Еколог пропонує екскурсії на сміттєзвалища

сміття

Прем'єр-міністр Микола Азаров закликав прибрати всю країну після зими: навести лад в будинках, дворах, скверах, парках, підлатати дороги. Щоб, як він висловився, Україна була готова до святкування Дня перемоги.

Після зими зазвичай брудніше ніж завжди --- вітер розносить пісок, яким взимку посипали дороги, листя, яке лишилося неприбраним з осені і пластикові пакети, які повсюди.

Як повідомив кореспондент УС Бі-Бі-Сі у Кіровограді, там минулого року запровадили міську спеціалізовану інспекцію, яка в день складає близько тисячі протоколів і штрафує порушників на суму від 300 до півтори тисячі гривень за засмічування, включно з лузанням насіння.

Як вирішити проблему зі сміттям?

Інна Дацюк, голова еко-клубу “Зелена хвиля” в інтерв’ю Бі-Бі-Сі каже, що насамперед треба усвідомити, що проблема зі сміттям є.

Інна Дацюк: Мені здається, що проблема відходів (наголошу на цьому слові) це проблема очей, серця і розуму. Тобто у них є відходи і вони думають, що якщо у них немає смітників, то це має вирішити хтось. Потрібні смітники і вони туди зразу будуть викидати. Хай звернуться до місцевої влади – до тих, хто має їх забезпечувати смітниками. Чому вони не звернуться?

Бі-Бі-Сі: Місцева влада це така річ, що вона ж не завжди пішла і зробила те, що сказали люди, які її обирали. Так само, як і національна влада.

Інна Дацюк: Ви знаєте тут також є така проблема: все чомусь відбувається – сміття накопичується і не забирається. Чому наша активна громадянська позиція не дає нам можливості висловити свою думку до місцевої влади і добитися того, щоб була інфраструктура. Я думаю, що якщо постаратися, то все буде добре. То влада все таки зверне увагу і поставить баки. Я думаю, що якщо громадяни будуть щось робити з цього приводу, то влада зверне на це увагу.

Бі-Бі-Сі: Наскільки це ефективно, якщо досить довго штрафувати тих, хто смітить, наполегливо виписувати ці штрафи, то яким буде ефект і скільки це має тривати, щоб це переросло у звичку?

Інна Дацюк: Україна – не Німеччина, українці – не німці. В Німеччині все працює. Бачите, яка вони дисциплінована нація. Там все по закону. В нас – ви знаєте, як громадяни ставляться до закону – швидше іронічно, ніж з глибокою повагою. Я думаю, що для наших українців ліпше – екскурсії на сміттєзвалища.

Оце – мій метод. Всіх – школярів, від мала до велика, і потім вчительок вивозити на сміттєзвалище і показувати, бо у нас проблема зі свідомістю така: очі не бачать, серце не болить. Ми лиш навесні починаємо говорити про прибирання. А що – взимку його не було? Просто ми його не бачимо. От і все. Коли ми бачимо, ми усвідомлюємо, що це є проблема і що нам некомфортно жити. Бо зимою – ми не бачимо і все ok.

Бі-Бі-Сі: Ви – еколог. Ви розділяєте сміття? Здаєте окремо скло, пластикові пакети та інші відходи?

Інна Дацюк: Звичайно. Оскільки я говорю про це, то мене не треба в цьому переконувати. Це моя відповідальність і я маю робити щось зі своїми відходами. Я купила цю річ, то я маю побачити, що вона належним чином утилізована. Так я розділяю і здаю папір, скло. В моєму районі (я живу недалеко від метро Героїв Дніпра) є фургончик, куди можна здати вторинні ресурси.

Бі-Бі-Сі: Що б ви запропонували, аби в Україні стало чистіше?

Інна Дацюк: Побільше про це говорити, усвідомити проблему. Прибирати разом, об’єднуватися людям, яким це небайдуже. Мені здається, що є люди, які “очі не бачать – серце не болить”, а є люди, яким небайдуже і болить, але вони просто про це говорять-говорять, а нічого не роблять. Тобто об’єднуватися і щось робити. Я думаю, що скоро Київ і вся Україна побачать дуже велику акцію по прибиранню, впорядкуванню і власне активним діям, щоб українці стали більш свідомими і більш розумними щодо своїх відходів.

З Інною Дацюк розмовляла Світлана Пиркало.

Новини на цю ж тему