"Уряд Тимошенко завдав збитків на 20 млрд."

Керівник Рахункової палати Валентин Симоненко під час зустрічі із президентом Віктором Януковичем звинуватив колишніх прем’єра та віце-прем’єра у завданні країні збитків на 20 мільярдів гривень.

За словами пана Симоненка, його звинувачення стосуються особистих розпоряджень Юлії Тимошенко та Олександра Турчинові з питань тендерних закупівель без ухвалення відповідних рішень Кабміну. Голова Рахункової палати також закликав президента домагатися покарання колишніх урядовців за те, що він назвав “доведеним злочином”.

Крім того, Валентин Симоненко поінформував президента про те, що за даними Рахункової палати бюджет минулого року не було виконано за жодним із показників, а деякі із цих показників було сфальсифіковано. “Особливо це стосується зовнішніх запозичень, виплати зарплат, а також роботи пенсійного фонду,” – заявив Валентин Симоненко.

У виступі після своєї відставки прем’єр-міністр Юлія Тимошенко визнавала, що інколи застосовувала методи “ручного керування економікою” під час свого перебування на посаді, проте вона твердить, що не могла діяти в інший спосіб під час такої кризи, із якою Україна стикнулася у 2008-2009 роках, коли виробництво впало на 30%, а ВВП скоротився на 15%.

Тим часом прес-служба екс-віце-прем’єра Олександра Турчинові розповсюдила його заяву, у якій йдеться про те, що чергові звинувачення на адресу попереднього уряду з боку нової влади пояснюються тим, що ця влада не може виконати обіцянок, озвучених під час виборчої кампанії:

“Чергова порція бруду, яким чинна влада намагається поливати уряд Юлії Тимошенко, має просте і зрозуміле пояснення: замість обіцяного підвищення соцстандартів буквально наступного ж дня, щойно президентом стане Віктор Янукович, уряд Азарова розпочав затримки із виплатою пенсій".

"Сьогодні ці затримки вже досягли 4 днів,” – йдеться у заяві Олександра Турчинова. Колишній віце-прем’єр також звертає увагу на плани нового уряду якнайшвидше отримати від МВФ чергову порцію кредиту у 5 мільярдів доларів, адже масовані запозичення у міжнародних фінансових інституцій були одним із пунктів, який під час виборчої кампанії викликав запеклу критику з боку Партії регіонів та її лідера на адресу тодішнього уряду.

Від минулого року отримані Україною кошти МВФ ідуть, серед іншого, і на покриття бюджетного дефіциту, а відтак, використання бюджетних коштів перебуває під постійним пильним контролем фонду. Перериваючи свою співпрацю з Україною наприкінці минулого року МВФ гостро критикував Київ за плани збільшити соціальні видатки, запропоновані і ухвалені, передусім, зусиллями фракції партії регіонів у парламенті. Проте про нецільове використання бюджетних коштів у офіційних повідомленнях фонду не йшлося.

Яким є борг України?

Напередодні агенції повідомили, що віце-прем’єр Сергій Тігіпко на засіданні уряду заявив, що сукупний зовнішній борг України становить понад 93 відсотки від Валового внутрішнього продукту, що було названо "критичним для країн з перехідною економікою в тому числі і для України".

Наприкінці лютого 2010 року Міністерство фінансів України в урядовій газеті «Урядовий кур'єр» назвало майже утричі меншу цифру і повідомило, що сукупний держборг України на початок цього року складав близько 33,9% ВВП. Тоді Мінфін назвав це прийнятним показником.

Згодом агенція Інтерфакс анулювала цю новину на прохання прес-служби уряду.

Звідки Сергій Тігіпко взяв майже утричі більшу цифру?

Володимир Лановий доктор економічних наук, голова спостережної ради Української державної інноваційної компанії розповів Бі-Бі-Сі:

Володимир Лановий: Мені важко сказати чому до такої помилки вдалися урядовці. На самому ділі офіційна цифра сукупного боргу держави по внутрішніх і зовнішніх запозиченнях є на рівні 300 млрд. грн. Це приблизно 33-34% ВВП.

Бі-Бі-Сі: А звідки ця помилка, бо потім це повідомлення агенцію новин попросили анулювати?

Володимир Лановий: Важко сказати, хто там поспіхом бажає випередити інших, бо дуже сумбурно виступають і працюють нові урядовці. Багато емоцій, критики щодо попереднього уряду. Я би хотів тільки додати, що дійсно 300 млрд. – це реальна цифра. І говорити, що це мало, порівняно з Німеччиною чи з іншими країнами, про які говорили і Тимошенко і інші колишні керівники. Це багато для України, бо цей борг виріс за рік вдвічі – на 140 млрд. грн. Погодьтеся, що Німеччина за 50-60 р накопичила борг а Україна накопичила за 1 чи за 2 чи за 3 роки.

Бі-Бі-Сі: І вона накопичує і не сплачує борги?

Володимир Лановий: Якщо такими темпами ми будем рухатись, що за рік накопичимо на 15-20% ВВП, то за 5 років ми будемо мати більше боргів, ніж можемо випустити і спожити продукції в країні. Тому динаміка страшна – це по-перше. А по-друге – дуже великі відсотки по цих боргах. Проценти по кредитами в цивілізованому західному світі становлять 1-3-5% максимум. А українські боргові папери в минулому році уряд продавав за 30-35%. Тому цей борг буде накопичуватись і зростати не тільки за рахунок фізичних запозичень, а й за рахунок того, що будуть накручуватись відсотки. Для бюджету нашої слабкої фінансово країни - державних фінансів не достатньо для потреб країни. Витрачати все більшу і більшу частину зібраних грошей (з податками і митними платежами і іншими доходами держави) витрачати тільки на боргові потреби і нічого на конкретні, поточні, соціальні, оборонні, державні потреби України – це жити просто дуже бідно.

Новини на цю ж тему