ВЕЗ на Донбасі: для своїх чи для всіх?

Донбас

Президент Віктор Янукович пообіцяв відновити вільні економічні зони на території Донецької області. Також не виключено, що подібні зони, тобто території, на яких підприємства матимуть податкові канікули, будуть створені і в інших регіонах України.

Податкові пільги були скасовані з приходом до влади Віктора Ющенка у березні 2005 року. До цього сприятливі пільгові умови отримували розташовані у Донецькій області металургійні і машинобудівні заводи, ковбасні та меблеві фабрики, глиняні кар'єри і навіть одна приватна медична клініка.

Попри гасла економічного та інвестиційного розвитку, на адресу донецької влади та бізнесу тоді лунало багато звинувачень у зловживаннях: тіньових грошових потоках та контрабанді. Зокрема, тоді було викрито канал постачання через вільну економічну зону значних обсягів дешевого імпортного м'яса.

Читайте: чому закрили вільні економічні зони - С.Терьохін

Суперечки у команді "донецьких" Тепер донецька влада і бізнес очікують, що уряд Азарова і нова коаліція відновить вільні економічні зони. Новопризначений глава обласної держадміністрації Анатолій Близнюк задоволений перспективою відновлення ВЕЗ: «У нас є десятки напрацьованих проектів, які були готові до реалізації. Але з урахуванням семи п'ятниць на тиждень... Закрили - і все. А що далі? Де ж ті 50 років, на які прийнято закон? Правила гри взяли і поміняли. В нормальній цивілізованій державі за це треба судити. Або, в усякому разі, власною кишенею відповідати за втрату бізнесу. За те, що сюди люди прийшли, вклали гроші, збиралися отримати так, а отримали все навпаки».

Але ставлення до відновлення вільних економічних зон навіть у команді самого Віктора Януковича - неоднозначне. Приміром, заступник глави адміністрації президента Ірина Акімова - категорично проти повернення ВЕЗ.

"Поліпшення інвестиційного клімату в Україні в цілому - це єдиний варіант для залучення інвестицій, як внутрішніх, так і зовнішніх. Минулий досвід свідчить, що з точковими ВЕЗ пов`язані величезні корупційні ризики і викривлення конкурентного середовища. Тому треба бути дуже акуратними і не повторювати старих помилок", - заявила пані Акімова.

Однак ініціатори відновлення вільних економічних зон та територій пріоритетного розвитку запевняють, що можна старі помилки врахувати, але не повторювати.

«Пріоритетний розвиток - це ж розвиток. Це ж більш вигідні позиції міста чи регіону. А він, навпаки, депресивний. Хіба можна тут відкривати зону? І вони, ці зони, не мали б повторювати одна одну за діяльністю. У кожної мусить бути щось своє », - каже доктор економічних наук, професор Юрій Макогон із Донецького національного університету. Він вважає, що головною помилкою 10 років тому було зосередження бізнесу переважно у великих містах - Донецьку та Маріуполі, у той час як шахтарські селища мало приваблювали підприємців.

Вся Україна має стати ВЕЗ?

До ідеї повернення економічних зон без пільг для розвитку промисловості і бізнесу керівники країни поверталися постійно. У 2007-му році президент Віктор Ющенко також заявляв, що у разі, як повернення до ВЕЗ пожвавить економіку і сторить нові робочі місця, він підтримає такі проекти.

Представники донецького бізнесу кажуть саме про це, а також про залучення іноземних інвестицій, запевняє президент Донецької торгівельно-промислової палати Геннадій Чижиков.

«Це інструмент, який був придуманий не нами багато років тому, - мені здається, його треба знову відновлювати. Подивитися і врахувати всі моменти, які носили деякий негативний характер. Але мені здається, у нас зараз не так багато джерел і ресурсів, щоб якомога швидше відновити економіку і починати ефективно розвиватися. Це - один із механізмів, який показав себе позитивно в багатьох країнах. Тому його потрібно використовувати. Гадаю, більшість бізнесу його підтримуватиме», - сказав Бі-Бі-Сі Геннадій Чижиков.

Віктор Ющенко на такі радикальні укази так і не наважився, побоюючись переведення у тінь ще більшої частини економіки, ніж є зараз.

Нинішня влада переконує, що так, як 10 років тому, вже не буде. Віце-прем'єр-міністр України Борис Колесніков, який свого часу скористався перевагами закону про ВЕЗи як бізнесмен, тепер у ранзі чиновника запевняє, що повернення до старого не буде.

«Україна повинна бути взагалі вся вільною економічною зоною. Тому що потрібно якось обігнати наших східно-європейських сусідів за інвестиціями та Китай як світову губку інвестицій. Що таке вільна економічна зона? Це територія, на якій немає податків, але під час в'їзду чи виїзду ви перетинаєте митну територію країни. Єдина перевага - що люди, які працюють, можуть у спеціальній економічній зоні на підприємствах із високими технологіями отримати високу зарплату, а місцева влада - отримати податки. Модель ВЕЗ зараз обговорюється між урядом та адміністрацією Президента. Це буде зовсім інша модель, із добросовісною конкуренцією», - каже Борис Колесников. Мрія донецького губернатора

Донецькі економісти пропонують нову модель вільних економічних зон - так звані технопарки і території пріоритетного розвитку. Донецький економіст Юрій Макогон каже, що кількість спеціальних економічних зон та таких територій має бути обмежена. Але кожна така територія має бути унікальною і не повторювати інші. На думку фахівця, пріоритет повинні отримати не сировинні, а інноваційні галузі. Доцільно створювати технопарки і технополіси, де б ефективно взаємодіяли наука і практика. Тоді Україна торгуватиме не металевими заготовками, а готовою продукцією машинобудування.

«Для нас важливо наші вітчизняні гроші залишити тут. А потім уже прийдуть сюди. Якщо проаналізувати дію тих зон, - це був серйозний приплив іноземних і, хочу підкреслити, вітчизняних інвестицій у наш край безпосередньо і взагалі в Україну. Тим більше, що і сьогодні багато наших капіталів ховається в офшорних зонах. І у нас на першому місці стоїть республіка Кіпр серед усіх іноземних інвестицій. Тому якщо були би зони, - ці гроші повернулися би до України», - сказав Юрій Макогон в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.

Влада Донбасу вважає, що вільні економічні зони зможуть перетворити Донецьк у бізнес-столицю України. А губернатор області Анатолій Близнюк мріє навіть про єдиний економічний простір на регіональному рівні, між українськими Донецькою та Луганською областями та Ростовською областю Росії - також із допомогою вільних економічних зон.