У Чернівцях знову бояться землетрусу

Чернівці
Image caption Востаннє землетрус у Чернівцях прогнозували у 2008, але його так і не сталося

Побоювання мешканців Чернівців посилилися після того, як низка науковців а також ЗМІ заявили про можливість землетрусу в деяких регіонах України, які входять до сейсмічно активної "зони Вранча".

До цієї ж зони входить і Туреччина, де нещодавно стався землетрус потужністю в понад 6 балів за шкалою Ріхтера.

Про землетрус у Чернівцях говорять не вперше, бо вони тут вже бували.

Востаннє до поштовхів у Чернівцях готувалися у 2008, після великої повені. Тоді люди боялися залишатися вдома і сиділи на лавочках із паспортами.

Але землетрусу не було. Зараз заговорили знову.

Чернівчанка Ліля Сочинська каже, що про землетрус чує з газет, радіо, і від подруг. Каже, тільки й розмов про те, що буде землетрус, натомість про те, як поводитися під час небезпеки - не розповідає ніхто, каже жінка.

«Звичайно, що переживаю, тому що я маю вагітну доньку, яка живе на Гравітоні на 9 поверсі. Хотілося б, щоб цього не було, але хочеться знати правду: да чи ні».

Чернівецькі науковці зараз оцінюють імовірність землетрусу як досить високу. Чернівецька область розташована у сейсмічно активному регіоні, розповідає директор геофізичної обсерваторії Чернівецького національного університету Андрій Ніколаєв.

«Велика імовірність землетрусу наступного Карпатського наступає у 2014 році плюс-мінусу чотири роки. Тобто, якраз зараз оцей час, наш час, в якому ми знаходимося, є досить небезпечним. На цей рік, 2010, я би оцінив імовірність такої події у 91 відсоток».

За 300 кілометрів від Чернівців у румунських горах - проходить кордон так-званої «зони Вранча», яка зараз є сейсмічно активною. Сильні поштовхи стаються тут кожних 37 років. Востаннє сильний землетрус у Чернівцях був у 1977. Про нього згадує чернівчанин Дмитро Романович.

«Трохи боюся, бо я відчув землетрус у Чернівцях у 77 році. Лампочки ходили, дивани ходили, трясло, потріскали землі, будинки».

За прогнозами науковців, максимальний землетрус у Чернівецькій області може сягнути семи балів.

Поштовхи, за словами фахівців, найбільше загрожуватимуть радянській забудові 80-их і так званим хрущовкам - можливі тріщини у будинках.

Стара автро-угорська забудова Чернівців, за оцінками фахівців, стійкіша до поштовховхів. Андрій Ніколаєв, директор чернівецької геофізичної обсерваторії каже, що точний час можливого землетрусу передбачити не можна.

Він водночас радить, як поводитися під час землетрусу.

«З того моменту, коли починаються коливання до моменту настання максимального поштовху ми будемо мати приблизно 15-20 секунд. Якщо ми почнемо думати, що робити, ми просто не встигнемо адекватно відреагувати, тому ми повинні знати, раніше приготуватися. Якщо ми знаходимося в приміщенні, найкраще вийти з цього приміщення, не далеко, але обов'язково відійти від стін, де є вікна».