"Метро вразливе, але не беззахисне"

Чи можна захистити метро від нападників і як це зробити? Українська служба Бі-Бі-Сі запросила київського фахівця-ентузіаста Дениса Філіпова, керівника сайту metropoliten.kiev.ua.

Image caption Меморіал жертвам бомбових нападів 2005-го на метро в Лондоні

Чи вважає він метро беззахисним перед загрозою масових нападів? Денис Філіпов: Вразливе - так, але з тим, що беззахисне, я би не погодився. Захищати в деяких випадках дуже складно, але можливо. І на моє особисте сприйняття, деякі речі, які роблять у київському метрополітені, роблять його більш захищеним, ніж московський. Тому що, наприклад, та ж сама міліція в київському метрополітені більш зайнята саме безпекою, ніж боротьбою з якимись приїжджими: чи кавказьцями, чи кимось ще. Бі-Бі-Сі: Так, ми чули про те, що у Москві міліція дуже часто зосереджується на тому, щоб зупиняти людей і перевіряти у них документи, але це зараз не тема нашої розмови про безпеку в метро. Коли були напади у Лондоні 2005 року, то багато інформації, зокрема тієї, що стала доступна громадськості, було отримано зі спеціальних відеокамер спостереження. Наскільки, на вашу думку, важливо мати такі камери спостереження і вести запис у метро? І, наприклад, у київському метро наскільки ця система розвинена? Денис Філіпов: Важливо, скоріше, не тільки вести запис, а й слідкувати за тим, що відбувається, через ці камери. І мати цей запис постійно для оперативного відстеження подій. Бі-Бі-Сі: Чи є така мережа у київському метро? Денис Філіпов: Є, і вона взагалі дещо краща, ніж у московському. Тому що, як зараз з'ясувалось, у московському метро деякі камери лише пишуть локально, але нема єдиного ситуаційного центру, куди б уся ця інформація потрапляла. Бі-Бі-Сі: Тобто, охорона, спостереження, але є ще така справа, як зв'язок. Дуже важлива. Один момент, на якому зараз наголошують у зв'язку з нападами у метро в Москві, полягає в тому, що між двома вибухами була часова різниця - 40 хвилин. Тобто, після першого вибуху московське метро не було зупинене, і стався ще один вибух через 40 хвилин… Чи згодні Ви з тим, що це серйозний прорахунок? Денис Філіпов: Я не згоден з тим, що потрібно було метро зупиняти… І скоріше за все, вибух би все одно стався тому, що так буває зазвичай у таких випадках, коли терорист знаходиться на території метрополітену і вже готовий до того, щоби спричинити теракт. Бі-Бі-Сі: Але тоді постає питання швидкості евакуації. Тобто, знову ж таки 40 хвилин. Чи було досить часу, щоб зупинити метро і евакуювати станції?

Денис Філіпов: На моє особисте бачення цієї ситуації, я б сказав, що часу не було тому, що при першій же спробі почати евакуацію, терорист, можливо, підірвав би себе все одно. Тому в даному випадку важливо ще сказати, що, маючи досить розвинену систему відеоспостереження і нормальний центр аналізу (тобто, скажімо, як у метрополітені є поїзний диспетчер, який відповідає за рух поїздів), треба мати й диспетчера, який відповідає за систему безпеки, має достатні повноваження, щоб локалізувати якісь такі випадки. То якби він міг у той же час продивитися, що сталося на станції, побачити, хто саме це вчинив, і поширити метрополітеном відповідне повідомлення, то, можливо, якось самі пасажири могли б зреагувати на це (також, як і співробітники метрополітену). Бі-Бі-Сі: Ще одне запитання з приводу безпеки і системи безпеки, в який (я знову ж таки порівнюю з Лондоном) дуже часто саме пасажирів метрополітену націлюють на те, щоби звертати увагу за незвичними ситуаціями, за незвичними людьми, можливо, з якимось дивними сумками. І якимось чином, ставити до відома представників безпеки у метро. На Ваш погляд, чи це корисна практика? Чи можна було би застосовувати її у інших метро? Денис Філіпов: Це корисна практика, але якщо нічого не відбувається, то з часом увага до цих повідомлень дуже падає. І люди вже не звертають на них такої уваги. Те саме відноситься і до московського метрополітену. Коли теракти були ще недалекі, то повідомляли про всі покинуті речі. А зараз (ось кілька місяців тому) вже спокійно могла лежати у вагоні сумка, і на неї ніхто не звертав уваги.

Бі-Бі-Сі: Чи для Вас є якісь очевидні речі, які потрібно робити негайно у метро? Зокрема, з міркувань безпеки. Я, звичайно, не хочу вести мову про те, що ми очікуємо якихось трагедій у метро, але все ж таки… Які запобіжні заходи виглядали би зараз очевидними?

Денис Філіпов: У московському метрополітені після перших терактів дуже суттєво взялися до пасивної пожежної безпеки. Тобто, була заборонена більшість реклами у вагонах та на станціях, а та, що залишилась, пройшла дуже суттєві тести на пожежну безпеку. Також дуже суттєво слідкують за тим, щоби всі виходи були максимально відчинені, і була спроможність швидко евакуювати повністю пасажирів з метрополітену. У нас, на жаль, через торгівлю, через рекламу, законну та незаконну, це в набагато гіршому стані. Як на мене, займатися в Києві цим було б дуже непогано, не тільки з огляду на теракти, а й на випадок звичайного пожежного ЧП. Бі-Бі-Сі: Тобто, Ви маєте на увазі оці лотки, кіоски на проходах, на сходах, на станціях? Денис Філіпов: Так, торговців у переходах, особливо не в тих переходах, що біля станцій, а що на вузлах пересадки. Тобто, там набагато менше можливості евакуюватися, і якщо там буде якась давка, то це може мати дуже важкі наслідки.