, якщо не кулі, то їх осколки літали весь час.

Що стало причиною пожежі, наразі говорити не береться ніхто, бо загорання сталося під час завантаження 20-ти тонної автівки артснарядами. Загружено було лише десь близько чверті планованого. Можливо, цим пояснюється невелика кількість жертв.

За словаминачальника управління з питань НС Хмельницької облдержадміністраціїВалерія Горбатюка, один із робітників підприємства „Укроборонсервіс” отримав осколочні поранення нижніх кінцівок тіла. За попередніми даними – за оглядом лікарів, стан важкий. Тому чоловіка одразу ж шпиталізовано. Валерій Горбатюк також твердить, що загрози життю, здоров’ю населення, яке проживає біля території підприємства немає.

Як відреагували місцеві жителі?

Проте жителі військового містечка, села та й навіть Хмельницького – в паніці, адже вибухи було добре чути й в обласному центрі. Дехто з селян навіть повивозили дітей.

Схожий інцидент в області стається уже вдруге. 5 років тому вибухи лунали в одній із трьох військових частин, де снаряди зберігаються у великих кількостях.

Начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Хмельницької облдержадміністрації Валерій Горбатюк категорично проти такого сусідства: „Такі військові частини повинні бути вивезені, ліквідовані. В 2009 році з міста Славути одна така військова частина була ліквідована. Одна з військових частин. Ще три, наголошую, залишилося. І, мабуть, це – останній дзвінок. Іншого вже не буде.”

Наразі всі керівники силових структур області працюють на об’єкті. Відповідні органи розслідують справу й тільки за результатами необхідних експертиз зможуть напевне сказати, що ж стало причиною загорання. Виглядає, роботу на підприємстві буде призупинено на цей період, бо аналогічні завантаження - розвантаження тут проводяться регулярно.