У Януковича вимагають розпустити Меджліс

Крим
Image caption "Дім Москви" в Севастополі

Після того, як в Москві на станціях метро «Луб’янка» та «Парк культури» пролунали вибухи, що забрали життя 39-ти людей, проросійські організації Криму та України почали говорити про загрозу тероризму, що нібито йде з боку кримських татар.

«Професійні росіяни» вимагають заборонити Меджліс

Так, кримська організація партії «Російський блок» звернулась до президента Віктора Януковича з вимогою заборонити Меджліс кримськотатарського народу, який на думку парторганізації, несе в собі терористичну загрозу для України.

«Київські чиновники традиційно розглядають його [Меджліс] як «дубинку», спрямовану проти російського Криму. Щоб уникнути протиправних, в тому числі терористичних актів на території Автономної Республіки Крим, вимагаємо від гаранта Конституції негайного припинення антиконституційної та протиправної діяльності ОЗГ «Меджліс-Курултай» і її повного розпуску», - говориться в зверненні «Російського блоку» до президента.

З майже аналогічною заявою, але не тільки до голови держави, а й до прем’єр-міністра Миколи Азарова та голови МВС Анатолія Могильова звернулася і кримська громадська організація «Таврійський союз».

В їхній заяві говориться про таке: «Протягом останніх двадцяти років «меджлісівці» ігнорують українське законодавство й порушують традиції співіснування, що склались в кримському суспільстві. Вони будують паралельні владні структури, діють на вузько етнічних ознаках. З уст «меджлісівських» керівників постійно звучать погрози кримському суспільству у нескоренні та формуванні власної етнічної держави. Таким чином створюються умови для імовірних терористичних акцій у майбутньому».

В кінці звернення до високопосадовців міститься вимога припинити діяльність Меджлісу, який вони називають «імовірним джерелом тероризму в Криму».

Директор українського філіалу Інституту країн СНД Володимир Корнілов, який є підлеглим відомого своїми висловами щодо територіальної цілісності України депутата Держдуми Росії Константіна Затуліна, заявив, що загрозу становить, у першу чергу, не Меджліс, а ісламська партія Хізб ут-Тахрір, що вважається екстремістською та діє на території автономії.

Image caption Акція кримських татар

«Молоді кримські татари – хлопці та дівчата, сьогодні активно обробляються радикальними ісламістами, що робить півострів джерелом тероризму, що загрожує Україні», - пише Корнілов у своїй заяві, що опублікована на сайті керованого ним інституту.

В цьому контексті він закликав нову владу переглянути державну політику у сфері національної безпеки і нагадав, що основна роль всієї геополітики - запобігати подібним загрозам, зокрема, «нанесенням превентивних ударів».

Меджліс: в Криму одна загроза тероризму – проросійські сепаратисти

Такі заяви проросійських функціонерів викликали незадоволення в кримських татар.

Представники партії Хізб ут-Тахрір заявили, що втомились пояснювати всім про неагресивні методи своєї діяльності. «Наша зброя – це слово і всі закиди щодо нашого екстремізму – брехня та провокації», - кажуть вони.

В Меджлісі, у свою чергу, відповіли на звинувачення ще жорсткіше.

Голова Меджлісу, депутат Верховної Ради Мустафа Джемілев в інтерв’ю агенції «ForUm» заявив, що головні сепаратисти Криму, яких треба остерігатися – це представники радикальних проросійських організацій півострова.

«Їх [сепаратистів] підгодовують з-за кордону. Їх підгодовує наш найближчий сусід. Більш того, він цього зовсім не приховує, і у пресі заявляє, що Крим – це частина Росії. Причому, про це заявляють високопосадові російські чиновники на кшталт Лужкова (мер Москви Юрій Лужков) та Затуліна (депутат Держдуми Константін Затулін), - заявив Джемілев.

Пан Джемілев також зазначив, що, на його думку, від цих організацій треба чекати провокацій, і в першу чергу в площині ескалації конфліктів між росіянами та кримськими татарами. В цьому контексті він також заявив, що кримськотатарський національний рух завжди керувався принципами не використання сили і саме завдяки кримським татарам, які не піддавались і досі не піддаються на провокації проросійських сил, в Криму до цього часу не було жодних серйозних конфліктів на міжнаціональному або міжконфесіональному ґрунті.

«Національний рух зробить все можливе, щоб сценарій з кровопролиттям не був здійснений. Але, як говориться, не все нам підконтрольне», - сказав голова Меджлісу.

Image caption Голова Меджлісу Мустафа Джемілев

Інший член Меджлісу Алі Хамзін, відповідаючи на заяви «Російського блоку» та «Таврійського союзу» зазначив: «Це провокаційне звернення здатне викликати не тільки міжнаціональний конфлікт, але і вцілому створити небезпеку територіальній цілісності України. … Воно створює благодатний ґрунт для реваншистських дій всіляких проросійських сепаратистських сил, готових піти на крайні екстремістські заходи».

Він закликав президента Януковича та СБУ звернути увагу на ці організації і зробити все, щоб припинити їхню діяльність.

Думка експертів

Більшість кримських експертів сходяться на думці, що в Криму немає передумов для тероризму, але при цьому зазначають, що такі взаємні звинувачення ще більше погіршують міжнаціональну та міжконфесійну ситуацію в автономії, в якій і так не все спокійно.

Цю серію взаємних заяв експерти називають частиною багаторічної інформаційної війни між проросійськими організаціями та Меджлісом. Однак політологи дивуються моральним якостям проросійських сил, які обрали приводом для чергової інформаційної атаки трагічні події у Росії.

«Якщо партія [Російський блок] використовує трагедію у російському місті для своєї участі в інформаційній війні й популяризації своїх ідей, то це виглядає неправильно з моральної точки зору», - зазначив в коментарі агенції КІА кримський політолог Микола Кузьмін.