Проблема галузі ЖКГ - брак реформ

ТЕЦ
Image caption Кияни платять за тепло найменше

За інформацією профільного міністерства, севастопольські тарифи на послуги житлово-комунального господарства - не найвищі в Україні. Наприклад, за тепло для квартир мешканці Севастополя платять 298 гривень за гігакалорію.

Читайте: тарифна війна у Севастополі

Дорожче, ніж севастопольцям, обходиться теплоенергія лише ужгородцям (майже 400 гривень) та одеситам (332 гривні).

Середня ціна тієї послуги для решти обласних центрів тримається біля позначки 250 гривень. Найнижчі тарифи на тепло у Києві - 130 гривень.

Гаряча вода найдорожча у Севастополі та Івано-Франківську - понад 20 гривень за кубометр. Найдешевша - менше 10 гривень - у Києві та Хмельницькому.

Хоча тарифи на житлово-комунальні послуги залежать від рішень місцевої влади, дискусія довкола їх вартості та якості, яка вже не перший рік триває в Україні, є свідченням наявності спільних для всіх регіонів проблем.

Гордіїв вузол?

Головна з них - замкнене коло, в якому опинилася ціла галузь життя українців.

Люди не хочуть платити за неякісні послуги, а підприємства, які їх надають, пояснюють низьку якість браком грошей та тим, що чинні тарифи не покривають собівартості.

У лютому ще уряд Тимошенко затвердив новий порядок проведення перерахунку розміру плати за послуги ЖКГ. Згідно з тим документом, право на перерахунок мають споживачі, якщо послуги надані не в повному обсягу або неналежної якості.

Перерахунок має проводитись наступного місяця, незалежно від наявності в людини заборгованості за попередній період. Однак, як свідчить практика, урядове нововведення не стало стимулом для підприємств-монополістів.

Радянська спадщина

Відтак експерти, наголошуючи на нереформованості житлово-комунального господарства як на головній причині перманентного конфлікту між продавцями та споживачами послуг, серед першочергових кроків називають руйнування монополії ЖЕКів та створення умов для конкуренції.

Нещодавно Громадська організація «Комунальний фронт» закликала новопризначеного міністра Житлово-комунального господарства Олександра Попова негайно розпочати демонополізацію галузі, оскільки, на думку комунальних активістів, без цього кроку ні великий, ні малий бізнес не наважиться вкладати гроші в розвиток українського житлово-комунального господарства.