Коли настане безвізовий режим із ЄС?

Паспорт

Надання Україні “дорожньої карти” для запровадження безвізового режиму з Євросоюзом набирає реальних обрисів. На засіданні Ради закордонних справ ЄС міністри країн-членів досягли консенсусу в цьому питанні.

В той самий день Комітет міжпарламентської співпраці Україна-ЄС обговорив це питання з єврокомісаром з питань розширення Стефаном Фюлє. Депутати схвалили спільну заяву, в якій питання віз – ключове.

Поява європейського комісара на засіданні комітету міжпарламентської співпраці – справа безпрецедентна.

Комісари – люди зайняті, і тому навіть слухання в сесійній залі Європарламенту час від часу пропускають, звертаючись з проханням до своїх більш вільних колег по комісії їх “підмінити”.

Очевидно, що однією з причин, яка змусила Стефана Фюлє на дві години залишити власний кабінет, стало питання подальшої лібералізації візового режиму з Україною, яке останнім часом все активніше обговорюється у Європі.

Голова української делегації зі співпраці з ЄС Борис Тарасюк високо оцінив такий вчинок пана Фюле: "Я спілкувався весь вечір з комісаром Фюлє, у мене склалося враження, що він налаштований позитивно, і має для цього важелі впливу відносно того, щоб якомога швидше підійти до процесу формування “дорожньої карти”. А виконання “дорожньої карти”, як свідчить досвід деяких інших країн, це 2-3 роки, або й менше. Але Україна повинна також зі свого боку виконувати певні вимоги. І не виконуючи ці вимоги, і стаючи в позу, що от ви перед нами ставите умови, це просто деструктивна позиція і шлях внікуди."

Говорячи про деструктивну позицію, Борис Тарасюк мав на увазі передусім два законопроекти, зареєстровані представниками Партії регіонів у Верховній Раді щодо відновлення візового режиму для громадян Європи. За його словами, схвалення таких законів може значно погіршити відносини України з ЄС.

Разом з тим, низка українських депутатів зауважує, що сьогоднішня ситуація, коли європейці їдуть до України вільно, а українцям доводитися збирати купи документів, вистоювати в чергах та ще й досить часто отримувати відмови, не кажучи про інколи відверто нахабну поведінку консульських співробітників, породжує лише обурення у суспільстві.

Анатолій Кінах заявив: "Якщо ми будемо бачити подальше поглиблення цієї асиметрії, то ми попередили наших колег, що ми будемо вимушені розглянути це питання, в тому числі на державному рівні, в парламенті України з відповідними, дуже серйозними рішеннями з точки зору недопущення такого дисбалансу і такої асиметрії. Це не шантаж, це реальна атмосфера в суспільстві і ті реальні проблеми, які треба вирішувати."

Вимоги, які постануть перед Україною після схвалення “дорожньої карти”, в цілому, відомі.

Це забезпечення безпеки документів, покращення управління кордонами та міграцією, покращення громадського порядку та безпеки. Українські парламентарі переконані: вирішити ці питання можна швидко.

Депутат від Партії регіонів Леонід Кожара говорить: "Головне, що сьогодні немає ніяких політичних застережень для введення безвізового режиму. Ми говоримо сьогодні про те, що існують технічні застереження, які стосуються... нових бланків паспортів, порядку документації всередині України і так далі. Це всі питання, які Україна із введенням в дію “дорожньої карти” може вирішити... Але на сьогодні є деякі гальмування, деякі неузгодженості не на двосторонньому рівні, а всередині самого ЄС."