''Свобода'' оскаржує звання Героя для Береста

Радянський прапор над Рейхстагом 1945 р.
Image caption Радянський прапор над Рейхстагом 1945 р. Фото Євгенія Халдея

Всеукраїнське об’єднання Свобода оскаржує президентський указ щодо присвоєння звання Героя України Олексію Бересту, радянському військовослужбовцю, який встановив радянський прапор над Рейхстагом у 1945 році.

Звання Героя Олексію Бересту Віктор Ющенко присвоїв 6 травня 2005 року.

Цю справу розглядатиме суд у Донецьку, який раніше скасував президентський указ Віктора Ющенка стосовно Степана Бандери.

Представники Свободи твердять, що «не мають упереджень» щодо особистості Береста, але кажуть, що він не був громадянином України, бо помер 1970 року, і наполягають, що закон має бути «один для всіх».

“Ми звернулися до цього суду, щоб суд виніс за аналогією рішення. Ми побачимо, як в даному випадку, чи посміє донецький суддя забрати Героя України в людини, яка вивішувала прапор перемоги над Рейхстагом у Німеччині”, - каже речник Всеукраїнського об’єднання Свобода Юрій Сиротюк.

Оскарження Бандери і Шухевича

Водночас речник Свободи повідомив, що вже готові й документи щодо безпосереднього оскарження судового рішення стосовно Степана Бандери.

“Наскільки мені відомо, наш адвокат, який представляє інтереси онука Степани Бандери вже підготував відповідну апеляційну скаргу. Ми будемо оскаржувати це на всіх стадіях”.

Донецький адвокат Юрій Оленцевич, який вирішив через суд позбавити Степана Бандеру найвищого звання в Україні, каже, що раніше вже спрямовував документи стосовно присвоєння Героя України Роману Шухевичу, головнокомандувачу Української повстанської армії.

Віце-прем’єр з гуманітарних питань Володимир Семиноженко заявив, що рішення Донецького окружного суду може бути підставою для скасування президентського указу про нагородження званням Герой України Степана Бандери.

А адвокат з Донецька Юрій Оленцевич не полишає намірів оскаржити й президентський указ стосовно нагородження Романа Шухевича.

“Каркас – як по Шухевичу, я тільки поміняв прізвища і... номери указів. У президента – повноваження. Він може скасувати який завгодно указ, так? Але не той випадок. Він дибки ставить всю західну Україну. Питання в тому, що я для нього – золота людина! Судді ті ж, ставлення інше. Одна справа, коли я на початку 2008-го їх там смикав. Зараз – вони вже лояльніші. Це ж флюгери такі ось, в мантіях. Цілком однозначно”.

Олексій Берест – лише один з тих, хто був нагороджений посмертно.

Хто може бути Героєм України?

Звання Герой України за роки незалежності отримали десятки українців.

Серед них більшість – так звані управлінці, в тому числі директори заводів і сільськогосподарських коопетаривів. Є також вчені, космонавт, чимало військових, спортсмени олімпійці і параолімпійці.

Image caption Юрій Шухевич, син Романа Шухевича, має звання Героя України

Однак, зараз в полі зору саме ті, хто за існючим положенням не міг отримати звання Героя, оскільки на той час не був громадянином України. І саме ті, кого одні в Україні вважають людьми, що наближали незалежність країни, а інші, як і офіційна російська історична наука, колабораціоністами.

На Заході – є інші думки.

Тімоті Снайдер, професор Єльського Університету у США, який вважається провідним істориком з питань Східної Європи, звертає увагу на саме походження звання Герой.

«Що стосується Бандери, то, проголошуючи його героєм, фактично, неможливо зробити це без пов'язування себе не лише з людиною, але і з тими часами. ідея проголошення певних людей героями - це дуже радянська ідея, і я думаю, що люди, які схвалюють діяльність Бандери і підтримують проголошення його і зокрема Шухевича героєм, повинні на хвилину задуматися над тим фактом, що запровадження звання героя запозичене від Радянського Союзу».

Як вважають деякі оглядачі, за логікою рішення Донецького суду, основоположник української естрадної музики Володимир Івасюк звання Героя отримати не міг, тому що помер до проголошення незалежності.

А от Софія Ротару, яка й зараз на сцені, вже могла.

Не могли отримати звання Героя пожежні-чорнобильці, які померли внаслідок опромінення радіацією 1986 року. Не могли отримати Героя України радянські військовослужбовці, які загинули в роки війни.

Не міг отримати Героя України командир УПА Роман Шухевич, а от його син, один із керівників УНА-УНСО в дев’яності роки, Юрій Шухевич, міг.

Суперечливим називають і самі ордени, які вручали разом із званням Герой.

Це - орден Золота зірка, за героїзм, та Орден держави, за трудові досягнення.

Внуку Степана Бандери, як повідомлялось, передали саме Орден держави.

Чому так вирішив президент Ющенко, невідомо, але дехто вважає, це сталось тому, що Орден держави – це тризуб, а Золота зірка занадто схожа на радянську нагороду.

Новини на цю ж тему