Азаров долучається до переговорів у Москві

Азаров, Янукович
Image caption Прем'єр-міністр Азаров має підготувати нові газові угоди, що можуть бути підписані на планованих травневих переговорах президента Януковича з президентом Росії Медведєвим.

Прем’єр-міністр Микола Азаров 25 березня у Москві вестиме переговори зі своїм російським колегою Владіміром Путіним. Цей візит відбуватиметься у той час, як у російській столиці веде переговори про ціни на газ для України делегація міністерства палива та енергетики на чолі з Юрієм Бойком.

Напередодні поїздки до Москви Микола Азаров заявив, що очолюваний ним уряд готує низку двосторонніх угод, які мають бути підписані під час офіційного візиту Дмітрія Медвєдєва до України у травні.

Що це будуть за угоди, в українському уряді не повідомляють, наголошуючи на потребі збільшити товарообіг між Україною і Росією.

Фахівці кажуть, що хоча Микола Азаров напевне обговорюватиме із Владіміром Путіним тему постачання газу до України, навряд чи слід чекати якихось конкретних домовленостей під час перебування прем’єра у Москві.

Президент Віктор Янукович раніше заявляв, що підписана колишнім урядом десятирічна газова угода є "несправедливою", а ціна на російський газ має бути знижена.

Що саме Київ запропонує «Газпрому» для ініціювання зниження ціни – поки невідомо. Але напередодні візиту українських урядовців до Росії перший віце-прем’єр міністр уряду України Андрій Клюєв заявив, що уряд і парламент вже готують новий закон про передачу української газотранспортної системи у концесію і створення газотранспортного консорціуму.

Критика намірів уряду

Тим часом, екс-президент Вiктор Ющенко вважає, що створення газотранспортного консорцiуму не вiдповiдає нацiональним iнтересам України і прогнозує, що Росія не постачатиме газ в Європу лише через одну державу.

А депутат російської Держдуми Сергій Марков відзначає, що створення консорціуму – не є головною метою Москви. «Раніше ми дуже хотіли консорціуму, щоб не вкладати мільярди в обхідні потоки. Однак зараз ці мільярди вже вкладені. Якщо Україна стане союзником Росії на світовому ринку, то ціна буде знижена, а якщо ми залишимося конкурентами, то навіщо нам спонсорувати економіку України?», - зауважує Сергій Марков.

Наразі із Москви немає повідомлень про зміст переговорів між Юрієм Бойком і керівництвом «Газпрому». Однак, голова правління газового монополіста Росії Олексій Міллер високо оцінив фаховість українського міністра ПЕК. Він висловив надію, що з постачаннями газу для споживачів України і транзитом газу до Європи не буде жодних проблем, враховуючи досвід Юрія Бойка та його команди.

Юрій Бойко обіймав чільні посади в енергетичному секторі у той час, коли Україна одержувала газ через посередника, компанію «РосУкрЕнерго». Під час свого прем’єрства Юлія Тимошенко домоглася угоди, згідно з якою «Нафтогаз» одержує російський газ без посередників.

Якою може бути ціна на газ?

Виступаючи перед західними інвесторами у Києві, віце-прем’єр з питань економіки Сергій Тігіпко заявив, що Україна цілком може домагатися таких цін на російський газ, які нині має Білорусь:

“Я вважаю, що ця ціна не повинна бути значно вищою, ніж, скажімо, ціна Білорусі, - бо економіки дуже схожі. І вважаю, що було би логічно мати близьку до білоруської ціну. І в жодному разі ціна не може бути середньоєвропейською, або вища за неї.”

Пан Тигіпко твердить, що для того, аби отримати нижчі ціни на російський газ, Києву не треба нічого пропонувати Москві, - мовляв, достатньо і того, що через Україну йде головний потік російського газу до Європи.

Утім, говорячи про Білорусь, не можна не згадати, що Росія вже є власником половини акцій ГТС цієї країни – останній платіж було здійснено у лютому цього року.

Депутат від БЮТ, член парламентського комітету з питань енергетики Олександр Гудима твердить, що у своїх газових заявах Сергій Тигіпко сказав “А,” але уникнув казати “Б,” адже домогтися зниження цін на газ від Росії можна лише поступившись правом власності на українські трубопроводи:

“Росіяни з 2003 року вже наслухалися стільки обіцянок, що тепер вони хочуть, аби їм на тарілочці запропонували конкретні механізми, яким чином вони заволодіють газотранспортною системою або у вигляді консорціуму, про що говорить Клюєв, або за білоруським варіантом, який означає приватизацію ГТС та її продажу.”

Консорціум і ГТС

Віце-прем’єр з питань енергетики, Андрій Клюєв заявив про плани створення газотранспортного консорціуму на основі концесії української ГТС:

“Ми пов’яжемо в одне ціле країну, яка має ресурс – газ, із країною, яка опікується транзитом, а також країни, які цей газ споживають. Після цього ми запропонуємо ухвалити закон, який вже майже готовий, про передачу газотранспортної системи у концесію, і у такий спосіб залишимо право власності на ГТС за Україною.”

Незалежний оглядач з енергетичних питань Олександр Гудима нагадує, що державна власність на українську ГТС нині закріплена окремим законом. Отже, аби здійснити свої плани, новому урядові доведеться проводити через парламент новий закон, що є досить проблематичним, і може наразитися на опір, серйозніший, ніж після призначення Дмитра Табачника міністром освіти.